VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ELIŠKA GÁFRIKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

AKTUALIZOVÁNO

Lidé jsou skvělí. Přejí mi a věří, že jsem nevinný, řekl omilostněný Kajínek

Brno /ANKETA/ – Omilostněný dvojnásobný vrah Jiří Kajínek, kterého z rýnovického vězení propustili v úterý odpoledne, je nyní v Brně. Ve čtvrtek v poledne se naobědval v bystrcké restauraci Akát, noc stráví rovněž v Bystrci. Zatím co restaurace, která se fotografií Kajínka pochlubila na svých stránkách na Facebooku, se dočkala rozporuplných reakcí, Kajínek před bystrckým bytem řekl, že zatím se setkává se samými dobrými reakcemi lidí.

Zkušený samec Karel má dva potomky. V zoo se těší ze dvou malých sobů

Brno /FOTOGALERIE/ - Barča a Bonifác, dvě malá mláďata soba polárního, se koncem května narodila v brněnské zoo. Mají stejného otce, zkušeného sobího samce Karla, každé mládě má ale jinou matku. V nejbližších dnech se má narodit ještě další sobí mládě.

VIDEO: V tramvajích znělo jódlování, lidovky i zpěv v romštině

Brno – Od večera do rána, muzika nám vyhrává, zpívalo se ve středu v jedné z brněnských tramvají. Začal totiž umělecký projekt Brňanky Kateřiny Šedé Šalina Music Tour. Hudebníci tak zpříjemnili lidem cestu tramvají.

Strážníci v Brně dopadli hledaného muže. Díky pivu

Brno – V poutech skončil muž, který si u brněnského hlavního nádraží dopřál pivo. Přitáhl totiž na sebe pozornost brněnských strážníků, kteří zjistili, že muže hledají republikoví policisté.

Dupání ježka rušilo ženu. Hodila po něm kámen, trefila okno auta

Brno - Ježek na noční procházce rozčílil v noci na úterý mladou ženu tak, že rozbila okno auta. Zvíře se totiž pokusila zahnat kamenem. Místo ježka ale trefila okno stojícího auta.

Kvůli zpopelnění cestují zesnulí i na druhý konec země, říká ředitel pohřební služby

Brno /ROZHOVOR/ – Až stovky kilometrů převáží pohřební služby těla zesnulých, pokud se pozůstalí rozhodnou pro jejich kremaci. Mnohé pohřební služby totiž mrtvé spalují v krematoriích na druhém konci republiky. „Nikde není řečeno, že zpopelňovat mrtvé musíme v nejbližším krematoriu. Podstatné ale je, aby s tím pozůstalí souhlasili," říká ředitel jedné z brněnských pohřebních služeb Pavel Cajzl.

Tábory: místa stále jsou. Děti postaví i svoje město

Brno - Vlastní film vytvoří děti na jednom z příměstských táborů, které volnočasová centra nabízí o letošních prázdninách. Rodiče ještě stále mají šanci děti na příměstské tábory přihlásit, zbývající místa ale rychle ubývají.

Na Brněnskou muzejní noc dorazí i císařovna Marie Terezie

Brno /TIPY NA VÍKEND, ANKETA/ – Již po třinácté čeká Brno muzejní noc. Lidé se podívají na jinak nepřístupná místa a poznají muzea v neobvyklou dobu. Loni akce přilákala přes sto tisíc lidí.

Janáčkovo divadlo čekají největší opravy v historii. V červnu se zavře na rok

Brno – Poslední představení před rekonstrukcí, která na rok zavře brněnské Janáčkovo divadlo, lidé uvidí prvního června. Kdy se začne stavět, ale stále není jasné.

AKTUALIZOVÁNO

Vědci "oživili" 30 tisíc let starou šamanku. Po úrazu měla křivou část tváře

Brno /FOTOGALERIE/ - Unikátní kousek se povedl týmu odborníků z brněnského Moravského zemského muzea. Podle originálu lebky vytvořili podobu ženy, která žila asi před třiceti tisíci lety. Do očí ji lidé od pátku mohou pohlédnout v pavilonu Anthropos. Busta má vlasy i řasy.

