Brno góly Heinze a Doška srazilo Baník

Brno - /FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ Domácí premiéra bez obdržené branky. Navíc proti třetímu Baníku. Co víc si příznivci 1. FC Brno mohli přát? Trousil a spol. vkročili do jarní poloviny fotbalové Gambrinus ligy výhrou 2:0 nad Ostravou.

22.2.2009
20 fotografií
Fotbalové utkání mezi 1. FC Brno a Baníkem Ostrava.

Fotbalové utkání mezi 1. FC Brno a Baníkem Ostrava.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Začátek taháku 17. kola se protáhl o pětadvacet minut. Obávání ostravští fanoušci prolomili bariéru sektoru a dostali se až na hrací plochu. Jejich řádění musela ukončil až přivolaná policie. „Nebylo to nic příjemného, měli jsme po rozcvičce a kvůli čekání jsme znova vychladli. Ve druhé půli se to opakovalo. Nic s tím však neuděláme,“ líčil brněnský špílmachr David Kalivoda.

Na chování radikálních ostravských fandů odpověděli domácí fotbalisté nejlépe, jak mohli. Favorizovanému soupeři vstřelili dvě branky, ani jednou neinkasovali. Poprvé se po návratu z Francie trefil někdejší reprezentant Marek Heinz. Druhým gólem srazil Baník Tomáš Došek.

„Domácí jsou spokojenější, protože v rozhodujících pasážích utkání si počínali lépe. Před oběma šestnáctkami předváděli větší agresivitu, a proto dali dva góly. Zaslouženě vyhráli,“ uznal ostravský kouč Karel Večeřa.

„Pod to, co řekl Karel, se můžu jen podepsat. V rozhodujících chvílích jsem byli lepší. Dokázali jsme proměnit šance. Druhá branka nás uklidnila a přestáli jsme ještě tyčku. V tu chvíli se lámal chleba,“ přitakal Miroslav Beránek, který si tak připsal vítěznou ligovou premiéru na brněnské lavičce.

Ostrava však v úvodech obou poločasů měla míč častěji na kopačkách, ale k vážnější příležitosti se nedostala. Až udeřilo Brno. Po půlhodince hry u rohového praporku udržel balon Došek, přiťukl Kunclovi, který načechraným centrem našel Heinze. Proti jeho hlavičce neměl Vašek nejmenší nárok.

Po změně stran měl Baník blízko k vyrovnání, po bombě Zehera zachránila domácí tyč. A v 57. minutě uvolnil Pospěch agilního Liru, ten před brankou našel volného Doška, který chladnokrevně zakončil – 2:0.

„Hráči podali výkon na hranici možností, prokázali větší bojovnost, vůli a morálku. Sáhli si na dno. Oproti generálce s Hradcem jsme nehráli tak lehkovážně v obraně. Ale stále je to jen první vlaštovka, výhru musíme potvrdit v dalších zápasech,“ poznamenal Beránek.

1. FC Brno vítězstvím poskočilo v tabulce z desátého na osmé místo.

1. FC Brno – Baník Ostrava 2:0

Poločas: 1:0.

Muž zápasu: Došek.

Lejsal 1 – Kuncl 2, Dvorník 2, Trousil 1, Čoupek 2 – Heinz 1 (80. Živný), Mareček 2, Kalivoda 2 (85. Smutný), Lira 1 – Došek1, Pospěch 2 (63. Šural). Trenér: Beránek.

Vašek 2 – Vácha 3 (74. Rajtoral), Bolf 3, Neuwirth 3, Tchuř 3 – Marek 3, Hable 4 (46. Lukeš 2), Otepka 4, Lička 3 – Střihavka 3, Zeher 2.

Branky: 30. Heinz, 57. Došek. Rozhodčí: Příhoda – Ubias, Košec. Bez ŽK. Diváci: 5350.