VYBERTE SI REGION

Brněnští sportovci? Slaví jinde

Brno - Fotbalová Zbrojovka i hokejová Kometa bojují v nejvyšších soutěžích s minimem odchovanců. Brnu teď dělají slávu sportovci v „azylu“.

15.4.2011 11
SDÍLEJ:

RADOST NĚKDE JINDE. Hokejista Jiří Polanský v sedmnácti letech opustil Brno a zamířil za lepší budoucností do Slezska. V úterý se jeho cesta zúročila, s třineckými spoluhráči zvedl nad hlavu pohár pro šampiona české extraligy.Foto: DENÍK

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v pátek ve 20:00, najdete v sobotním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Sportovní hrdost v Brně? Fotbalová Zbrojovka i hokejová Kometa sice příznivce zklamaly, o fanouškovské tradici a patriotismu však ve městě nikdo nepochybuje. Oba kluby se hrdě hlásí k bohaté historii. Přesto za ně v nejvyšší soutěži nastupuje minimum odchovanců.

Brnu tak alespoň zvedají renomé sportovní „emigranti“. Hokejový útočník Jiří Polanský slaví extraligový triumf v Třinci, kouč Rostislav Čada obhájil s Košicemi titul ve slovenské extralize a brněnský fotbalový patriot Petr Švancara pomáhá Slovácku k záchraně. „Jsem v Hradišti nadšený. Ale kdyby Zbrojovka spadla do druhé ligy, šel bych jí pomoct,“ prohlásil rezolutně třiatřicetiletý fotbalový útočník. Ten má s bývalým zaměstnavatelem dobré vztahy, přesto patří k zástupu odchovanců, s nimiž se Zbrojovka rozloučila „podivně“.

Brno dříve platilo za bezednou zásobárnu talentů, jenže teď se projevuje kolaps výchovy z konce devadesátých let. Sportovní ředitel a do čtvrtka kouč A týmu Karel Večeřa sice nastavil nový systém přípravy mládežnických týmů, ale ten se zúročí až za pár roků. „Brno bylo vždycky známé jako bašta mládeže. Z toho důvodu možná došlo k uspokojení a útlumu. Nepodařilo se vychovávat tolik talentů i proto, že mladých dětí ve sportu ubývalo. Situace se ale pomalu obrací k lepšímu,“ uvedl bývalý fotbalista Jan Maroši, který pracuje jako ředitel základní školy v Janouškově ulici. V ní mladé talenty vychovávají.

V sestavě tápajícího prvoligového týmu se prosazují mladíci Simerský či Pernica. Velkou část fotbalového osudu s Brnem spojil kapitán Dostálek. Oproti Ostravě nebo Olomouci, které oplývají mužstvy nabitými odchovanci, je to však obrovský rozdíl.

Zbrojovku tak zachraňují především hráči, které s klubem pojí pár měsíců a smlouva. Pejič, Migliorini, Brdarovski, Mitrovič či Husár. „Ze svých zkušeností se obávám, že by byli první, kteří Zbrojovku v případě sestupu opustí,“ přemítal Švancara.

Brňané v „azylu“

Petr Švancara (fotbal, Slovácko). Brněnský hračička se proslavil parádičkami na hřišti i vtipnými bonmoty. Zbrojovka mu v roce 2006 neprodloužila smlouvu. Technický útočník nyní hájí barvy Slovácka, kterému letos sedmi góly pomáhá k udržení.

Jiří Polanský (hokej, Třinec). Šikovný útočník se v době brněnského hokejového temna vydal za slávou do Třince. V týmu Ocelářů hraje s minimálními přestávkami od roku 1998. Letos s klubem slaví titul a životní úspěch.

Rostislav Čada (hokej, Košice). Hokejový kouč se s Kometou proslavil už jako hráč. Po neshodách opouštěl tým v lednu roku 2008. Na lavičce Košic před pár dny obhájil slovenský extraligový titul.

David Appel (hokej, Martin). Jedna z největších brněnských nadějí utápěla talent mimohokejovými problémy. V Martině na Slovensku se Appelovi letos příliš nedařilo. V základní části si připsal 18 kanadských bodů.

Švancara: Brno ve druhé lize? Když bude zájem, vrátím se

Uherské Hradiště, Brno /ROZHOVOR/ – Střílí branky, hraje na hranici možností. Útočník a brněnský rodák Petr Švancara odvádí cenné služby, jenže v dresu fotbalového Slovácka.

I přesto, že jeho srdce bije pro „konkurenční“ Zbrojovku, kde místo odchovanců bojuje o udržení v první lize mužstvo spoléhající i na cizince. „Pokud vím, že hraji o záchranu, není dobré je do toho motat, protože nemají takové nadšení. Kdyby Brno spadlo, budou první, kteří zvednou ruku a odmítnou hrát druhou ligu,“ tvrdí třiatřicetiletý hráč.

Zbrojovce chybí v týmu kromě Dostálka nebo Simerského brněnští odchovanci. Je to problém?
Když takoví hráči nejsou v klubu, musí fantasticky fungovat skauting. Díky němu si pak týmy mohou přivést hotové hráče, kteří si nemusí zvykat, hned se zapojí a budou platnými posilami místo vlastních hráčů.

Nedává jim tedy žádnou šanci na adaptaci?
Kdybych přišel na Slovácko a měl bych si tam nejprve zvykat, hned mi řeknou: Hele, běž pryč. Tvrdím, že když se přivede hráč, musí se hned zapojit. Pokud je to zahraniční posila, může být ze začátku problém s komunikací, ale na hřišti si musí rozumět.

Brno vyrazilo touto cestou…
Asi ano, ale moc se to nepovedlo. Jako odchovance mě mrzí, že nesází na odchovance, ale asi vedení ví, jakým směrem chce jít. Přesto beru situaci pozitivně. Věřím, že se zachrání.

Je správné v tak kritické situaci sázet na hráče, kteří k jihomoravskému městu nemají žádný vztah?
Pokud vím, že hraji o záchranu, není dobré do toho motat cizince, protože nemají takové nadšení. Kluci z ciziny spíš zavolají manažerovi, že je situace špatná a že by bylo lepší, aby šli jinam. Kdyby Brno spadlo, budou první, kteří zvednou ruku a odmítnou hrát druhou ligu.

Bojovali by odchovanci více?
Kluci se vztahem k městu jako Patrik Siegl, Jarda Černý nebo Luděk Zelenka měli klub rádi, měli mu pořád co dát. Hodně jich odešlo a když si vzpomenu, kdo místo nich přišel, je to smutný. Takový ale je fotbalový život.

Odpovídá výkon týmu snaze o udržení?
Těžko říct. V zápase s Kroměříží se mi zdál mrtvý, nikdo nemluvil, chyběly narážečky, kombinace. Očekávám proto nějaký impuls. Nepřeji si pád do druhé ligy.

Pokud by se to stalo, uvažoval byste o návratu do rodného města?
Klidně. Přišel bych pomoci, ale jen v tom případě, když budu platný. Pokud ne, nebudu hledat výmluvy a raději odejdu. Každý hráč podpisem smlouvy zodpovídá za svoje výkony. Nemyslím si, že po mém příchodu bude vše jinak. Bylo by dobrý, kdyby se pár kluků vrátilo a pomohlo Zbrojovce, ale to je věc vedení. Osobně se bojím, že hodně kluků to neustojí a druhou ligu hrát nebude, protože nejsou odchovanci.

- Večeřa končí jako trenér. Přichází Wagner

Polanského týden: trofej a porod

Brno - Životní týden. Tak nějak přemýšlí hokejový útočník Jiří Polanský o sledu posledních dní. V úterý si společně s třineckými spoluhráči při bouřlivé oslavě užíval zisk historického titulu. Teď už zase v poklidu vyčkává doma. „S klukama teď nikam nechodím. S přítelkyní každým dnem očekáváme narození potomka. Týden může být opravdu výborný,“ usmívá se odchovanec brněnského hokeje.

Přestože dělal první krůčky na bruslích na jižní Moravě, má podobný osud jako další brněnští hráči, kteří dorůstali na konci devadesátých let. Aby uspěl, musel odejít. Jako sedmnáctiletý mladík zamířil do Slezska a před pár dny s Oceláři završil životní úspěch. „Třinec je docela malé město. Většina lidí slavila už při postupech v play off. Klub takový úspěch potřeboval. Panuje tady výborná atmosféra,“ pochvaluje si devětadvacetiletý Polanský, který má v Třinci víceletou smlouvu. „Těším se na další roky. Udělali jsme velký úspěch a máme motivaci do další práce,“ povídá člen kostry zlatého týmu.

O návratu na jih Moravy zatím vůbec neuvažuje. „Brno si vybavím jako rodné město a bydliště. Hokejové vazby mám daleko menší,“ přiznává oddanost současnému zaměstnavateli. „Návrat do Brna? Nic se nedá v hokejovém životě vyloučit, ale jsem věrný Třinci. Pokud to půjde, z mé strany nebude impulz, abych odtud odcházel,“ má jasno.

