VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čuhel: Na jaře hrajeme o záchranu. To je realita

Brno /ROZHOVOR/ – Do zimní přípravy vstoupí fotbalisté brněnské Zbrojovky s novým koučem Petrem Čuhelem, který se do klubu vrací po půl roce.

29.11.2011 2
SDÍLEJ:

Trenér Zbrojovky Petr Čuhel.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Loni zažil sestup z nejvyšší fotbalové soutěže jako asistent trenéra Karla Večeři. Po něm v brněnské Zbrojovce skončil, ale nový sportovní ředitel klubu Zdeněk Kudela ho postavil možná před největší výzvu dosavadní kariéry. Bývalý prvoligový hráč Zbrojovky Petr Čuhel se vrací jako hlavní kouč a má mužstvo vyvést ze čtrnácté pozice ve druhé lize.

A navíc nahrazuje Róberta Kafku, který svůj dočasný mandát proměnil v jedenáct bodů ze šesti kol. „Jsem na tlak připravený, i když není jen na mně, aby se klub někam dostal. Jen pořádnou prací a výsledky se postavení mužstva v tabulce zlepší,“ má jasno šestačtyřicetiletý Čuhel, který se s klubem dohodl na rok a půl s opcí.

Co přispělo k vašemu příchodu do Brna?
Celou dobu jsem vnímal, kde se klub nachází, chodil jsem na většinu zápasů. Do Zbrojovky mi dopomohl příchod Zdeňka Kudely, s nímž jsem pracoval v Mladé Boleslavi, nasazení a elán, se kterým se pustil do práce v Brně. Ale hlavní je, co bude dobré pro klub. Věřím, že mu příchod nových lidí pomůže a spolu s dalšími trenéry ho týmovou prací posuneme tam, kde si jej všichni přejeme vidět.

V létě jste ze Zbrojovky musel odejít, nyní se vracíte. Jaké pocity to ve vás vyvolává?
Odešel jsem, protože René Wagner si po sestupu za asistenta vybral Marka Zúbka, což jsem respektoval. Nerozešel jsem se s klubem vůbec ve zlém, neodcházel jsem nijak zhrzený. Nikam jsem neutíkal, chtěl jsem dál pokračovat, jenže vznikl nový realizační tým, takže jsem výkony sledoval jen z tribuny. Jsem rád, že jsem dostal nabídku a že také zazněla opravdová situace klubu, ať už po sportovní nebo ekonomické stránce. Nechci dělat žádná velká vyhlášení, jen tvrdě pracovat, aby se Zbrojovka dostala nahoru.

Jenže momentálně se nachází dole. Zvažoval jste nabídku o to pečlivěji?
Právě proto jsem měl velké nutkání ji přijmout. Nezbavuju se špatného pocitu za sestup. Jsem doteď strašně zklamaný, že jsme spadli. Chci i svým příchodem dokázat, že klub patří jinam.

Kdy jste dostal prvotní nabídku ze Zbrojovky?
(Přemýšlí) Ani nevím. Ze začátku jsme se potkali se Zdeňkem Kudelou, když jel do Brna a chtěl, abych se s ním podíval na nějaký zápas. Ale tehdy nešlo o nabídku. Když mi ji později předložil, chtěl ode mě do 15. listopadu slyšet rozhodnutí. I potom pořád existovala možnost, že se něco změní. Až v minulém týdnu jsme si sedli s Petrem Maléřem i Róbertem Kafkou a po jednání s nimi jsem řekl, že do toho půjdu.

Na podzim jste utkání navštěvoval jako divák a radoval se při gólech Zbrojovky?
Chodil jsem na tribunu a byl jsem samozřejmě rád, když Zbrojovka vstřelila gól. Neskákal jsem radostí, protože jsem se v té době zotavoval po operaci kolene a ze začátku chodil o berlích. Rozhodně jsem však byl rád, především za ten povedený konec. Vždycky budu přát úspěch klubu, ve kterém jsem jen s nějakými přestávkami od patnácti let.

Na podzim jste pomáhal ve třetiligových Rosicích. Jakým způsobem?
Pracoval jsem tam někdy už před osmi lety. V letošní sezoně jim odešel trenér a já jsem tam byl díky dobrým vztahům s majitelem. Ne jako trenér, pomáhal jsem spíš radami.

Dostal jste od vedení klubu sportovní úkol do jarní části sezony?
Chceme být co nejvýš, ale žádný konkrétní jsem nedostal. Že by někdo říkal, kde musíme skončit? Taková slova zatím vůbec nepadla.

Smlouva zní na rok a půl s opcí. Za tu dobu máte stihnout postup?
Teď musíme zachránit druhou ligou, stabilizovat kádr a připravit perspektivní mužstvo, které reálně může hrát o postup. To je úkol na nadcházející půlrok, nejde o umístění nebo o zisk bodů. Pokud mužstvo bude připravené, pak určitě půjdeme do další sezony s cílem na postup. Zatím je příliš brzy o něm mluvit, protože pořád ještě hrajeme o záchranu ve druhé lize. Taková je realita sportovní a zároveň ekonomická, kterou musíme vnímat. Není jisté, co bude za dva měsíce či za půl roku. Všichni si přejeme, aby se situace změnila.

Myslíte si, že předsezonní postupové ambice měly opodstatnění?
Ze své pozice bych si hrozně přál, aby tady stál místo mě někdo jiný, měl po podzimní části pět bodů náskok a Brno směřovalo do první ligy. Nechci hodnotit, zda byla vyhlášení na místě, nebo ne. Zbrojovka musí hrát o návrat do první ligy a považoval bych za špatné, kdyby nechtěla. Jen je v tuto chvíli škoda, že nejsme na opačném konci tabulky.

Jak se obmění brněnská kabina?
Složení musíme řešit okamžitě. Samozřejmě přijdou změny, pokusíme se kádr poskládat tak, aby byl perspektivní na jarní část sezony, kdy pořád hrajeme o záchranu. A připravit jej tak, aby měl reálné šance na postup do první ligy. Tým doplníme mladými hráči z juniorky a našimi reprezentanty do devatenácti let. Pokud se naskytnou ještě další možnosti, budeme rádi, zatím jsme je však neřešili.

Myslíte si, že postačí doplnění kádru pouze z vlastních zdrojů?
Máme tady kvalitní mladé hráče, ale potřebujeme, aby všichni odváděli maximum. Myslím si, že jak v minulé sezoně při sestupu, tak na podzim to někdy nesplňovali. Něco je dařit se a něco jiného odvádět maximální výkon. Naše práce spočívá v tom, aby každý trénink i zápas odváděli hráči své maximální možnosti.

Jak se vám jeví stávající kádr?
Nechci ho hodnotit. Díval jsem se na zápasy jako fanoušek. Výsledky jsou dané, Brno má osmnáct bodů. Pokusím se navázat na poslední podzimní zápasy. V kádru je spousta dobrých hráčů.

Těšíte se na pozici hlavního trenéra, dosud jste zastával spíš roli asistenta?
Samozřejmě jde trochu o něco jiného, ale i jako hlavní kouč si budu pořád zakládat na týmové práci.

Budete mít hlavní slovo při tvorbě kádru vy, nebo sportovní ředitel Kudela?
Teď si s Petrem Maléřem a Róbertem Kafkou řekneme, kdo ve Zbrojovce zůstane. Dám na ně, protože těch odchodů zase tolik nebude, máme hráče na hostování do 30. června. Půjde o týmovou práci, co se týče kádru nebo přípravy, i když budu mít hlavní slovo. Další věc bude sestava, kde na sebe musím vzít zodpovědnost sám.

Co podle vás týmu schází, aby se pohyboval výš?
Zapracovat se musí na všem. Od začátku sezony panovalo velké očekávání, aby se hned udělaly výsledky a klub od prvního kola plnil svou roli. To je normální. Příprava byla velice dobrá jak hrou, tak výsledky. Ovšem když se zpočátku nedařilo, jak mělo, hráči si pak nevěřili, dostali se pod psychický tlak a zápasy nezvládali. Očekávání se nenaplnilo, což na mužstvu zanechalo stopy.

Takže se podle vás na špatných výsledcích podílela spíš psychika než kvalita týmu?
To nemyslím. Přišla spousta nový hráčů, v létě asi devět nebo deset a nějakou dobu trvá sehrávání. Svůj vliv má psychika, ovšem i přes velké očekávání rozhodují maličkosti. Když fotbalista dá gól, víc si věří. Jenže například v zápase s Bohemians Praha v úvodu soutěže mělo Brno spoustu šancí, bohužel nevstřelilo branku a mužstvo si už nevěřilo.

Jaký bude nejbližší program týmu?
Hráči budou trénovat do 14. prosince a příprava začne 3. ledna.

Kdy je povedete vy?
Já nastupuju až 1. ledna. Jednání se uspíšila, ale moje smlouva zní až od nového roku. Takže moji práci teď tvoří jednání o složení mužstva na jarní sezonu. Plán přípravy už je víceméně hotový, termínově máme nachystanou Tipsport ligu, připravujeme herní soustředění na Slovensku a dolaďujeme utkání. Vedení týmu zatím pořád leží na stávajících trenérech.

Takže jej stále trénuje Róbert Kafka?
Ano, ale tak to bylo nastavené, nejde o mé rozhodnutí. Dostal jsem smlouvu až od 1. ledna, takže teď máme čas na řešení věcí ohledně kádru a přípravy, abychom se nachystali na těžké jaro. Není to vůbec žádný problém, protože Róbert zůstává v klubu stejně jako kouč brankářů Josef Hron. Nemíním do chodu zasahovat.

Petr Čuhel

Narozen: 4. ledna 1965 v Novém Městě na Moravě
Hráčská kariéra: Rovečné, Zbrojovka Brno, VTJ Tábor, Pares Prušánky, Zeman Brno, Weidhofen, Karlstetten.
Trenérská kariéra: 1. FC Brno (mládež), Rosice, Dolní Kounice, Kohoutovice, FK Mladá Boleslav (asistent), FK Příbram (asistent, v posledních čtyřech kolech ročníku 2008/2009 jako hlavní kouč), Zbrojovka Brno (asistent, od ledna 2012 jako hlavní trenér)

Autor: Jaroslav Kára

29.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Hromadná nehoda na dálnici D1 ve směru na Vyškov.

Hromadná nehoda uzavřela dálnici D1 na Vyškov. Bouraly čtyři náklaďáky a dodávka

Jakub Krejčík (vpravo).
6

Zůstane v Kometě? Zvážím to, říká nadšený reprezentant Krejčík

Kašnu Parnas opět naplní voda. Po dvou letech

Brno – Symbol brněnského Zelného trhu, barokní kašnu Parnas, lidé v těchto dnech opět uvidí v plné kráse. Napuštěnou. Voda se do kašny vrátí po dvou letech.

Zbrojovka víc střílí góly, ale body jí chybí. Nadále proto bojuje o záchranu

Brno – Zlepšili, co se jim vytýkalo, jenže efekt se nedostavil. Při čtyřech bezbrankových remízách nedali ani gól, přesto fotbalisté Zbrojovky získali čtyři body. V posledních třech zápasech nejvyšší soutěže vstřelili pokaždé dvě branky, ale body brali jen tři. „Víc pilujeme koncovku, ale také góly dostáváme, takže je to zase na remízu," hlesl brněnský kapitán Pavel Zavadil.

Na dálnici se převrátilo nákladní auto na střechu. Hasiči přečerpávají naftu

Šlapanice – Na střechu se obrátilo při dálniční nehodě nákladní auto v úterý kolem čtvrt na devět ráno. Stalo se to na 203. kilometru dálnice D1 ve směru na Ostravu poblíž Šlapanic na Brněnsku.

V exekuci? Lidé dluží víc, než je roční rozpočet města

Jižní Morava – Spotřební úvěr, který se vymkl kontrole, podnikatel marně čekající na zaplacení dodávky či služeb. I z takových důvodů končí Jihomoravané v exekuci. Podle statistik je nejhorší situace v Miroslavi na Znojemsku. S exekutory musí jednat každý šestý obyvatel. Lidé dluží víc peněz, než činí roční rozpočet města. Radnice letos hospodaří se stovkou milionů. Soukromé nezvládnuté dluhy představují sumu o sedmdesát milionů vyšší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies