Jel jako blázen. Takové byly výpovědi dvou přeživších svědků, kteří se v noci na devětadvacátého října 2005 vraceli s dvaadvacetiletým Michaelem Hovězákem z diskotéky. Řidič nezvládl v zatáčce řízení a narazil do betonového mostku. Při nehodě zahynuli tři lidé. Brněnský krajský soud ve středu zrušil verdikt břeclavského okresního soudu a zpřísnil Hovězákovi za trestný čin ublížení na zdraví trest. Poslal ho do přísnějšího typu vězení.
„Okresní soud v Břeclavi odsoudil Hovězáka na sedm let do vězení s dozorem. Na základě odvolání státního zástupce jsme rozhodli o přísnější věznici. Muž proto půjde do věznice s ostrahou,“ řekla předsedkyně senátu brněnského krajského soudu Hana Kleinová. Přestože státní zástupce žádal i vyšší trest, odvolací soud mu nevyhověl. „Trestní sazba je v tomto případě až deset let. Sedmileté vězení je přiměřené,“ zdůvodnila Kleinová rozhodnutí senátu.

Jízda smrti

Tragická dopravní nehoda se stala u Kobylí na Břeclavsku. Hovězák řídil silné auto Audi A6, ve kterém jelo dalších pět spolujezdců.
„Při zhruba stopadesátikilometrové rychlosti nezvládl Hovězák zatáčku a narazil do betonového můstku. Náraz byl tak silný, že se auto rozlomilo na dva kusy a okamžitě začalo hořet,“ popsal tragédii soudce Petr Hlavina. Z rozsáhlého vyšetřování vyplývá, že na místě zahynuli dva lidé, třetí oběť zemřela v nemocnici. Další dva spolujezdci utrpěli těžká zranění a na lůžku pod dohledem lékařů strávily několik týdnů. „Hovězák řidil pod vlivem alkoholu. Orientační dechová zkouška mu prokázala 1,5 promile alkoholu,“ doplnil Hlavina.
Sedmiletý trest je podle žalobce mírný. „Muž spáchal dva trestné činy a neprojevil sebemenší lítost. Zmařil životy tří lidí, kteří měli život prakticky před sebou,“ zdůraznil státní zástupce Zdeněk Adámek. Podle něj se soud prvního stupně nechal zviklat polehčujícími okolnostmi. „Hovězák sice nebyl nikdy před tím trestně stíhaný, ale jeho jednání je jen těžko omluvitelné,“ uzavřel Adámek.

Kdo řídil?

Mladý podnikatel, který podle žaloby může za smrt tří lidí, se nechtěl k události vyjadřovat. Od počátku vyšetřování však tvrdí, že za nehodu nemůže. „Neřídil jsem. Neexistuje na to jediný přímý důkaz,“ hájil se Hovězák. Řidičský průkaz mu po nehodě zůstal. V kartě řidiče mu ale přibyly další tři záznamy za přestupky. „Není to nic vážného. Je to buď za špatné parkování nebo za to, že jsem nebyl připoutaný,“ přiblížil Hovězák své škraloupy.
Spor o to, kdo v kritický okamžik seděl za volantem havarovaného vozu, může vyřešit až Nejvyšší soud. Tam se může Hovězák dovolat spravedlnosti. Nic na tom však nemění fakt, že musí nastoupit do vězení.