Podle Polanského neznamená nedostatek odchovanců v áčku Komety velký problém. „V extralize fungují kluby, které odchovance dlouhodobě vypěstovaly. Třeba Zlín, Pardubice nebo Slavia. V Brně k tomu také časem dojde. Je vidět, že tam byl výpadek. Kometa má kvalitní tým. Není problém, že by neměla vlastní odchovance. Ti musejí dorůst,“ říká Polanský.

Ten má o nejbližších plánech jasno. Povalování někde u moře mu teď určitě nehrozí. „Čekáme na termín, pak udělám přítelkyni servis v porodnici a až bude malý schopný převozu, určitě se taky vypravíme za rodinou na jižní Moravu. Většinu času ale trávíme v Třinci. To je náš výchozí bod,“ usmívá se Polanský.

TOMÁŠ SVOBODA
TOMÁŠ VALAŠKOVČÁK

ANKETA

Chybí vám v Kometě a Zbrojovce brněnští odchovanci?

Ano

94 %

Ne

6 %

Hlasovalo: 81     Anketa byla ukončena

15.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
AKTUALIZOVÁNO
Večer dne 23. října 2016 přiletěl Jiří Brady na Letiště Václava Havla.

Sokolové a město chtějí vyznamenat Jiřího Bradyho. Reagují na rozhodnutí Hradu

Brno /ANKETA/ – Seznam osobností, které se pyšní čestným občanstvím města Brna, se může rozrůst o další jméno. Náměstek brněnského primátora Petr Hladík v pondělí řekl, že ho navrhne udělit přeživšímu holocaustu Jiřímu Bradymu. Plánuje to už na úterním zasedání Rady města Brna. Bradyho chtějí vyznamenat i brněnští Sokolové. Reagují na zrušení jeho nominace na řád T. G. Masaryka.

Babišovy fabriky požírají dotace pro venkov

V parlamentní hře o „lex Babiš" jde majiteli Agrofertu o hodně. Jeho firmy skvěle rozehrály novou partii o evropské dotace. Skoro pětinu z celého balíku peněz na inovace potravinářů shrábly čtyři fabriky Andreje Babiše. To je výsledek 1. kola Programu rozvoje venkova. Další stovky dotačních milionů mají přiklepnuté jeho agropodniky na chovy prasat a kuřat. Agrofert si umí říci také o velkorysé příspěvky na životní prostředí. Tedy z resortu, který ovládá hnutí ANO.

Příprava na dostavbu městského okruhu: dělníci bourají židenický vojenský areál

Brno – Výstavba velkého městského okruhu je o malý krok blíž. Dělníci se pustili do bourání části vojenského areálu v brněnských Židenicích.

První fotbalová liga

11.kolo

21.10.2016
Liberec H. Králové 2 : 0
Slavia Slovácko 1 : 0
Plzeň Sparta 1 : 0
Příbram Jablonec 2 : 4
Zlín Bohemians 1 : 1
Jihlava Dukla 1 : 1
M.Boleslav Zbrojovka 3 : 3
Karviná Teplice 1 : 4

12.kolo

29.10.2016
M.Boleslav Zlín
Zbrojovka Jihlava
Dukla Plzeň ne
Jablonec Slavia ne
Bohemians Liberec ne
Sparta Příbram
Slovácko Teplice
H. Králové Karviná ne

První liga 2016/2017

Poř. Mužstvo Z V R P S B
1. FK Mladá Boleslav 11 8 2 1 23 : 10 26
2. FC Viktoria Plzeň 11 8 2 1 20 : 8 26
3. SK Slavia Praha 11 7 3 1 21 : 9 24
4. FC FASTAV Zlín 11 6 4 1 20 : 10 22
5. AC Sparta Praha 11 5 4 2 19 : 11 19
6. FK Teplice 11 4 3 4 14 : 11 15
7. Bohemians 1905 (Praha) 11 4 2 5 12 : 16 14
8. FK Dukla Praha 11 3 4 4 16 : 13 13
9. FK Baumit Jablonec 11 3 4 4 19 : 21 13
10. MFK OKD Karviná 10 4 1 5 14 : 18 13
11. FC Slovan Liberec 10 3 3 4 8 : 9 12
12. Zbrojovka Brno 11 2 6 3 14 : 20 12
13. 1.FC Slovácko 11 2 4 5 12 : 17 10
14. FC Hradec Králové 11 3 1 7 9 : 19 10
15. FC Vysočina Jihlava 11 0 5 6 6 : 18 5
16. 1.FK Příbram 11 1 0 10 5 : 22 3

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies