Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v pondělí ve 20:00, najdete v úterním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Blamáž. Jak jinak nazvat porážku s beznadějně posledním celkem fotbalové Gambrinus ligy. A po kolikáté už? 1. FC Brno podlehlo Českým Budějovicím 0:3.

Nejhorší možný scénář viděla mlhou oděná Srbská už v prvním poločase. Ve 27. minutě se totiž za hranicí pokutového území opřel po čtvrtém rohu za sebou do odraženého míče Pavel Mezlík, paradoxně brněnský odchovanec, a krásnou ranou poslal hosty do vedení 1:0. „Naši hráči předvedli nejhorší výkon pod mým vedením, vlastně jsem viděl nejhorší výkon mého týmu na domácím hřišti za celou svou kariéru. Nemám pro to vysvětlení a chtěl bych se všem fanouškům omluvit. Jsem strašně zklamaný,“ soukal ze sebe po utkání brněnský kouč Miroslav Beránek.

Brněnské defenzivě nepomohl ani návrat kapitána Trousila po devíti měsících, poslední celek tabulky nejvyšší soutěže se totiž do domácích zakousl od úvodní minuty. Agilní Mezlík v prvních minutách utkání dvakrát vybídl spoluhráče z jihočeského útoku Stráského, ale ten s oběma tutovkami naložil prachbídně. Na opačné straně se odvážnou akcí prezentoval jen Rabušic, jeho střela však minula hostující branku.

Do druhého dějství vstoupilo 1. FC Brno se dvěma změnami. Překvapivě odstoupil kapitán Trousil a obránce Čoupek, místo nich se na hřišti objevili Jílek s matadorem Dostálkem. Záhy po přestávce se k samostatné akci osmělil mladíček Michna, jehož povedená rána skončila těsně vedle českobudějovické branky. V 55. minutě vysunul brněnský Mareček parádní kolmicí Rabušice, který zblízka minul Kučerovu svatyni.

Jenže pak přišla pohroma pro domácí. V 62. minutě nařídil sudí Matějek pokutový kop ze Poláchovo podtrhnutí Mezlíka. A Doležal s přehledem poslal Jihočechy do dvougólového vedení. O osudu utkání tak bylo prakticky rozhodnuto. Brněnští hráči se jen zoufale pokoušeli vymyslet kloudnou akci a hosté si náskok v klidu pohlídali.

V závěru mohli navýšit skóre Mezlík se Stráským, až v nastaveném čase však pečetil na 3:0 pro hosty druhou brankou v zápase Doležal. Přitom v dosavadním průběhu první ligy vstřelili Jihočeši pouhých sedm gólů. „Mám obrovskou radost. Čekali jsme na výhru hodně dlouho, ale že se nám to povede právě v Brně a ještě s takovým výsledkem, mě opravu překvapilo. Kluci odvedli velký kus práce, vyhráli jsme zaslouženě,“ radoval se hostující kouč Jaroslav Šilhavý.

1. FC Brno – SK Dynamo České Budějovice 0:3

Poločas: 0:1. Branky: 27. Mezlík, 62. Doležal (PK). 92. Doležal. Rozhodčí: Matějek 2 – Čecháček, Kovařík. Žluté karty: Šural, Dostálek. Diváci: 3111.

1. FC Brno: Bureš 3 – Dřížďal 3, Dvorník 4, Trousil 3 (46. Jílek 3), Čoupek 3 (46. Dostálek 3) – Michna 4, Polách 4 (67. Dalmo), Mareček 4, Šural 4 – Došek 3, Rabušic 4. Trenér: Beránek.

Č. Budějovice: Kučera 3 – Leština 3, Jarabica 2, Hunal 2, Krob 2 – Doležal 2, Černák 2, Riegel 2, Šíma 3 (71. Ondrášek) – Stráský 2 (83. Sedláček), Mezlík 1 (89. Žiška). Trenér: Šilhavý.