Pro některé brněnské řidiče se stalo pití před jízdou jakýmsi novým druhem adrenalinového sportu. Vzrušující jízda s rizikem, že mohou přijít nejen o řidičský průkaz, ale i svobodu a desítky tisíc korun, je pro ně něco jako skákat na pryžovém laně z vysokého mostu. Opilých řidičů tak v Brně neubývá. Naopak.

„Za poslední víkend zadrželi dopravní policisté devět podnapilých řidičů. Od začátku roku už jich je bezmála sto padesát,“ shrnula statistické údaje brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková. Posledním letošním rekordmanem byl podle ní šestačtyřicetiletý muž. Brno brázdil opilí ještě před polednem.

„Nadýchal dvě promile alkoholu a policisté také zjistili, že až do příštího roku nesmí řídit ani moped. Hlídka proto převezla opilce na záchytku. Ještě tentýž den ho policejní komisař obvinil hned ze dvou trestných činů, a to maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky,“ přiblížila Procházková jeden z mnoha případů, s nimiž se policisté setkávají v brněnských ulicích dnes a denně.

Na některé řidiče policie zatím nenašla účinnou mast. Hrozba tučné pokuty, odebrání řidičského průkazu, zákaz řízení nebo rok vězení mnohé od pití před jízdou neodrazuje. Policisté v Brně mohou od řidičů vybírat vysoké kauce. „V praxi to funguje tak, že řidiči s alkoholem v krvi zabráníme v další jízdě. Pokud existuje obava, že by se vyhýbal správnímu řízení, můžeme řidiči ze zákona uložit kauci ve výši od pěti do padesáti tisíc korun,“ přiblížil postup mužů zákona šéf brněnského dopravního inspektorátu Štěpán Zachara. Vybraná kauce ve většině případů pokryje náklady v přestupkovém řízení.

Vyškovští policisté šli ještě dál. Auto opilci odtáhnou na záchytné parkoviště a do rozhodnutí soudu mu ho nevydají. Soudce většinou ve zkráceném řízení, tedy za pár týdnů, může na návrh státního zástupce rozhodnout, že řidič o auto přijde. „Auta zabavíme řidičům, a to až do konce soudního procesu, v němž o vůz mohou nenávratně přijít,“ vysvětlil mluvčí vyškovské policie Alois Gryc. Na Vyškovsku začali se zabavováním aut teprve před několika dny.

Jel, protože nemohl ani chodit
Pánové, já ale nic nepil, opravdu ne. Takovou větu slýchávají brněnští dopravní policisté od řidičů nejčastěji. Nebo se vymlouvají na to, že odér, který se jim vine od úst je ze zkažené zavařeniny, kterou před jízdou snědli.

Policisté ale pohádkám nevěří. Důležitá je pro ně dechová zkouška, která opilce odhalí. Jestliže je hříšník stále ještě na pochybách, lékaři mu odeberou krev a z jejího rozboru zjistí, kolik půllitrů piva vypil. „Výmluvy řidičům už moc nepomáhají. Policie má spolehlivé přístroje, které alkohol odhalí,“ upozornil hříšníky za volantem vedoucí brněnského dopravního inspektorátu Štěpán Zachara.

U některých řidičů se policisté v žertu ani nediví, že jedou. Jsou totiž tak opilí, že se neudrží na vlastních nohou. Svědčí o tom i případ čtyřiatřicetiletého muže ze Slovenska, který jel začátkem letošního ledna po Kníničské ulici ve Škodě 120. Tam ho zastavila policejní hlídka. „Policistům bylo na první pohled jasné, že muž je silně podnapilý. Překvapivě byl však schopný podstoupit dechovou zkoušku s výsledkem 4,15 promile alkoholu,“ uvedla brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková.

První místo v neoficiální hitparádě opilců vyhrál loni v červenci sedmapadesátiletý řidič autobusu, který vozil cestující na lince do obchodního centra v brněnském Králově Poli. Jeho zvláštní jízda přilákala pozornost jednoho z cestujících, který raději zavolal policii.

Když autobus zastavili dopravní policisté a dali muži za volantem dýchnout, nevěřili vlastním očím. Autobusák nadýchal děsivých 3,41 promile. Množství alkoholu překvapilo i otrlé odborníky. Řidič totiž mohl zemřít i na otravu alkoholem. „Tak vysoká hladina alkoholu působí na člověka tak, že není schopný racionálně uvažovat, má problémy s chůzí a koordinací pohybu, zcela jistě má zpomalené reakce a tunelové vidění,“ přiblížil soudní znalec Miroslav Hirt otravu alkoholem.

Policisté obvinili řidiče z obecného ohrožení. Přestože mu za to hrozilo až patnáctileté vězení, brněnský městský soud byl shovívavější. „Státní zástupce podal na muže návrh na potrestání v takzvaném zkráceném řízení. Soudce muže potrestal odnětím svobody na dvanáct měsíců s podmíněným odkladem na tři roky. Stejnou dobu nesmí řídit jakékoliv motorové vozidlo,“ doplnil Kutnohorský informace k rozsudku.

Za volant sedá podle statistik více mužů než žen. Emancipace se tak u řidiček vůbec neprojevila. „Muži mnohem více riskují a jsou v podstatě agresivnější. Proto bývají viníky dopravních nehod až trojnásobně častěji než ženy. Ty jsou totiž opatrnější, projevují větší zodpovědnost vůči sobě i ostatním účastníkům silničního provozu a před jízdou raději zváží, zda do auta jako řidičky pod vlivem drogy nebo alkoholu vůbec usednou,“ vysvětlil dopravní psycholog Jan Weinberger z brněnské pobočky Centra dopravního výzkumu.