Olomouc smetla Zbrojovku po pauze

Olomouc, Brno /FOTOGALERIE/ - Po pondělním tříbodovém nadechnutí fotbalisté Zbrojovky opět tvrdě narazili. Olomoucké ofenzivní smršti v neděli vzdorovali jen poločas. Po přestávce dostali tři branky a v šestém kole Gambrinus ligy prohráli na Andrově stadionu 0:3.

22.8.2010 8

Sigma v modrém proti BrnuFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Hráli fantasticky,“ vysekl domácím poklonu brněnský gólman Martin Lejsal, který po návratu do týmu tentokrát spoluhráčům k bodům nepomohl. Svěřenci kouče Karla Večeři zůstávají s pouhými třemi body na posledním místě tabulky.

Sigma znovu sázela na tradiční kombinační hru, ale přes poctivou obranu Zbrojovky se dostávala jenom těžko. Bleskově udeřila až po poločase, kdy se v rozmezí dvou minut prosadili Hubník a Šultes. „Věděli jsme, že Olomouc má formu a že nesmíme dopustit, abychom je nechali chodit do otevřené obrany. V prvním poločase jsme to zvládali,“ říkal po zápase kouč Brna Karel Večeřa.

Právě v úvodní půli nic nenasvědčovalo jasné brněnské porážce. Dvakrát Hanákům nepěkně zatrnulo, když na levé straně pokutového území dostal spoustu času rychlík Kalabiška. Poprvé však jeho střelu včas zablokoval Janotka, podruhé brněnský útočník, ke kterému se odrazil míč po rohu, promáchl a vůbec netrefil balon.

Trenéru Psotkovi navíc po půlhodině hry přibyla nepříjemná starost v podobě zranění kapitána Kučery. Ten při obranném zákroku šlápl na míč a opustil trávník na nosítkách se zlomenou lýtkovou kostí.

I po přestávce mělo první šanci Brno. Po přihrávce Michálka, šel na olomouckou branku z boku Došek. Drobisz byl ale na místě. Pak přišly chvíle Tomáše Hořavy, kterého poslal kouč Psotka na hřiště místo Kučery. V 53. minutě přelstil obranu Zbrojovky obloučkem. Jakub Petr si místo střely mazácky počkal na Michala Hubníka a naservíroval mu pátý gól sezony na zlatém podnose. Hned za minutu přistrčil Hořava do strany Šultesovi, který střelou po zemi k tyči překonal Lejsala podruhé. Olomoucký koncert v závěru třetím gólem završil střídající Melinho.

„Brno podle mě bylo nejlepším mužstvem, které tady zatím hrálo. Dozadu bylo velmi organizované. Museli jsme hodně měnit místa, protože nám nezbýval skoro žádný prostor. Stálo nás to hodně sil, ale nakonec jsme duel zvládli,“ uvedl kouč Sigmy Zdeněk Psotka. Publikum pak Hanáky vyprovodilo skandovaným potleskem vestoje, naopak Zbrojovka musela skousnout už pátou porážku v sezoně.

SK Sigma Olomouc – FC Zbrojovka Brno 3:0 (0:0)

Branky: 53. Hubník, 54. Šultes, 82: Melinho. Rozhodčí: Mikel – Peřina, Szarowski. ŽK: Janotka – Kalabiška, Červinek. Diváků: 7310.
Sigma: Drobisz – Janotka, Škerle, Kučera (36. Hořava), Vepřek – Bajer, Rossi, Navrátil (76. Melinho) – Hubník, Šultes (84. Vašíček), Petr. Trenér: Zdeněk Psotka.
Brno: Lejsal – Dřížďal, Trousil, Červinek, Husár – Polách (85. Střeštík), Rýdel (53. Křeček) – Michálek, Dostálek, Kalabiška – Rabušic (46. Došek). Trenér: Karel Večeřa.

Lejsal: Můžeme být rádi, že to byly jen tři branky

Brankářská jednička brněnské Zbrojovky Martin Lejsal dostal v Olomouci tři branky, přesto po zápase tvrdil, že to mohlo být ještě horší
Olomouc /ROZHOVOR/ - Když se po pětiměsíční pauze znovu představil v brance Brna, přinesl týmu štěstí. Zbrojovka doma zdolala Mladou Boleslav a připsala si první vítězství v letošní ligové soutěži. V Olomouci už ale Brňanům Martin Lejsal další body nezajistil.

Sigma si především díky výkonu ve druhém poločase připsala vítězství 3:0. „Myslím, že je jim potřeba složit poklonu, protože hráli fantasticky. Přál bych si, aby v české lize bylo takových mančaftů a zápasů víc,“ chválil Olomouc brněnský gólman.

Počítám, že po bezbrankovém prvním poločasu jste si nepředstavovali takový výsledek.
Věděli jsme, že Olomouc je silný soupeř a ona to dokázala dokonale. Myslím, že je klukům potřeba složit poklonu, protože hráli fantasticky. Nátlakovou hrou nás donutili k chybám.

Zlomily vás dva slepené góly na začátku druhé půle?
Myslím, že to pro nás byl trochu nešťastný nástup po přestávce. Jejich hráč se dostal za obranu, dal balon pod sebe a z toho jsme dostali gól do prázdné branky. Podobně padl i ten třetí. A ten na 2:0? To byla zase škoda, že jsem si kryl pouze přední tyč a míč prošel pod nohama našeho obránce k té zadní, na což jsem nestihl reagovat. Možná, že kdybych zůstal stát a nespoléhal se na obránce, tak bych toho vykryl víc a měl lepší šanci balon chytit. To na výsledku ale nic nemění.

Myslíte, že na Sigmu jste tentokrát nestačili?
Olomouc hrála opravdu fantastický fotbal a já bych si přál, aby v české lize bylo takových mančaftů a zápasů víc. Mě to pochopitelně mrzí, že jsem dostal tři branky, ale diváci viděli kvalitní fotbal a od toho tady my všichni hráči jsme. Snažili jsme se, ale bohužel nám to vydrželo jen první poločas. Navíc jsme dneska neměli.

Přitom první půle přinesla vyrovnanou hru. Až v té druhé se projevila forma Sigmy a brněnská obrana vytvořila pár chyb…
Vyrovnaně jsme nehráli, alespoň ve druhé půli rozhodně ne. Bylo vidět, že Sigma je domácí mančaft a její síla je tuto sezonu obrovská. Nám se to dařilo držet, ale druhý poločas nás absolutně přehrála. Po prvním gólu jsme pro mě nepochopitelně absolutně vypnuli. Já si to nedokážu vysvětlit. Můžeme být rádi, že jsme dostali jenom tři branky.

Chyby v obraně sráží Zbrojovku delší dobu. Co s tím?
Myslím, že v našich silách je, abychom si aspoň do osmdesáté minuty plnili ty pokyny, které jsme dostali před zápasem. Při prvním gólu šel balon za obranu a my jsme spali. To samé třetí branka. Jsou to pro mě nevysvětlitelné chyby. To by se nemělo opakovat pořád dokola.

Stále jste na posledním místě tabulky s jedinou výhrou. Jak se to projevuje na náladě v kabině?
Být poslední, to nepotěší nikoho. Obzvlášť po tom, co jsme se trochu nadechli výhrou proti Boleslavi. Teď jsme prohráli a navíc máme doma Spartu. Bude to těžké, přestože sparťané momentálně nezažívají jednoduché období.

Myslíte si, že Sigma má na to, aby mohla pomýšlet na titul?
To je hodně předčasné, ale pokud bude hrát kvalitní zápasy, jaké předváděla doposud, tak si myslím, že má.

JIŘÍ FIŠARA
TOMÁŠ SVOBODA

MIROSLAV MAZAL

22.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 8

Česká hlava pro brněnský tým. Mikroskop pomůže s léčbou rakoviny

Brno – Vynalezl mikroskop, který v budoucnu pomůže s nádorovou léčbou. Padesátiletý Radim Chmelík se svým týmem z Fakulty strojního inženýrství a CEITEC Vysokého učení technického v Brně obdržel minulý týden ocenění vědecké soutěže Česká hlava.

Kníničská Panna Marie? Řezbář ji vyřezal motorovou pilou

Brno /FOTOGALERIE/ – Zvuk motorové pily slyšeli v neděli dopoledne lidé z brněnských Kníniček. Před místní mateřskou školou totiž započal letošní advent v městské části. Jedním z největších lákadel programu byla řezbářská show, při níž řezbář vytvořil postavu Panny Marie.