Ani nejtrvanlivější salám by nevydržel tak dlouho, kolik let se vlekl soudní proces s pěticí bývalých manažerů Kosteleckých uzenin. Žaloba je vinila z téměř padesáti provinění proti právu.

„Za trestný čin zneužívání informací v obchodním styku čelili žalobě bývalí statutární zástupci firmy Jan Boček, Jiří Bambula, Milan Kudláček, Josef Vopálenský a Vladimír Novák,“ řekla státní zástupkyně Lenka Fortelná. Po čtyřech letech si mohou špičky uzenářské firmy oddechnout. Brněnský krajský soud je totiž zprostil viny.

Policie se začala případem zabývat už na sklonku roku 2002. Státní zástupkyně pak na základě důkazů zažalovala pět členů představenstva z toho, že se za jejich působení v jednom z největších masokombinátů v Česku ztratilo bezmála dvě stě třicet milionů korun. Miliony údajně odčerpali z uzenářské firmy prapodivnými transakcemi.

„Rozsáhlým dokazováním jsme zjistili, že jejich jednání nebylo trestným činem. Společnost Kostelecké uzeniny obžalovaní nepoškodili,“ řekl v rozsudku předseda senátu brněnského krajského soudu Miroslav Novák. Osvobozující verdikt se dal očekávat. „Pětice mužů totiž už při trestním stíhání splatila všechny závazky. Transakce, které žaloba viděla jako podezřelé, byly v pořádku,“ vysvětlil Novák.

Peněžní toky
Pětice bývalých manažerů podle žalobkyně obchodovala na úkor Kosteleckých uzenin prostřednictvím družstva Maso uzeniny. „Odebírali zboží z masokombinátu, které neplatili. Faktury za družstvo platily jen Kostelecké uzeniny,“ uvedla žalobkyně Lenka Fortelná.

Jedním dechem doplnila, že za skutky, kterých se dopustili v letech 1996 až 2001, jim hrozilo až dvanáctileté vězení. Okamžitě po osvobozujícím rozsudku se odvolala. Spis, který má téměř devět tisíc stran listinných důkazů, tak putuje do Olomouce. Tam se případem bude zabývat vrchní soud.

Manažeři, kterým hrozilo vězení, nepřestali tvrdit, že se ničeho nedopustili. „Obvinění bylo nedůvodné. Je snad trestné, že mělo práci patnáct set zaměstnanců?“ položil si otázku Jiří Bambula.

Uzenářský mercedes?
Podobně hovořil i bývalý hlavní ekonom Kosteleckých uzenin Jan Boček. „Odmítám žalobu v plném rozsahu. Celé to je nesmysl,“ hřímal Boček v soudní síni. Svou nevinu a čisté svědomí prokázal před senátem i tím, že jediného prohřešku proti právu se dopustil na silnici. „Jel jsem na červenou, ale za to jsem zaplatil tisícikorunovou pokutu,“ upozornil Boček.

Do Kosteleckých uzenin nastoupil Boček v době, kdy byl skvost uzenářských firem na pokraji bankrotu. Ministerstvo průmyslu a obchodu nechtělo podnik ani privatizovat. „Jediné, co tam tehdy bylo moderního, byla mrazírna z padesátých let. Ta však vyhořela těsně před revolucí,“ vylíčil Boček situaci, která neměla moc východisek. Jen díky zaměstnancům, šikovným řezníkům a nápaditému vedení masokombinát rok od roku vzkvétal. „Chtěl jsem, aby se z něj stal řeznický mercedes,“ žertoval bývalý ekonom, který připomněl, že od té doby se Kostelecké uzeniny staly předním českým zpracovatelem masa.

Obžalované srdnatě hájili i advokáti. V závěrečné řeči obhájce Jana Ševčíka, která trvala více než tři čtvrtě hodiny, zaznělo slovo nevina dokonce několikrát. „Klienti jsou nevinní. Jejich jednání žaloba bezdůvodně kriminalizovala, přestože se jednalo o ryze obchodní vztah,“ zdůraznil Ševčík.

Na slova o nevině slyšel i trestní senát. „Činnost obžalovaných směřovala k tomu, aby se společnost stala silnou obchodní firmou,“ uvedl předseda senátu ve zprošťujícím rozsudku.