VYBERTE SI REGION

Běž, vyber peníze a neřeš to, radil otec

BRNO - Před brněnským krajským soudem stanul Vojtěch Kubíček společně sbratrem a synem. Žaloba je viní ze stamilionového podvodu.

24.7.2007 7
SDÍLEJ:

Obžalovaný Vojtěch KubíčekFoto: DENÍK/Drahomír Stulír

Kdyby všechno klaplo a scénář vyšel do posledního detailu, mohl by si čtyřiačtyřicetiletý Vojtěch Kubíček z Brna užívat lehce nabytých sto dvaceti milionů korun. Bankovní úředníci však byli obezřetní a úvěrovému podvodu včas zabránili. Žalobce před brněnský krajský soud dohnal jak hlavního organizátora, tak jeho syna a bratra.
„Vojtěch Kubíček požádal loni v dubnu v brněnské pobočce Československé obchodní banky o úvěr ve výši pětačtyřiceti milionů korun. Úředníkům předložil padělané kupní smlouvy a nepravdivé potvrzení o příjmu. Banka sice úvěr schválila, ale dceřiná společnost – Hypoteční banka – výplatu peněz zastavila,“ četl z obžaloby státní zástupce Zdeněk Kasal.

Od banky k bance


Podle spisu, který čítá tisíce stran listinných důkazů, se Vojtěch Kubíček pokusil o stejný postup žádat o úvěr v Živnostenské bance. Ani tam mu nevyhověli. Kubíček měl sice v ruce podnikatelský plán. Chtěl koupit nájemní domy v Praze. Z nájmů by pak splácel úvěr.
Poslední štace obžalovaného vedla do pobočky České spořitelny v brněnské Jánské ulici. Tam přišel společně s bratrem, o pět let mladším Petrem. Požádali o dvacetimilionový úvěr. Každý zvlášť, takže dohromady chtěli od spořitelny čtyřicet milionů korun. „Podepsal jsem tam tehdy jedinou smlouvu. Bratrovy domy jsem neviděl, ale podle bankéřů to byla perfektní koupě,“ uvedl Petr Kubíček.
Také v pobočce České spořitelny předložil Vojtěch Kubíček falešné doklady. Mimo jiné potvrzení o příjmu. Přestože je invalidní důchodce, měl podle dokladů celkem slušný měsíční příjem. Přes sto tisíc korun.
„Česká spořitelna úvěr bratrům schválila a část peněz převedla na účet Nikolase Kubíčka. Devatenáctiletého syna obžalovaného Vojtěcha Kubíčka. Ten pak převedl deset milionů na další účty,“ popsal žalobce finanční transakce, za které hrozí všem třem obžalovaným až patnáctiletý trest.
Pikantní na kauze je fakt, že se kriminalistům podařilo zabavit téměř všechny peníze. Česká spořitelna poslala na účet čtyřiadvacet milionů. Dvaadvacet se podařilo včas zmrazit. Vojtěch Kubíček si stačil koupit jen luxusní auto, které bude muset vrátit.

Poslušný synáček


Vojtěch Kubíček s žalobcem souhlasí, ale jen zčásti. „Neztotožňuji se s tím, že mi můj bratr a syn v údajném podvodu jakkoliv pomáhali. Syn Nikolas je úplně nevinný. Plnil jen mé rozkazy. Řekl jsem mu: Běž, nahlásíš výběr peněz a neřeš to,“ hájil Kubíček rodinné příslušníky, kteří s ním sedí na lavici obžalovaných.
Toky peněz byly podle Kubíčka tak zamotané, že to ani nedokáže vysvětlit. „Chápu, že jsem mohl banky špatně informovat, ale rozhodně jsem je nechtěl podvést. Kdybych slíbené peníze dostal, odnesl bych je v kufříku prodejci a bylo by to,“ přesvědčoval obžalovaný trestní senát.
Vojtěch Kubíček si nyní ve vězení odpykává trest za obdobnou hospodářskou trestnou činnost. Za další čelí obvinění. Kromě žaloby z mnohamilionového podvodu leží na stole soudců brněnského městského soudu jiný obsáhlý spis. Ten se týká úvěrových podvodů na stavební spořitelny.
Hlavní líčení bude pokračovat ve středu a poté až v září. Předseda senátu Jiří Stýblo si na zářijové jednání pozval do soudní síně svědky a znalce.

Autor: Pavel Mokrý

24.7.2007 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

Obchodní centra v Brně ve svátek zavřou. Poprvé

Brno – Nákupy v obchodních centrech Brňané volný pátek nestráví. Poprvé totiž bude platit nový zákon, který zakazuje otevřít obchodům s prodejní plochou větší než dvě stě metrů čtverečních. Lidé se musí rozloučit se svátečními nákupy ve Vaňkovce, Futuru a Avionu.

Dušičky v Brně: hřbitovy budou otevřené až do sedmi večer

Brno – Položit věnce a zapálit svíčky u příležitosti blížící se Památky zesnulých mohou lidé v těchto dnech na brněnských hřbitovech až do večera. Správa hřbitovů města Brna na tyto dny jako každý rok rozšířila otevírací dobu hřbitovů. „Všechna brněnská pohřebiště jsou až do příští středy otevřená od sedmi hodin ráno do sedmi večer," upřesnil ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula.

Úspěšný útok ohrozí „své" Brno. Už mu chybí jen Burian

Brno – Oklepat se z první extraligové porážky v normální hrací době se hokejisté brněnské Komety pokusí v pátek na ledě sedmé Mladé Boleslavi, větší pozornost však poutá nedělní domácí střetnutí s Plzní, 
v jejímž dresu nastupují tři hráči, kteří v nedávné době hájili právě brněnský dres.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies