Staré orientální přísloví prý Arabům radí: „Když přijdeš domů, zbij svou ženu, ona vždycky ví proč.“ Toto pravidlo si zřejmě až trochu příliš k srdci vzal devětadvacetiletý Syřan Mohamad Fahed a po několika předchozích potyčkách se nakonec letos v dubnu chopil nože a devatenácti ranami ubodal svou družku.

Brněnský krajský soud ho včera za vraždu poslal na dvanáct a půl roku za mříže. „Soud vycházel ze skutečnosti, že obžalovaný se k činu přiznal,“ uvedl předseda senátu Pavel Göth. Zároveň však dodal, že není zřejmé, že by Fahed činu litoval. „Důvodem stanovení takové výše trestu je také to, že vraždou Svačinové se její třináctiletý syn Tomáš stal sirotkem a je tedy odkázán do opatrovnické péče,“ odůvodnil dále rozsudek Göth.

K tragédii přitom vůbec nemuselo dojít. Již letos v dubnu vykázal soud Faheda z bytu v Želešicích u Brna, kde bydlel společně se svou o deset let starší družkou Janou Svačinkovou a synem Tomášem. Důvodem pro vykázání bylo domácí násilí, které se za dveřmi bytu odehrávalo. Přesto tento zákaz porušil a za družkou chodil. V dubnu ho tam načapala policie a Fahed putoval do cely. Okresní soud pro Brno-venkov však nevyhověl návrhu státního zástupce na uvalení vazby.

Vražda družky tak byla vyústěním jejich v poslední době nepříliš harmonického vztahu. O tom věděli i příbuzní oběti. „Policisté mohli dělat více. Několikrát jsem je kontaktovala, vždy jsem se však setkala s odpovědí, že dokud se nestane něco závažného, nemohou s tím nic dělat,“ uvedla bezmocně dcera zavražděné Jana Svačinková.

Soudní znalci se shodují v tom, že Fahed svůj čin spáchal v afektu zlosti. „V důsledku pocitu ponížení, rozčilení a případné hádky, která se zřejmě těsně před vraždou v bytě odehrála, na ženu vytáhl nůž,“ uvedla psycholožka Marta Skulová. Poukázala také na odlišné kulturní prostředí, ze kterého Fahed pochází. „Zákony šaria Arabům dokonce umožňují, aby manželce ublížili v případě, že je poníží,“ dodala Skulová.
Až si Fahed odpyká trest, čeká ho vyhoštění ze země. Ještě předtím se však kauzou bude zabývat olomoucký vrchní soud, neboť státní zástupce Jaroslav Kubeša podal proti rozsudku odvolání. „Podle mého názoru není stanovený trest dostatečně vysoký,“ řekl po verdiktu Kubeša. Navrhoval totiž maximální výši trestu, kterou umožňuje zákon – patnáct let.

Případ vraždícího Syřana je sice na jihu Moravy ojedinělý, ale počty násilníků rostou geometrickou řadou. Jen za prvních devět měsíců vykázala policie z domu sedmašedesát hrubiánů. Některé z nich i opakovaně.