Ivo Dvořák z Letovic na Blanensku se už pátým rokem léčí na psychiatrii v Brně-Černovicích. Není tam od rána do večera a často ho lékaři pouštějí domů. Vždycky, když ho mimo blázinec popadnou deprese, jde do telefonní budky a vytočí jednu z linek tísňového volání. Brněnský krajský soud pětatřicetiletého muže za to ve středu potrestal. Kvůli šíření poplašné zprávy bude ve vězení dva roky.

„Dvořák zavolal loni v dubnu na linku 158 a operačnímu důstojníkovi řekl, že v jednom z barů v Letovicích na Blanensku je bomba. Policisté kvůli jeho zprávě podnik vyklidili a evakuovali bezmála dvacet lidí z přilehlých domů,“ přiblížil jeden z Dvořákových telefonátů soudce brněnského krajského soudu Petr Hlavina.

Policisté samozřejmě žádnou třaskavinu ani výbušninu v baru nenašli. Psychicky nemocnému muži to ale nestačilo. V červnu šel Dvořák do telefonní budky na Masarykově náměstí v centru Blanska znovu. Tehdy vytočil linku 112. Ženě na druhé straně aparátu řekl, že hoří jedno stavení v Letovicích. Také v tomto případě vyjížděli hasiči s cisternami plnými vody zbytečně.

Muž z Letovic je zřejmě nepoučitelný. Dvořáka kvůli planým výhrůžkám nastražené bomby totiž odsoudil Městský soud v Brně už před třemi lety na rok do vězení. Za mříže nemusel, protože měl tříletou podmínku. Ta jeho chování nenapravila.

Dvořák se hájil tím, že nevěděl, co dělá. „Pět let se léčím na brněnské psychiatrii. Beru několik léků a když je nemám, přicházejí deprese. V nich pak volám hasiče a policii,“ přiznal Dvořák svou úchylku. Volání na tísňové linky vysvětlil i jinak. Prý mu lidé, kam přijeli hasiči nebo policisté a vyhnali je kvůli bombě na ulici, dlužili spoustu peněz. „Myslel jsem si, že když zažijí pozdvižení, uvědomí si, že mají u mě dluh,“ doplnil šiřitel poplašných zpráv.

Výpovědi Dvořáka se snažil povysvětlit jeho obhájce. „Klient je nemocný. Ve středu ho propustili z nemocnice ve Svitavách, kde dostával medikamenty na léčení svého psychického stavu,“ upřesnil advokát Miloš Macků. Soud zároveň požádal, aby Dvořáka zprostil viny a nařídil mu ústavní léčbu.

Soud nakonec návrhům nevyhověl a Dvořákovi potvrdil dvouletý trest, který mu už letos v únoru vyměřil Okresní soud v Blansku. „Přestože obhajoba poukázala na to, že Dvořák nemohl kvůli svému stavu ovládat své schopnosti, znalci mluví o opaku,“ řekl předseda senátu brněnského krajského soudu Aleš Flídr.

Trest je podle soudců varováním pro ostatní lidi, kteří zneužívají tísňové linky. „Jestliže hasiči nebo policisté jedou někam zbytečně, může někoho jiného stát planý poplach život. Nikdo nemůže zneužívat linky tísňového volání a využívat státní služby, která navíc není neomezená,“ zdůraznil Flídr.