Fotbalisté Příbrami porazili 1. FC Brno 2:1

Brno /FOTOGALERIE/ – Nadstandardně splnili plán fotbalisté Marily Příbram. V závěrečném 30. kole fotbalové Gambrinus ligy potřebovali k jistotě záchrany v soutěži aspoň bod za remízu.

30.5.2009 3

Fotbal: Příbram vs Brno (2:1)Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Klid v duši dodávala Středočechům zlínská Tescoma, která po poločase prohrávala v Jablonci už 1:5, přitom k setrvání v první lize musela zvítězit. Ale Příbram neponechala nic náhodě, dvěma rychlými góly zmrazila 1. FC Brno a po čtyřiceti zápasech si z cizího hřiště přivezla tři body. A prvoligovou záchranu za výhru 2:1.

„Chtěli jsme vyhrát, a proto jsme spokojení. Oslavím to venku jednou cigaretou a pak půjdu s dcerou na večeři,“ usmíval se po zápase příbramský trenér Petr Čuhel.

Na Srbské příliš atraktivní podívané v prvním poločase k vidění nebylo. V 11. minutě posunul ve vápně Došek ke Střeštíkovi a levonohý středopolař řádně protáhl příbramského gólmana. Na druhé straně zahrozil driblér Klesa, který se v šestnáctce zbavil Čoupka i Živného, na poslední chvíli zachraňoval domácí od pohromy skluzem stoper Dvorník.

Ve 28. minutě vybojoval u postranní míč agilní Střeštík, který se do sestavy vrátil po dvouzápasovém trestu za žluté karty, a tísněný dvěma hráči vylekal příbramského gólmana Hrušku. Před odchodem do kabin pálil nebezpečně brněnský Kalivoda, ale nemířil mezi tyče.

Do druhého poločasu vstoupili o něco málo aktivněji brněnští fotbalisté, z dvaceti metrů napřáhl kapitán Došek, s jeho střelou si Hruška nadvakrát poradil. Jenže pak převzala režisérskou taktovku Příbram. V 61. minutě se protlačil ke střele hostující Borek, ale Bureš v brance Brna byl pozorný. Za pět minut utekl tentýž hráč domácí obraně, ideálně vysunul Klesu, který už otevřel skóre utkání.

V 71. minutě Došek přiťukl na velké vápno střídajícímu Heinzovi, ale příbramský brankář kryl. Vzápětí se z protiútoku řítil od půlicí čáry Huňa, udělal kličku gólmanovi, který ho fauloval, ale balon doputoval k Nohýnkovi, jenž zvýšil na dvoubrankový rozdíl. Gólová série pokračovala za dvě minuty na druhé straně, když hlavou snížil stoper Dvorník. Do konce zápasu už se pak nic nezměnilo a Příbram má prvoligovou záchranu.

Trenér 1. FC Brno Miroslav Beránek po utkání obtížně hledal slova. „Zápas se nám nepovedl, rozhodly hrubé osobní chyby a udělali jsme nevydařenou tečku za sezonou. Budeme na ni chtít co nejrychleji zapomenout a připravit se co nejlépe na novou,“ uvedl Beránek.

30. kolo Gambrinus ligy: 1. FC Brno – 1. FK Marila Příbram 1:2
Poločas: 0:0. Branky: 74. Dvorník – 66. Klesa, 72. Nohýnek.
1. FC Brno: Bureš 3 – Mareček 4, Živný 4, Dvorník 3, Čoupek 3 (68. Huška), – Kalivoda 4 (57. Borák 3), Švejnoha 3, Polách 3 (64. Heinz), Střeštík 2, – Došek 2, Rabušic 4.
2. FK Příbram: Hruška 2 – Pleško 2, Nohýnek 2, Penc 3, Plašil 3 – Kalabiška 3 (75. Fantiš), Tarczal 2 (89. M. Štochl), J. Štochl 2, Klesa 1 – Borek 2 (82. Nechvátal), Huňa 3.
Rozhodčí: Paták – Hojsík, Vysloužil. Žluté karty: Živný, Dvorník – Huňa. Diváci: 1250.

ZÁCHRANA. Příbramští fotbalisté neponechali nic náhodě a i když v poločase nejspíš věděli o debaklu Zlín v Jablonci, vlétli do druhé půle proti Brnu s jasným záměrem. Chybující obranu dvakrát potrestali a zaslouženě si domů odvezli prvoligovou příslušnost i pro nadcházející ročník.