VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beránkův cíl? Vyprodat Srbskou

Brno /ROZHOVOR/ - V sobotu ho čeká poslední zápas české prvoligové sezony. Pět měsíců u fotbalistů 1. FC Brno si však trenér Miroslav Beránek určitě představoval o něco příjemněji.

27.5.2009 2
SDÍLEJ:

Miroslav Beránek, fotbalový trenérFoto: Deník/Lubomír Stehlík

Jeho svěřenci se místo boje o evropské poháry usídlili nad hranicí sestupových vod. Desáté místo není pro ambiciózní brněnský celek lichotivým vysvědčením, zvláště když ani výkony Beránkovy družiny nenaplňovaly fanoušky blahem. „Chceme se posunout a jsem přesvědčený o tom, že se nám to povede,“ neztrácí optimismus dvaapadesátiletý stratég.

Sezona končí, co to pro vás znamená. Těšíte se už na odpočinek?
Sezona sice končí mně, ale ne tak našemu klubu. Někteří naši hráči chodí pomáhat béčku a dorostu, které chceme zachránit, takže těm sezona nekončí.

Jak zatím hodnotíte necelý půlrok v Brně?
Myslel jsem, že to půjde lépe, o spokojenosti nemůže být řeč. Na druhou stranu je to teprve půlrok, kdy jsem hráče i celý klub poznával. V budoucnu nás čeká dost práce.

Co týmu chybělo, aby hrál na jaře podle vašich představ?
Absolvovali jsme velmi kvalitní zimní přípravu, kdy výsledky v přípravných zápasech i v Tipsport cupu byly takové, jaké jsme chtěli. Pak nastala série, kdy se nejprve zranil Polách, pak Trousil, což jsou klíčoví hráči z hlediska mentality týmu. Nedokázali jsme je nahradit, přišla další zranění, a to je podle mě taková objektivní příčina. Přesto však s výkony v jednotlivých zápasech nemůžeme být spokojení, především s hrou na domácím hřišti, kde jsme poztráceli spoustu bodů. Na hřištích soupeřů jsme někdy předváděli slušné výkony, ale v klíčových momentech jsme dělali chyby, které soupeři trestali, zatímco my jsme šance neproměňovali. Chyběla nám stabilizace výkonů a mentální síla, kterou si představuji mnohem větší.

Tu mentální sílu jste postrádal právě v rozhodujících momentech?
Sám jste to viděl v posledních zápasech. Chybí mi, aby na sebe hráči vzali víc zodpovědnosti, často jsme hráli alibisticky, zbytečně přihrávali dozadu. Je to otázka toho, jak si hráč věří, jaké má schopnosti a dovednosti, ale také o převedení tréninkových návyků do zápasu.

Chyběly vám v týmu vůdčí typy?
Klasický vůdce je Trousil, ale ten se zranil. Typického vůdce si musíte vychovat, to není otázka měsíce nebo dvou. Tady jednou bude vůdce z mladých hráčů, které v Brně máme. Ještě ho nebudu jmenovat, ale budu pracovat na tom, aby šel správnými kroky.

Několikrát jste hovořil o tom, že postrádáte útočnou kvalitu do kompaktní defenzivy. Hráči, které máte v kádru, ji nemají?
Postupně vypadli Pospěch, Lira, Mareček se Šuralem chodí za dorost, navíc posíláme hráče za béčko, takže jsme měli nedostatek útočníků. Neříkám to vůbec jako alibi, ale na úkor áčka jsme postavili jako priority záchranu béčka a dorostu. Také poslední dvě kola, byť budou mít dovolenou, musí jít Mareček a Šural za dorost.

Kdo si z kádru áčka oddálí dovolenou a pomůže béčku?
Hráči, co za juniorku chodí pravidelně a nejsou tak vytížení v áčku. A hlavně Brňáci. Mohou mít dovolenou, udělat jeden trénink a zápas, aby si v rámci možností odpočinuli a zároveň pomohli béčku.

Mluví se o tom, že hráčům chybí k prémiím ještě tři body. Kdy byly vypsány?
O penězích se s novináři nebudu vůbec bavit. To jsou interní záležitosti klubu a já se k nim nebudu vyjadřovat.

Už máte představu, k jak velkým změnám dojde v kádru přes léto?
Hráči měli možnost prokázat, s kým můžeme počítat, a s kým naopak ne, pokud chceme naše působení zkvalitnit. Už teď je jasné, že přijdou čtyři noví hráči. Trousil, Polách a Lira, kteří odehráli jen dva zápasy, a přijde Léo. Už jen díky nim se tým zkvalitní, pokud už by nikdo nepřišel.

Příchod brazilského ofenzivního záložníka Léa je tedy uzavřený?
Už je domluvené, že v Brně zůstane, ale přestup může být zaregistrovaný až po prvním červenci.

Jaké typy hráčů byste chtěl do týmu přivést?
Budu chtít, aby přicházeli perspektivní hráči, kteří se můžou zlepšovat. Na druhou stranu musím vzít v potaz ekonomické možnosti klubu. Nelze vyměnit třeba devět hráčů. To musím ctít.

Máte vyhlédnutá konkrétní jména?
Hráče sleduji, ale vše se odvíjí od finanční otázky. Chtěl bych, abychom měli tým pohromadě od začátku přípravy, ale vím, že to tak nepůjde, protože jednání se povedou delší dobu. Během léta se vše dolaďuje, hráči přichází a odchází, a tak to bude i u nás.

Už máte představu, kolik hráčů byste chtěl přivítat?
Chtěli bychom do každé řady jednoho hráče, až čas ovšem ukáže, jestli se nám to povede. Nebudu říkat, že zrovna ten hráč odejde, nebo že toho chceme. To když řeknu, ještě než bude přestup hotový, zvedne se hráčova cena. A naopak u hráčů, kteří mají odejít, se cena sníží.

Najdete ve vašem týmu hráče, kteří vás na jaře vyloženě zklamali?
To určitě nebudu říkat do novin. Když mám něco k hráčům, tak jim to řeknu v kabině nebo si to vyříkáme mezi čtyřma očima.

Zeptám se trochu jinak. Od některých hráčů jste nejspíš čekal lepší výkony, je to tak?
To určitě, v tom s vámi souhlasím.

Lze předpokládat, že stejný počet hráčů, kteří přijdou, také odejde? Nebo budete chtít rozšiřovat kádr, abyste posílili béčko?
Nejde ani tak o to, že bychom nechtěli, aby béčko bylo silnější. Spíš si nejsem jistý, že by pro hráče z prvního týmu, které bychom přeřadili, bylo béčko dostatečnou motivací a prospělo jim. Teď jsme sice pomáhali rezervě, ale cesta by měla být obrácená, z dorostu mají hráči přecházet do béčka. I v tomto ohledu nás čeká dost práce.

Jaké byste vybral negativum a pozitivum vašeho dosavadního působení v Brně?
Negativum jsou určitě výsledky a výkony, protože jsme nedosáhli takových, jaké jsem si představoval já nebo i fanoušci. A musíme zlepšit hru na domácím hřišti, která absolutně neodpovídá mým představám. Se silnými soupeři jsme byli schopní bodovat, naopak se slabšími týmy jsme ztráceli. Jestliže se v tabulce chceme posunout výš, a to my chceme, tak v tom jsou rozdíly mezi týmy ze středu a ze špičky soutěže. A pozitiva? Někteří mladí hráči ukázali, že s nimi můžeme počítat, že na sobě chtějí pracovat a nám se daří je postupně zabudovávat do sestavy.

Jako bývalého trenéra jedenadvacítky vám práce s mládeží asi vyhovuje…
Mně vyhovuje práce s hráči, kteří se chtějí zlepšovat a pracují na sobě. Je jedno, zda jsou mladí, nebo staří.

V zimě jste říkal, že se pokusíte změnit myšlení hráčů, aby si uvědomovali, že fotbal není pouze o dvou hodinách týdně. Jak se vám to podařilo?
U některých se to začíná dařit, ale u jiných se to nepovedlo. Já žádného hráče nezměním, každý jedinec se může změnit jen zevnitř, a pokud na to nepřijde sám, dlouhodobě ve fotbale ničeho nedosáhne.

Jaký byl důvod zařazení mladých hráčů, jako jsou Lukáš Mareček nebo Josef Šural, na pro ně netypické posty? Chtěl jste je mít za každou cenu v sestavě, nebo šlo jen o nejvhodnější alternativy na oslabené pozice?
Vím, že jejich místa jsou jinde. Pepa Šural je útočník, ale v tu chvíli jsme jich měli víc a on měl takovou formu, že mi bylo líto nechat ho sedět na lavičce, zvlášť když kvůli zranění nehráli Střeštík s Lirou. Začal se objevovat na levém kraji zálohy a myslím, že to není na škodu vzhledem k jeho budoucnosti. Naučí se pracovat víc dozadu, a to se může hodit. Co se týče Lukáše Marečka, s ním jsme řešili problém na pravém kraji obrany a navíc začal ve středu zálohy hrát dobře Martin Švejnoha. Vím, že na kraji obrany není jeho místo, ale v určité univerzálnosti a komplexnosti mu to také může pomoct.

Máte dva výborné gólmany, kteří oba chtějí chytat. Je udržitelná situace s Martinem Lejsalem i Tomášem Burešem v kádru, nebo už máte představu o brankářské jedničce?
Souhlasím s vámi, že jsou oba vyrovnaní, ale na druhou stranu ani jeden z nich se nevyvaroval chyb. Čekám od nich lepší výkony. Mám určitou představu, ale nechci nic říkat do novin, když jsem o tom ještě nemluvil s hráči. Nejdřív chci vysvětlit jim, proč a jakým stylem něco děláme. Ale obecně platí, že hráčům, kteří by nedostali takovou příležitost v áčku a béčko už výkonnostně přerůstají, se budeme snažit najít takové hostování, aby ještě výkonnostně rostli. A to se týká všech.

Po zranění Tomáše Polácha jste na klíčové režisérské pozici zkoušel několik variant. S jeho návratem do sestavy budete mít otázku tohoto postu vyřešenou?
Během jara jsme tam vystřídali několik hráčů, ale není vše jen o režisérské pozici, ale hlavně o práci a umění na takovém postu hrát, což je nesmírně obtížné. Neustále jsme něco hledali, zkoušeli, ale nenašli jsme jiného hráče, který by tam mohl dlouhodobě nastupovat.

Po pár letech strávených v zahraničí jste se vrátil do české ligy. Překvapila vás něčím?
Její úroveň je daná tím, jak v Česku vychováváme fotbalisty. Už i dorostenci jsou dobře organizovaní, klade se důraz na defenzivu. Český fotbal vychovává málo kreativních hráčů, kvalitních útočníků. Liga je atletická, hráči jsou velmi dobře fyzicky připravení, ale svázaní systémem, proto se obrany špatně překonávají a padá málo gólů. Když to zobecním, většinou vítězí kvalitní defenziva. Když jedno mužstvo dá branku, soupeř těžko otáčí výsledek. Zápasů, ve kterých se to na jaře povedlo, bych napočítal do deseti. To je signál toho, že pro kombinační a kreativní fotbal máme nedostatek hráčů. V tom zaostáváme, což je vidět i na propadu našich mládežnických výběrů. Nejvyšší čas, abychom něco v práci s mládeží změnili.

Při vašem příchodu do Brna se hovořilo o tom, zda by vás klub pustil k národnímu týmu. V souvislosti s volbou reprezentačního trenéra to bylo aktuální?
Nic takového bych neudělal. Přišel jsem sem v prosinci a už bych odcházel? Ode mě by bylo nepřijatelné, abych něco takového udělal, to není můj styl. Mám v Brně smlouvu a smlouvy jsou od toho, aby se dodržovaly.

Kontrakt máte ještě na rok. Dovedete si představit, že byste v Brně zůstal déle?
Záleží na tom, jak se nám podaří příští sezona. Jestli se povede nastartovat úspěšné období, tak si další působení dovedu představit. Musím cítit, že jsme se někam posunuli a já věřím, že se posuneme.

Takže příchodu nelitujete?
To určitě ne. Každodenní práce ve fotbale je podobná, je jedno, v jaké jste zemi. Na druhou stranu, když vezmu Brno jako město, nemile mě překvapilo, že dorostenci nemají přírodní trávník, na kterém by mohli trénovat. Na druhé největší město v Česku je to obrovská rezerva a všichni v Brně včetně radnice by měli tuto situaci velmi radikálně řešit. Hřiště pro mládež je naprostá nutnost.

Už jste se s vedením bavili, co očekáváte od příští sezony?
Ještě jsme nedokončili tuto sezonu, takže nebavili. Jestli budeme hrát o poháry, nebo o záchranu, je podložené výsledky. Můžete si dávat za cíl Champions League, ale bez výsledků je to k ničemu. Budeme chtít skončit co nejlépe. A můj cíl pro příští sezonu je, aby aspoň jednou byla Srbská vyprodaná.

Po sobotním utkání s Příbramí vám končí sezona. Začnete hned pracovat na nové, nebo si odpočinete?
V průběhu dovolené už si budu chystat věci na novou sezonu.

A jak strávíte volno?
Nikam neodjíždím, zůstanu na chalupě a budu dělat věci, které jsem nestihl. Bude to taková aktivní dovolená. Na chalupě si pročistím hlavu s přáteli, na které jsem neměl čas, a věřím, že si na sebe najdeme chvilku. Odpočinu si a nabiju se do další sezony.

Autor: Jaroslav Kára

27.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Při ničení okna se pořezal. Chtěl obvaz, proto ještě rozbil výplň dveří obchodu

Panelová diskuze Deníku Rovnost s jihomoravským hejtmanem Bohumilem Šimkem a pozvanými hosty.
AKTUALIZOVÁNO
3 62

Chceme přitáhnout do kraje mozky, teď se sem ale nemají jak dostat, řekl hejtman

VIDEO: S ukradeným autem ujížděl policistům, zastavila ho až svodidla

Rajhrad – Jedině mrtvola v kufru chyběla v seznamu prohřešků řidiči, kterého v neděli pronásledovali policisté. Čtyřiatřicetiletý řidič na sebe upozornil nebezpečným kličkováním ve Vojkovicích. „Vůz se snažili kolegové zastavit, řidič ale jejich pokyny ignoroval a začal ujíždět. Při zběsilé jízdě vysokou rychlostí vjel bláznivě jedoucí šofér několikrát do protisměru a na chodník," popsal událost v pondělí policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Brno dnes začíná vyplácet příspěvky na levnější roční jízdné MHD

Brno - Brno začíná dnešním dnem vyplácet příspěvek 1425 korun na roční jízdné městskou hromadnou dopravou. V tiskové zprávě to sdělila Zuzana Taušová z tiskového centra brněnského magistrátu. Roční jízdenka stojí 4750 korun. Brňané platící řádně za odpad mohli letos nově zažádat město o příspěvek, díky němuž se jim třetina peněz vrátí. V konečném součtu je tak roční jízdenka vyjde na 3325 korun. Podle Taušové od začátku roku zažádalo o příspěvek přes 19.000 lidí.

AKTUALIZOVÁNO

Výstaviště? Přední část se otevře lidem. A vzniknout má i nový pavilon

Brno /ANKETA/ - Výstaviště, které lidé znají nyní, se má brzy změnit. Přední část areálu u hlavního vstupu plánuje město otevřít lidem. A návštěvníci si za deset až dvacet let možná zajdou na výstavu do nového moderního pavilonu. V pondělí zástupci města a veletrhů poodhalili budoucnost areálu. Navíc pozvali na největší letošní akce.

ČSSD chce jihomoravské krajské nemocnice pod jednou organizací

Brno - ČSSD v Jihomoravském kraji chce sloučit devět krajských nemocnic pod jednu příspěvkovou organizaci. Novinářům to v pondělí řekl krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Igor Chlup (ČSSD). Podle něj se tím ušetří peníze, zjednoduší nákupy a organizace bude silnější pro jednání se zdravotními pojišťovnami. Nemělo by to znamenat odchody zaměstnanců. ČSSD svůj návrh projedná s koaličními partnery a v případě schválení by do roka měla vzniknout studie proveditelnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies