Mají jednoho z nejlepších pravých obránců fotbalové Gambrinus ligy. Jenže co je to 1. FC Brno platné, když nehraje. A ani ve zbytku jarní sezony se nic nezmění. Františka Dřížďala nepustí do ostrého utkání vyhřezlá ploténka krční páteře.

Desetidenní intenzivní rehabilitace sice jedenatřicetiletého beka zbavila bolesti, jenže jinak jeho poranění nezmírnila. „Jsem zklamaný. Za měsíc a půl se můj stav vůbec nezlepšil. Do konce soutěže chybí pět kol a těžko se něco změní. Trénuju, ale nemůžu hlavičkovat. Jen se připravuju, abych byl v pořádku na další sezonu,“ potvrdil Dřížďal exkluzivně Deníku Rovnost konec v letošním prvoligovém ročníku, v němž odehrál třináct utkání.

Pokud konzervativní léčba nezabere, čeká brněnského fotbalistu operace. „Nastupovat s vyhřezlou ploténkou je velké riziko. Pokud by nešlo o profesionálního sportovce, dostal by víc času na léčení. Po chirurgickém zákroku přesto může vynechat až několik měsíců,“ vysvětlil doktor Jan Novotný z Oddělení zdravotních věd Fakulty sportovních studií brněnské Masarykovy univerzity.

Dřížďal většinu podzimu nastupoval na levém kraji obranné linie, po zimním příchodu levonohého Husára se už měl zabydlet na „své“ pravé straně. Jenže kvůli ploténce nehraje, a tak tam musí nastupovat především stopeři.

Dokud ho nevyřadily potíže s lýtkovým svalem, hrál napravo Jílek. „Stejně jako Dřížďal je stále zraněný. Na podzim jsem tam zkoušel Križka a deset kol vypadal velmi dobře. Na jaře naskočil od začátku jednou, jeho výkon nebyl podle našich představ. Za góly ale může víc hráčů,“ řekl brněnský kouč Miroslav Beránek.

Že pravý bek je Achillovou patou jeho družiny, dokumentuje experiment se zařazením ofenzivního záložníka Jaroslava Boráka, který z bezprostřední blízkosti přihlížel oběma brankám Olomouce. „Neházel bych porážku jen na něj, Dvorník mu moc nepomohl. Jílek se vpravo chytl, ale víc se mi líbí uprostřed obrany,“ všiml si Jan Klimeš, bývalý bek a mistr ligy z roku 1978.

Vedle Križka či Boráka připadá v úvahu ještě David Pašek z třetiligové juniorky. „Byl zraněný a ani jeho výkony za béčko neodpovídaly tomu, že chce hrát za nás. Nepotřebujeme zkoušet, rozhodujeme se podle tréninků. Když fotbalisté dostanou příležitost, je jenom na nich, jak s ní naloží. Někteří dostanou jednu nebo dvě,“ doplnil Beránek. V sobotu narazí Brno na Jablonec. Proti soupeři bojujícímu o pohárové příčky, může každá minela v obraně přinést bleskový trest.

Pravý bek v 1. FC Brno:
Podzim 2009:
Juraj Križko – 12 zápasů
František Dřížďal – 2 (a 11× nalevo)
Roman Smutný, Jakub Červinek – 1
Jaro 2010:
Martin Jílek – 7
Juraj Križko, Jaroslav Borák – 1

Obránce se chce operaci vyhnout

Brno – Pouze třináct utkání odehrál v letošním ročníku fotbalové Gambrinus ligy. A další přidá nejdříve v příští sezoně. Obránce 1. FC Brno František Dřížďal má jasno. O šest milimetrů vyhřezlá ploténka krční páteře ho na hřiště nepustí.

Minulý týden podstoupil lékařské vyšetření, které ukázalo, jestli se jeho zdravotní stav zlepšil. V případě dobrých zpráv se mohl objevit na trávníku rovnou v sobotu proti Olomouci. Jenže ty se nedozvěděl. „Za měsíc a půl se vůbec nic nezměnilo. Nevím, co doktoři čekali, ale ploténka je pořád na stejné úrovni. Bolesti nemám, jen fotbal hrát nemůžu,“ smutní Dřížďal.

