„Naše Jůlinka teď prochází generální opravou, v těchto dnech je zrovna v lakovně. Kamarád nám ji vylaďuje a mění takřka všechno, co vyměnit jde,“ odtajňuje přípravy jeden z cestovatelů, třiadvacetiletý student psychologie a sociologie na Masarykově univerzitě Michal Vičar.

Starobylé auto bude oproti běžným veteránům svého druhu vylepšené o závodní tlumiče, vyztužený podvozek nebo alternátor místo dynama. „Zvýší se tak odolnost a bezpečnost auta. Svoje srdce a mozek, tedy motor a převodovku, však bude mít Jůlinka původní,“ ujišťuje Vičar.

Mladí dobrodruzi chtěli původně odjet na půlroční cestu kolem světa na konci srpna a projet při ní dvacítku států. Teď však museli plány trochu pozměnit.

„Příprava tak rozsáhlého projektu se neobejde bez jistých komplikací. Nejžhavějším problémem těchto dnů je pro nás Čína. Za povolení k vjezdu vlastním autem na její území bychom museli zaplatit čtyři a půl tisíce dolarů. To je pro nás prostě nepřijatelné,“ vysvětluje druhý muž z posádky, šestadvacetiletý student žurnalistiky Martin Beťko.

Mladíci proto zřejmě průjezd Čínou vynechají a z ruského Vladivostoku se vydají rovnou do Severní a posléze Jižní Ameriky. „Dohromady projedeme víc zemí, než jsme předpokládali. Bude jich asi pětadvacet,“ objasňuje Vičar.

Na cestu kolem světa se brněnští studenti vydají prvního září. Jejich půlroční putování bude sledovat i Deník Rovnost. Na webových stránkách www.brnenskydenik.cz se budou pravidelně objevovat reportáže a fotky z cesty přímo od mladých dobrodruhů. Ještě před odjezdem navíc zodpoví otázky čtenářů při on–line rozhovoru.