Za kolik se dá koupit zápas? V brněnské Bystrci stačí zaplatit osmdesát tisíc korun a hráči hrají tak, jak „sponzor“ z jiného klubu píská. A schválně prohrají. Brněnský městský soud ale za takové jednání potrestal pětici mužů podmíněnými tresty, vysokými pokutami od padesáti do sta tisíc korun a zákazem činnosti.

Podle rozsudku si tři hráči vzali úplatek, který jim dal bývalý trenér a vedoucí sázkové kanceláře Tipsport. Fotbalisté pak prohráli zápas s ostravskými Vítkovicemi, který se hrál loni v červnu. „Soud nepotrestal fotbalisty za to, jak hráli. Trest si vysloužili kvůli tomu, že ovlivnili zápas a vzali si za to peníze,“ shrnul verdikt soudce brněnského městského soudu Michal Zámečník.

Tresty, které soudce mužům rozdal, jsou podle něj přísnější, než u jiných korupčních kauz. Už prý kvůli tomu, že se nejednalo o první korupci ve fotbale. „Je alarmující, že uplácení ve sportu a hlavně v kopané nemá konce. Trest je tak jasný signál pro jiné, kteří koketují s myšlenkou, hrát proti pravidlům fair play,“ zdůraznil Zámečník.

Žaloba vinila pětici mužů, mezi kterými byli i fotbalisté bystrckého klubu Zdeněk Houšť, Tomáš Mrázek a Aleš Schuster, že se domluvili na prohře proti vítkovickým fotbalistům. Další obžalovaný muž, bývalý trenér Dosty Tibor Duda se zpovídal z toho, že trojici fotbalistů úplatek nabídl, a posledního provinilce, vedoucího brněnské pobočky sázkové kanceláře Tipsport Michaela Benka pak soud potrestal za to, že fotbalistům peníze předal.

Přestože soud obžalovaným dokázal, že jsou zkorumpovaní, nařčení se i po verdiktu bránili. „Média by se měla zaměřit na prezidenta bystrckého klubu, Romana Procházku. I toho policie kvůli možné korupci vyšetřovala,“ upozornil fotbalista Mrázek. Zapomněl však doplnit, že vyšetřování nakonec policisté pro nedostatek důkazů odložili.

Podle Procházky jsou slova odsouzených hráčů pouhým odváděním pozornosti od nich. „Poškozený je fotbalový klub a oni jsou viníci. Soud na ně navíc ukázal. Dosta Bystrc kvůli korupční kauze přišla o bezmála tři miliony korun, které nám slíbil brněnský magistrát na novou tribunu a rekonstrukci stadionu,“ namítl Procházka.

Kauza zatím nekončí. Obžalovaní muži se proti verdiktu odvolali. Případem se tak bude zabývat v následujících měsících Krajský soud v Brně.

Kolik kdo dostal?
- Tibor DUDA – 6 měsíců vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců, peněžitý trest 50 tisíc korun, zákaz činnosti na dva roky
- Michal BENKO – 8 měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky, peněžitý trest 100 tisíc korun, zákaz činnosti na pět let
- Zdeněk HOUŠŤ - 14 měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky, peněžitý trest 100 tisíc korun, zákaz činnosti na pět let
- Tomáš MRÁZEK – 10 měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky, peněžitý trest 50 tisíc korun, zákaz činnosti na čtyři roky
- Aleš SCHUSTER – 10 měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky, peněžitý trest 50 tisíc korun, zákaz činnosti na čtyři roky

Zleva: Mrázek, Benko, Houšť, Schuster, Duda

Kauza Bystrc se táhla devět měsíců
Psal se 11. červen 2007. Fotbalisté Dosty Bystrc vedli v poločase druholigového zápasu s Vítkovicemi 2:0 a měli nakročeno k záchraně v soutěži.
O přestávce ale jako by někdo mávl kouzelným proutkem. Bystrc dostala čtyři góly, z toho dva z penalty. Obě zavinil Aleš Schuster. Vítkovice vyhrály 4:2 a zachránily se. Bystrc spadla do třetí ligy.
A hned po závěrečném hvizdu se začaly objevovat hlasy o ovlivnění zápasu. „Šuškalo se o tom, že mají připlout kapříci,“ utrousil při odchodu ze hřiště tehdejší kapitán Bystrce Zdeněk Houšť. „Ještě to bude mít dohru,“ pronesl před novináři bystrcký šéf Roman Procházka.
Právě on podal už dva dny před zápasem trestní oznámení. A policie nasadila odposlechy, které později posloužily jako hlavní důkaz obžaloby. Poté obvinila právě Houště se Schusterem a spolu s nimi útočníka Tomáše Mrázka. Měli převzít úplatek od tehdejšího šéfa jedné z poboček Tipsportu Michaela Benka. Zprostředkoval to bývalý trenér Bystrce Tibor Duda.
Ještě než došlo k prvnímu soudnímu líčení, potrestala pětici aktérů disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS). Houšťovi zakázala činnost na sedm let, Schusterovi na šest, Mrázek si nekopne čtyři roky. Ve fotbale nesmí působit ani Duda, trénoval divizní Hrušovany, a Benko, jenž vedl žáky v Židenicích a na podzim dělal neoficiálně asistenta v divizním Havlíčkově Brodě. „Korupci v českém fotbale nechceme. Proto vysoké tresty,“ vysvětloval verdikt disciplinární komise ČMFS její předseda Alexander Károlyi.

Pavel Mokrý a Kryštof Ženatý