Zbrojovka v deseti ubojovala bod

Brno /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ – Fotbalisté Brna remizovali na domácím trávníku s Viktorií Plzeň 1:1. Enormní boj na pokraji vyčerpání. Tak vypadal zápas 26. kola Gambrinus ligy v podání Zbrojovky. Plzeň nedala penaltu, po prvním poločase vedla, Zbrojovka srovnala a dohrávala bez vyloučeného Šamánka.

30.4.2011

Fotbalisté Zbrojovky v utkání s Plzní.Foto: DENÍK/Attila Racek

Přesto Brno vydřelo první bod pod novým koučem René Wagnerem, Sparta se naopak po zaváhání Plzně může v pondělí dotáhnout na lídra jen na dvoubodový rozdíl. „Bod je málo, potřebovali jsme vyhrát, což se nepodařilo. Rozhodl první poločas, kdy jsme neproměnili penaltu, měli jsme spoustu situací, kdy jsme mohli být přesnější a důraznější. Ve druhé půli se domácí zlepšili, ani převaha jedenácti hráčů proti deseti nebyla nic platná. Jsem nespokojený, ovšem tři body jsme si nezasloužili, Brno bylo bojovnější,“ hlesl plzeňský trenér Pavel Vrba.

Brňané vyrukovali proti lídrovi aktivně, jenže už v 16. minutě je zmrazil pronikavý hvizd rozhodčího Mikela. Petržela obešel brněnského záložníka Přerovského a sudí po jeho zákroku nařídil pokutový kop pro Plzeň. Zatímco gólman Bureš zamířil k pravé tyči, Rezek poslal míč na druhou stranu. Jenže branku minul a už podruhé v sezoně penaltu neproměnil.

Hned ve 21. minutě mohli domácí potrestat hosty z protiútoku, když Šamánek posunul míč Pernicovi, který před brankou ideálně hledal Doška – brněnský útočník však míč minul.

Gólu se Srbská dočkala až ve 28. minutě, kdy Kolář posunul patičkou balon k Rajtoralovi, jenž našel volného Petrželu – 1:0. V závěru poločasu ještě promarnil příležitost plzeňský Bakoš.

Už hlavička střídajícího Rabušice těsně po přestávce naznačila, že domácí nechtějí odevzdat všechny body. V 57. minutě zakončil brněnský útočník Došek únik střelou pouze do gólmana Pavlíka, ale po následném rohovém kopu se Jihomoravané poprvé pod trenérem Wagnerem dočkali branky. Závar před hostující svatyní vyřešil halfvolejem útočník Rabušic, který v lize skóroval téměř přesně po roce a opět proti Viktorii. „Nebyl jsem si jistý, zda jsem dal gól já, ale vzal jsem ho na sebe a běžel slavit,“ radoval se Michael Rabušic.

Jenže v 68. minutě zkosil unikajícího plzeňského dribléra Petrželu zezadu Šamánek a rozhodčí Mikel ho s červenou kartou poslal pod sprchy. V přesilovce Plzeň svého protivníka zmáčkla, ale až na ránu Jiráčka, kterou kryl Bureš, si vážnější příležitost nevypracovala.

Po porážce Příbrami s Jabloncem se předposlední Zbrojovka dotáhla ke Středočechům čtyři kola před koncem soutěže už na rozdíl dvou bodů. „Chtěli jsme vyhrát, ale v první půli jsme nestíhali, nedokázali jsme si poradit s rozehrávkou hostů, Plzeň má formu jako hrom. Po vyloučení jsme se hodně semkli, sice jsme nedotáhli některé brejky, ale jsem rád aspoň za remízu. V konečném součtu to možná bude znamenat cenný bod,“ pronesl brněnský kouč René Wagner.

Zbrojovka Brno – Viktoria Plzeň 1:1

Poločas: 0:1. Branky: 57. Rabušic – 28. Petržela. Rozhodčí: Mikel – Filípek, Kordula. ŽK: Střeštík, Přerovský, Dostálek, Simerský, Husár, Bureš – Bakoš, Ďuriš, Fillo. ČK: 68. Šamánek (Brno). Diváci: 1862.
Brno: Bureš – Pašek, Pernica, Mitrovič, Husár – Přerovský (46. Rabušic), Simerský, Dostálek, Střeštík (58. Kalabiška) – Šamánek, Došek (90. + 2. Pejič). Trenér: Wagner.
Plzeň: Pavlík – Rajtoral, Ševinský, Bystroň, Limberský – Petržela, Kolář, Trapp, Jiráček (75. Ďuriš), Rezek (55. Fillo) – Bakoš. Trenér: Vrba.

30.4.2011 VSTUP DO DISKUSE

Česká hlava pro brněnský tým. Mikroskop pomůže s léčbou rakoviny

Brno – Vynalezl mikroskop, který v budoucnu pomůže s nádorovou léčbou. Padesátiletý Radim Chmelík se svým týmem z Fakulty strojního inženýrství a CEITEC Vysokého učení technického v Brně obdržel minulý týden ocenění vědecké soutěže Česká hlava.

Kníničská Panna Marie? Řezbář ji vyřezal motorovou pilou

Brno /FOTOGALERIE/ – Zvuk motorové pily slyšeli v neděli dopoledne lidé z brněnských Kníniček. Před místní mateřskou školou totiž započal letošní advent v městské části. Jedním z největších lákadel programu byla řezbářská show, při níž řezbář vytvořil postavu Panny Marie.