VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doškova rarita: první gól v první minutě v lize

Brno /KDYŽ TADY ZÁŘIL/ - Bývalý fotbalový záložník Libor Došek starší oslavil s brněnskou Zbrojovkou mistrovský titul v roce 1978 a odehrál za ni 290 zápasů.

12.1.2013 1
SDÍLEJ:

Libor Došek strávil ve Zbrojovce jedenáct sezon a na fotbalovou cestu se dali i jeho synové. Starší Libor hraje za Slovácko, kariéru mladšího Petra zabrzdilo zranění a nyní je organizační manažer Zbrojovky.Foto: DENÍK/Attila Racek

Spojení příjmení Došek a fotbalového klubu Zbrojovka Brno už patří tak nějak k sobě. S trochou nadsázky lze říct, že se jedná o „rodinný podnik". Do mistrovské sestavy z roku 1978 patří bratři Eduard a Libor, jeho stejnojmenný syn Libor válel na jihu Moravy na přelomu tisíciletí, získal tituly s Libercem a Spartou a nyní hraje ve Slovácku.

Vedoucí sekretariátu brněnského klubu je manželka Libora Doška staršího Jaroslava a jejich mladší syn Petr pracuje jako organizační manažer klubu. „Pouze Tomáš Došek nepatří do rodiny," usmívá se Libor Došek starší v narážce na bývalého útočníka Zbrojovky. „Manželka to s námi měla těžké, když jsme všichni tři hráli fotbal," usmívá se nyní sedmapadesátiletý bývalý záložník.

Odmalička měl dané, že se bude věnovat sportu. „Bydleli jsme nad stadionem na Provazníkově. Začal jsem s hokejem za Kometu a do vojny jej střídal s fotbalem. Potom mi otec radil, že s fotbalem bude lepší uplatnění," vysvětluje výběr Došek starší.

V dětství na něj měl vliv jeho o tři roky starší bratr Eduard, dlouholetá brněnská brankářská dvojka za Josefem Hronem. „Brácha byl můj vzor. Začal s fotbalem dřív než já, chodil jsem za ním na tréninky, a to mě přitáhlo. Když jsme jezdili na chatu, brácha si vždycky stoupl do branky a já na něho kopal. Zůstalo nám to," povídá brněnský rodák.

Podobnou fotbalovou cestou šli i jeho synové. „Libora jsem místo do školy bral s sebou na tréninky, kde si kopal s malýma od spoluhráčů, třeba od Fera Mikloše. Postupně se mu fotbal líbil stále víc a teď jsem na něj hrdý," pokyvuje při hodnocení vytáhlého forvarda Slovácka.

Kariéru mladšího Petra v sedmnácti letech zastavila vyhřezlá ploténka. „Jsme rádi, že se z toho dostal a vůbec chodí. Hrál za ligový dorost Brna, mohl to někam dotáhnout," doplňuje Došek.

Pozdějšímu československému šampionovi pomohla v růstu především vojna v Dukle Tábor. „Jenom jsme hráli fotbal, dvakrát denně jsme trénovali. Museli jsme respektovat nástupy, pak jsme hned vypadli na stadion. Pravé vojny jsme zažili co nejméně, i když buzerace samozřejmě byla. Někteří nadřízení nás tavili, dávali nám najevo, co si myslí o našem výjimečném postavení," vzpomíná někdejší mládežnický reprezentant.

Chtěla ho Sparta

Po vojně už si skoro plácl s pražskou Spartou, jenže pak se vrátil do Zbrojovky. Díky trenéru a nejslavnějšímu fotbalistovi české historie Josefu Masopustovi. „Když přišel do Brna, nikoho na přestup nepustil, všichni se vrátili. Život by se vyvíjel jinak, ale nelituju," ušklíbne se Došek.

Aby také ne. Masopust dal příležitost i mladým nadějným fotbalistům právě jako Došek, Josef Mazura nebo Petr Janečka. „Nejprve jsem hrál pravé křídlo, po příchodu Janečky jsem šel nalevo. Tam pak šel Kopenec a já se přesunul do zálohy, kde jsem spíš střídal Víťu Kotáska," popisuje svou cestu sestavou. „Chtěl jsem hrát víc, ale respektoval jsem druhé. Záloha byla nadupaná, nasbíral jsem úžasné zkušenosti," sděluje.

Zajímavost se váže k jeho prvoligovému debutu. Došek poprvé nastoupil v prvním kole ročníku 1976/1977 proti Lokomotívě Košice a hned v první minutě po svém příchodu na hřiště vstřelil svou první branku v nejvyšší soutěži. „Byla to příjemná rarita, a první gól se nezapomíná. Žanek Klimeš centroval, zpracoval jsem si míč na prsa a z voleje vystřelil," vybavuje si svou trefu jako dnes.

V roce 1978 si užil nejopojnější pocit kariéry, když Zbrojovka dosáhla na zatím jediný titul v historii. S ním získali brněnští fotbalisté i trochu výsadnější postavení. „Někdy se stalo, že jsme někam sedli a lidi se s námi hned bavili. Na tu dobu jsme jednoduše sehnali banány, pomeranče. Řezník nám pokaždé nachystal pěkné maso," popisuje Došek, který v nejvyšší soutěži odehrál 175 zápasů a vstřelil 15 branek. Všechny v Brně.

Vedle velmi silné sestavy přisuzuje Došek největší brněnský fotbalový úspěch právě trenéru Masopustovi. „Byl úžasný psycholog, rozpoznal naše schopnosti, kdo je v čem dobrý, uměl s hráči pracovat. Skloubil výtečný kolektiv, nikdo se nad nikoho nevyvyšoval. Navíc jsme trenéra uznávali jako osobnost, ani nemusel křičet. Co po nás chtěl, nám předvedl," líčí.

Pod jeho vedením zažil ještě druhé, čtvrté a páté místo v lize. Zbrojovka si zahrála Pohár mistrů evropských zemí, Pohár UEFA nebo Interpohár. „To pro nás bylo perfektní, jezdili jsme ven, do Lutychu, San Sebastianu. Chodili jsme po nákupech a vozili elektroniku, která se u nás nedala sehnat. A vždy s námi jezdil stranický hlídač, zda se s někým v zahraničí bavíme," podotýká.

Jenže po odchodu Masopusta a některých klíčových fotbalistů Zbrojovka klesala tabulkou. Až v roce 1983 sestoupila do druhé ligy. „Čtyři roky byly dobré, pořád jsme hráli poháry. Myslel jsem, že to tak zůstane, až po sestupu mi došlo, že se nemůže jen dařit. Odcházeli starší hráči a nahrazovali je jiní, s nimiž se nevytvořil takový kolektiv," uvažuje Došek.

Ve druhé lize strávil čtyři sezony, odehrál 115 utkání a vstřelil 21 branek. „Sestup mě hodně mrzel, nic horšího jsem v kariéře nezažil. Pamatuji si, že jsem v důležitém zápase s Prešovem trefil z penalty jenom tyčky. I když utkání nezapříčinilo sestup, raději bych chodil kanály," posteskne si. Z klubu neodcházel, ani když snahy o návrat do nejvyšší soutěže nevycházely. „Chtěl jsem dostudovat vysokou," hlásí.

Do Rakouska

Nakonec v roce 1987 odešel do rakouského Stockerau za Karlem Jarůškem. „Chtěl jsem na závěr kariéry taky vydělat peníze a zabezpečit rodinu. Šel jsem z mistrovské sestavy jako poslední," líčí.

Jenže tehdejší komunistické vedení Zbrojovky jej i přes původní slib nechtělo pustit. „Pomohl mi funkcionář Drbal, který měl kontakt na tehdejšího tajemníka strany Urbánka. Ptal jsem se, jak je možné, že mi vedení klubu dá slovo a nedodrží ho? Tajemník si je pozval. Seděl jsem v předsálí a když funkcionáři vyšli, povídali mi: To jsi měl říct, že znáš Urbánka," usmívá se Došek.

Za Stockerau hrál dvě sezony a postoupil do druhé rakouské ligy. „Zažil jsem tam úplně jiný přístup. Váží si tam starších hráčů, kteří něco dokázali, ale museli jsme patřit k nejlepším, protože mohli nastupovat jen dva cizinci. Pak jsem si přetrhl achilovku a když jsem se za dva měsíce dal dohromady, s mým dresem už hrál Polák Ostrowski," krčí rameny.

Tak odešel do Hohenau, kde nastupoval po boku Antonína Panenky. „Jen přišel na trénink, otevřeli stánek s občerstvením. Byl tam obrovsky populární," směje se Došek. „Končil jsem v nižší soutěži, kde jsem se ještě potkal s bráchou," dodává.

Došek starší vystudoval práva a při angažmá ve Zbrojovce si domluvil čtyřhodinový úvazek v Tesle Brno. Po návratu ze Stockerau měl do firmy nastoupit, jenže ta po revoluci zanikla. „Jako právník jsem neměl praxi, nikdo mě nezaměstnal. Až jsem náhodně potkal kamaráda, který dělal v pojišťovně. Ředitel mě znal z fotbalu a zkusil mě. Myslel jsem, že to bude na rok a už dělám pojišťovnictví devatenáct let," přibližuje. Následovníky ve Zbrojovce sleduje pečlivě. „Jsem na každém zápasu, i na druhou ligu jsem chodil. Klukům držím palce a přeju, aby se dostali co nejvýš. Třeba se jednou vrátí poháry," uzavírá Došek.

Libor Došek starší

Narozen: 24. září 1955 v Brně

Sport: fotbalový záložník

Momentální profese: vystudoval práva, pracuje v pojišťovnictví

Kariéra: Dukla Tábor, Zbrojovka Brno, SV Stockerau, SV Hohenau

Největší úspěchy: mistr Československa se Zbrojovkou v roce 1978, účastník Poháru mistrů evropských zemí i Poháru UEFA

První liga: 175 utkání/ 15 gólů (1976/1977 1982/1983)

Druhá liga: 115 utkání/ 21 gólů (1983/1984 1986/1987)

Reprezentace výběr do 18 let: 9 utkání/ 0 gólů

Rodina: manželka Jaroslava, synové Libor (34) a Petr (28)

Zajímavost: první ligový gól dal ve svém prvním ligovém utkání, navíc v první minutě pobytu na hřišti a v prvním kole ročníku 1976/1977 proti Lokomotívě Košice.

Autor: Jaroslav Kára

12.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Vrtulník kroužil kolem zříceniny hradu Obřany. Hledal zraněného člověka

Hořící kamion míjeli po své cestě kolem 170,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Brno řidiči od páteční jedenácté hodiny večerní. Policie kvůli požáru nakonec dálnici uzavřela.
4

Požár rumunského kamionu uzavřel v noci dálnici

Pamlsková vyhláška: Děti nakupují sladkosti mimo školy

Brno /ANKETA/ – Plné žáků a studentů. Tak vypadají obchody s potravinami nedaleko brněnských škol. Zjistili to redaktoři Brněnského deníku Rovnost, kteří zjišťovali dopad takzvané pamlskové vyhlášky půl roku poté, co začala platit. Děti hledají v obchodech náhradu za školní bufety, které podle vyhlášky nemohou prodávat některé nezdravé potraviny či sladkosti. „Každý den chodím kolem supermarketu, takže pro mě není problém tam zajít a koupit si svačinu," prohlásila jedna z žákyň Gymnázia Johanna Gregora Mendela.

AKTUALIZOVÁNO

Brněnský orloj má konkurenci. Náměstí Svobody dostalo nové hodiny s číselníkem

Brno /FOTOGALERIE/ – Slečno, kolik je hodin? S tradiční oslovovací hláškou to mají muži zkoušející své štěstí na náměstí Svobody v Brně spočítané. Na sloupu dvacet metrů vzdáleném od brněnského orloje se nově vyjímají klasické hodiny s číselníkem. V pátek dopoledne je tam připevnili pracovníci Technických sítí Brno.

Mluvčí: Lidé záchranářům i nadávají

Jižní Morava - Hodinu zvažovala, jestli zavolat sanitku. Třiatřicetiletá Brňanka Petra Řiháková trpí Croh-novou chorobou, tedy onemocněním střev. Před několika měsíci se jí nemoc probudila. „Nemohla jsem se skoro hýbat, všechno mě bolelo a pořád jsem zvracela," popsala nepříjemné problémy žena.

Proměna Letné v Bystrci je o krok blíž. Město chce prodat pozemky

Brno /FOTOGALERIE/ – Přes dvacet let chátrající budova Letné v brněnské Bystrci se přiblížila k opravě. Developer totiž získá od města chybějící část pozemků pod stavbou. Na místě podle jeho plánů vznikne polyfunkční dům s byty i obchodními prostory.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies