Po návratu do Brna ho zlákala Rudá hvězda, s níž zažil po třech druholigových sezonách vytoužený postup. Začínal jako útočník, ale trenér Josef Eremiáš ho v Rudé hvězdě předělal na levého beka. „Hrával jsem dřív na levém křídle, občas i na spojce. Do Komety jsem přišel se zraněným kolenem a pan Josef mě spíš ze srandy postavil na beka. A už jsem tam zůstal," vzpomíná Návarátil na svoje rychlé přeškolení z útočníka na obránce.

Společně s Karlem Kohlíkem a Bohuslavem Slámou vytvořil sehranou obrannou trojici, která byla několik let chloubou fotbalistů Rudé hvězdy. Například v roce 1956, kdy Kometa postoupila do nejvyšší soutěže, odehrála tato obrana v naprosto stejném složení všech dvaadvacet druholigových zápasů.

Od léta roku 1959 nosil Navrátil na ruce kapitánskou pásku. „Původně byl dlouho kapitánem Bohuš Sláma. Jenže když jsme letěli do Číny, tak nechtěl jet, protože se bál letadla. Tak vybrali mě a pak už se to neměnilo," přidává historku o tom, jak se k čestné funkci dostal.

Jako kapitán přebíral i pohár pro vítěze Spartakiádního poháru v roce 1960, což byla soutěž, která je uznávána jako právoplatný předchůdce národního poháru, který několikrát změnil název až k současné variantě Pohár České pošty. Rudá hvězda tehdy ve finále porazila Dynamo Praha (tehdejší název Slavie) 3:1 a v následující sezoně se stala historicky prvním zástupcem Československa v Poháru vítězů pohárů. V něm si zahrál všechny čtyři zápasy i Stanislav Navrátil. Brňané nejdříve vyřadili Vorwärts Berlín po venkovní porážce 1:2 a výhře 2:0 v domácí odvetě, pak už ale nestačili na Dinamo Záhřeb a po výsledcích 0:0 a 0:2 ze soutěže vypadli.

Navrátilova prvoligová kariéra skončila podobně jako éra Komety, která sestoupila v roce 1961 a rok na to byla zrušena. „Když Štrougal zrušil Rudou hvězdu, tak jsme přešli do Spartaku ZJŠ, ale tam jsem hrál jenom za béčko, protože už jsem měl leta. Dokonce jsme vyhráli druhou ligu, ale postoupit jsme nemohli, protože jeden klub nemohl mít dvě mužstva ve stejné soutěži," připomněl kuriozní situaci z léta roku 1963.

Další zajímavostí je, že měl mezi spoluhráči přezdívku „Tauchec" podle německého slovesa tauchen - potápět se. Při koupání se totiž hrozně rád potápěl.

Stanislav Navrátil

Narozen: 15. 8. 1930 v Brně.

Kluby: SK Jundrov, Křídla vlasti Olomouc, RH Brno.

I. liga: 115 zápasů, 1 gól (Brno: 104/1).

Hráčský post: levý obránce.

Přezdívka: Tauchec.

ANTONÍN ZABLOUDIL

KAŽDÝ DEN V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ JIHOMORAVSKÝCH DENÍKŮ ROVNOST NAJDETE JEDEN PŘÍBĚH FOTBALISTY ZBROJOVKY BRNO. NA WEBU SE TEXTY BUDOU OBJEVOVAT S TÝDENNÍM ZPOŽDĚNÍM. PROTO NEVÁHEJTE A ČTĚTE PŘÍBĚHY NA NOVINOVÝCH STRANÁCH S PŘEDSTIHEM:

Sobota: Josef Pešice
Pondělí: Jaroslav Petrtýl