Také ve zbytku jara bude počínání svých spoluhráčů sledovat z tribuny. „Chybí pět kol do konce, už se těžko něco zlepší. Spíš se připravuju na další sezonu. Byl jsem nabuzený, měl jsem chuť hrát, teď jsem zklamaný,“ utrousil.

O víkendu dostal volno. „Odpočinul jsem si a začínám dál posilovat, aby příští vyšetření dopadlo lépe,“ nevzdává se jedenatřicetiletý fotbalista, který do Brna přišel loni v létě.

Nad dalšími postupy se lékaři radí. „Výsledky posílali specialistovi do Prahy, asi chtějí víc názorů. Komise se teprve rozhodne, co pro mě bude nejlepší. Strašili mě operací, té se chci určitě vyhnout,“ podotýká Dřížďal.

Chirurgický zákrok přitom řešení potíží s vyhřezlou ploténkou urychlí. „Doktoři mi nedokázali říct, jak by po operaci vypadala léčba a jak se promítne do fotbalové kariéry. Navíc jde o zásah do organismu, proto na ni nechci jít,“ vykládá pravý obránce, který by se trenéru Miroslavu Beránkovi v současné situaci velmi hodil.

Dřížďal se pravidelně připravuje s prvním týmem, ale v tréninku má stále omezení. „Nemůžu hlavičkovat a nepouštím se ostrých soubojů. Uvidíme, co bude dál,“ říká smířeně.

Hrát s vyhřezlou krční ploténkou je riskantní, říká lékař

ROZHOVOR – Nad problémy brněnského fotbalisty Františka Dřížďala s vyhřezlou ploténkou krční páteře se scházejí specialisté, kteří určí jeho následující program. Deník Rovnost požádal o názor lékaře Jana Novotného z Oddělení zdravotních věd Fakulty sportovních studií brněnské Masarykovy univerzity.

Co může způsobovat vyhřezlá ploténka, která u Dřížďala vyčnívá o šest milimetrů mezi šestým a sedmým obratlem?
I kdybych znal zdravotní stav tohoto fotbalisty, tak bych vám nic nemohl sdělit bez jeho písemného souhlasu. Obecně se dá říci, že rizika komplikací vyhřezlé ploténky vyplývají nejenom z velikosti, ale také z umístění, tvaru a souvislostí výhřezu s okolními tkáněmi.

Podstoupil by velké riziko, kdyby nastoupil do utkání?
Hrát s vyhřezlou krční ploténkou je riskantní. Pohyby a nárazy při fotbale, především při hlavičkách, by mohly stav zhoršit. Ortotická stabilizační pomůcka, tedy například límec, by tomu zřejmě nezabránila. Bez znalosti konkrétního výhřezu však nemohu riziko lépe specifikovat.

Doporučujete operaci?
Pokud jsou bezprostředně ohroženy důležité životní orgány a funkce, je jistě nutné rychlé operační řešení. Pokud není nutná operace, léčí se konzervativně. U krčních plotének je trochu jiná situace než u bederních. V případě výhřezu bederních plotének bez závažné komplikace bývá mnohdy použita konzervativní léč­ba.

Pokud by podstoupil operaci, jedná se o náročný zákrok?
Zřejmě opět záleží na velikosti, tvaru, umístění a souvislosti s okolními strukturami, na přístupu, na celkovém stavu pacienta. Je to otázka pro neurochirurga nebo ortopeda.

Jak dlouho po operaci by nemohl hrát?
Rehabilitace se liší případ od případu. Může se jednat o měsíce. Někdy je potřeba svoje sportovní zaměření změnit. Například nahradit volejbal plaváním.

Může se vyhřezlá ploténka vracet jako chronické zranění?
Vyšší riziko je v případě menší pevnosti ploténky a provádění nevhodné pohybové aktivity s přetížením a poraněním ploténky.