Německý dům se vrátil. Připomíná jej stavba jako obrovské lešení

Brno /FOTOGALERIE/ - Obrovská stavba připomínající lešení poutá na Moravském náměstí pozornost kolemjdoucích Brňanů. V těchto dnech získává konečnou podobu. V pátek příští týden v ní slavnostně zahájí letošní ročník festivalu Meeting Brno.

Krádež piva a mobilu majitel nenahlásil. Zloděj pak na webu prosurfoval 4 tisíce

Vlasatice - Pro ukradených deset piv a mobil se mu nezdálo nutné volat policisty a krádež přešel mávnutím ruky. Lhostejnost se ale majiteli dodávky, vykradené ve Vlasaticích na Brněnsku, nevyplatila. Zloděj totiž na mobilu utratil muži několik tisíc korun.

Pivo Moravia? V Brně je znovu začali vyrábět

Brno /ANKETA/ - Legenda se vrací. Milovníci piva si po desetiletích mohou znovu smočit rty v Moravii. Pěnivý mok pod značkou legendárního brněnského pivovaru, který zanikl ve třicátých letech minulého století kvůli hospodářské krizi, nově vyrábí brněnská skupina Czech Craft Beers. Obnova původních areálů nebo návrat výroby zaniklých jihomoravských značek zažívají v současnosti boom.

Politický názor mám, ve skautu jej nešířím, říká dívka z prvomájové fotky

Brno - Fotografie rozhovoru skautky a příznivce krajní pravice z prvomájového pochodu Brnem obletěla svět a viděly ji už tisíce lidí. Šestnáctiletá Brňanka se s mužem na fotce bavila o migraci.

Na Moravském náměstí roste centrum festivalu Meeting Brno

Brno - Stavba zdálky připomínající obrovské lešení vzniká v těchto dnech na brněnském Moravském náměstí. Jedná se o instalaci, kterou navrhli architekti ze studia Chybík+Krištof. Bude nejenom centrem festivalu Meeting Brno, ale na náměstí zůstane až do konce prázdnin. Má připomínat jeho historii.

OBRAZEM: Ruští Noční vlci opět přijeli do Brna. Uctili padlé Rudoarmějce

Brno - Desítky motorek zaplnily v pátek po poledni parkoviště u brněnského Ústředního hřbitova. K pomníku věnovanému padlým Rudoarmějcům, kteří zahynuli při osvobozování města na konci druhé světové války se totiž sjeli motorkáři z ruské skupiny Noční vlci, doprovázení dalšími motorkáři z českých i slovenských klubů.

Řidič tramvaje chytil při činu tři vandaly. Sám se je vydal pronásledovat

Brno - Jako hrdina z akčního filmu se zachoval řidič tramvaje brněnského dopravního podniku. Ve středu před polednem chytil při činu trojici vandalů, kteří ničili tramvaj. Případ už vyšetřují jihomoravští policisté.

Radlery lákají do hospody ženy, ty zas muže, říká provozovatel restaurace

Brno /ROZHOVOR/ - Desítku různých piv čepují hostům v brněnských podnicích U Dřevěného vlka a U Dřevěného orla. Za jejich provoz odpovídá David Ďurkech. „Hosté k nám míří zejména za pivy z malých lokálních pivovarů, na které se zaměřujeme. Za několik let našeho fungování se už ale stalo, že se malý pivovar proměnil ve známou značku, jako tomu bylo třeba u piva Poutník nebo Svijany. Ale mezi hosty jsou bez ohledu na to pořád nejoblíbenější," říká Ďurkech.

Sto let republiky oslaví Brno výstavami

Brno - Po letech v monarchii konečně vlastní republika. Již příští rok uplyne sto let od chvíle, kdy pro lidi skončily útrapy první světové války a vznikl samostatný stát Čechů a Slováků. V Brně výročí vzniku Československa oslaví velkými výstavami.

Anketa Dobrovolní hasiči roku: vítězové získají techniku za dva a půl milionu

Jižní Morava – Ve volném čase nezištně pomáhají ostatním lidem, zachraňují je, a často zajišťují i společenský život na vesnicích, kde působí. Dobrovolní hasiči se již po sedmé mohou přihlásit do soutěže Dobrovolní hasiči roku.

Blíží se pálení čarodějnic. Před zlými silami lidé chránili i hnůj

Brno – Reje čarodějnic vrcholily, bylo potřeba chránit před jejich čáry dobytek. Pálení čarodějnic v noci z třicátého dubna na prvního května má původ v lidové tradici. „Tato noc byla považovaná za období, kdy čarodějnice nejvíce škodí a schází se. Třicátého dubna lidé proto dělali vše proto, aby ochránili dobytek, kterému čarodějnice nejvíce škodily," řekla Jana Poláková z Etnografického ústavu Moravského zemského muzea.

Jedenáctý přírůstek. V zoo vyrůstá mládě největšího hlodavce a milovníka vody

Brno - Nové mládě ve výběhu kapybar již zanedlouho uvidí návštěvníci brněnské zoo. Přírůstek do skupiny kapybar se narodil před měsícem. Brněnská zoo je v odchovech zvířat úspěšná, za odchov rosomáka sibiřského nedávno získala cenu.

AKTUALIZOVÁNO

Kašnu Parnas opět naplní voda. Po dvou letech

Brno /FOTOGALERIE/ – Symbol brněnského Zelného trhu, barokní kašnu Parnas, lidé v těchto dnech opět uvidí v plné kráse. Napuštěnou. Voda se do kašny vrátí po dvou letech.

Obří beranidlo postavili na hradbách Špilberku. Pomocí dobového jeřábu

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/– Jako obrovští křečci se mohli cítit muži, kteří v sobotu odpoledne poháněli jeřáb při stavbě beranidla na Špilberku. Desetimetrové dřevěné součásti stroje totiž zvedali pomocí otočného kola, které rozhýbali díky vlastní chůzi v něm. Středověký jeřáb použili na zvedání dílů dobového beranidla k zatloukání pilotů. Oba stroje postavili jako součást výstavy Stavba jako Brno a návštěvníci je na hradě uvidí až do konce roku.

Mír vyplul na vodu před 65 lety. Loď brázdila vlny přehrady 41 sezon

Brno – Sedmička je prý šťastné číslo. A možná to i platilo v případě lodi Mír, v pořadí sedmé lodi ve stavu brněnského dopravního podniku, která celých jednačtyřicet plavebních sezon brázdila vlny Brněnské přehrady. V pondělí uplynulo pětašedesát let od jejího spuštění na vodu a křtu.

Zoo a dobrovolníci? Nejvíc jich chybí u kopytníků, říká vedoucí kroužku pro děti

Brno /ANKETA/ – Studovala zoologii a nejvíc ji lákala práce v zoologické zahradě. Zároveň ráda trávila čas s dětmi. Před lety tyto okolnosti přivedly Vendulu Sychrovou do brněnské zoo, kde jako dobrovolnice začala vést místní kroužek pro děti.

Meeting Brno: přijedou potomci Tugendhatů a v tramvajích zazní hebrejský zpěv

Brno /INFOGRAFIKA/ – Letošní festival Meeting Brno nabídne setkání potomků slavných židovských rodin i akce na Moravském náměstí.

Sarkofágy Mitrovských jsou památkou, rozhodlo ministerstvo

Doubravník /FOTOGALERIE/ - Novou kulturní památkou se může chlubit Doubravník na Brněnsku. Devatenáct sarkofágů šlechtického rodu Mitrovských, uložených v místní hrobce v chrámu Povýšení svatého Kříže, Ministerstvo kultury prohlásilo kulturní památkou. „Tvoří nedílnou součást vnitřního vybavení neogotické pohřební kaple a hrobky," uvedlo ministerstvo v rozhodnutí.

Šalinění podesáté: závodníci vystartují z utajeného místa

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Už po desáté si zájemci vyzkoušejí závod hromadnou dopravou v Brně a okolí, který pořadatelé nazvali Šalinění. O víkendu si pak lidé v Brně zaběhají nebo pochutnají na zákuscích.

Bez bariér? Protipožární dveře chrání život, důchodci je ale sami neotevřou

Tišnov - Bezpečnost, nebo pohyb bez bariér? Takové dilema teď řeší důchodci v tišnovském Domově s pečovatelskou službou. V celém objektu jsou totiž nainstalované protipožární dveře, které lidé na vozíku nebo s chodítkem bez pomoci neotevřou. Pokud však dveře zůstanou otevřené, neplní úlohu a nechrání před případným požárem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies