VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitel 1. FC Brno: Bělák nezvládl funkci, proto končí

Brno /ROZHOVOR/ - Šéf 1. FC Brno Roman Pros udělal v klubu zásadní změny. Z funkce sportovního ředitele odvolal Radka Běláka. Jeho post bude v budoucnu spojen s prací trenéra Miroslava Beránka.

30.6.2009 1
SDÍLEJ:

Roman ProsFoto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Dlouho se odhodlával ke zlomovému rozhodnutí. V zimě sliboval zemětřesení v klubu. Nakonec nepřišlo. Po zpackané sezoně už majiteli brněnských fotbalistů Romanu Prosovi došla trpělivost. Sportovní ředitel Radek Bělák končí. Muž, který měl v klubu čtrnáct let výsadní postavení a v poslední době sklidil kritiku fanoušků i fotbalové veřejnosti, už nebude rozhodovat o chodu klubu.

„Bělák svou funkci nezvládl, proto v ní končí,“ říká Roman Pros v rozhovoru pro Brněnský deník Rovnost. A bude vyžadovat více zodpovědnosti pro trenéra Miroslava Beránka, který se stane zároveň sportovním ředitelem. „Nechci, aby se zodpovědnost přehazovala jako horký brambor,“ vysvětluje.

Do brněnského klubu také přichází nový generální ředitel, bývalý šéf svazu Pavel Mokrý. Jak vypadala jednání?

Byl jsem s ním delší dobu v kontaktu. Bavili jsme se o jeho možném působení v Brně a definitivní souhlas mi dal v pondělí.

Proč jste se rozhodli právě pro něj?

Při rozhodování jsem si říkal, že pan Mokrý je Brňák. Navíc je to člověk, který, ať už je vnímán jakkoli, byl šéfem fotbalového svazu. Pro nás pro klub znamená spoustu kontaktů a informací. Kritici mi prominou, ale z podnikatelského hlediska by byl velmi nešťastný krok jej neoslovit. Za tím se velmi stojím. Znám jej jako velmi charakterního člověka. V jeho osobě jsem měl jasno. I když jsme samozřejmě zvažovali více kandidátů. Stál jsem nejdříve o místopředsedu představenstva klubu Jiřího Crhu.

Neobáváte se negativních reakcí fanoušků s ohledem na to, že bývalé vedení svazu v čele s Pavlem Mokrým mělo v poslední době nulovou podporu veřejnosti?

Nebojím. Kdo se bojí, nesmí do lesa. Ale vím, že pan Mokrý je vnímán jako kontroverzní osoba. Bude mít spoustu kritiků, ale i lidí, kteří si řeknou: Ano, on neměl na svazu tolik kompetencí. V klubu dostane nesmírně silný mandát. Má delegovanou pravomoc, má takzvaně volnou ruku. To znamená, že se nebude dostávat do tlaku ze dvou stran. Sám jsem zvědavý, jak pan Mokrý tuhle funkci zvládne.

Zaslechl jste už nějaké ohlasy fanoušků?

Ohlasy jsem zatím žádné nevnímal. Je možné, že probíhaly diskuze na internetových fórech, ale já jsem je nestudoval.

Vsadili jste na člověka, který má v českém i zahraničním prostředí výborné kontakty. Je to hlavní důvod, proč jste si jej vybrali?

Jsem podnikatel. Vím, co znamená cena informace. Podle mě bude pan Mokrý v tomto ohledu velkým přínosem.

Co se týká spojení funkce trenéra a sportovního ředitele. Je to cesta, kterou se bude klub i nadále ubírat?

Po zvážení všech okolností a neustálém přehazování zodpovědnosti za neúspěch jsme si řekli dost. Bude to jedna osoba, která bude sklízet plody své práce. Čas ukáže, jestli je to rozhodnutí správné či nikoli. Mirek Beránek mi řekl, že do toho půjde, že se na tuhle práce těší. Jsem zvědavý a může to být zajímavý impulz z té šedi, kterou jsme tady prošli.

Proč jste se rozhodl pro spojení těchto dvou funkcí?

Neúspěch se neustále přehazuje jako horký brambor a nikdo se k němu nemá. Řekl jsem: Hoši, tak dost. Ať je tu jedna osoba, která co zaseje, to taky sklidí. Myslím, že takhle je to správné. Je mi líto, že jsme funkci nenabídli trenéru Beránkovi rovnou, když jsme jej angažovali. Mohli jsme být třeba už o půlrok dál. Ale to je minulost, zapomeňme na to. Stálo nás to spoustu finančních prostředků, spoustu rozčarování, ale třeba se blýská na lepší zítřky.

Máte představu o tom, jak dlouho by měl kouč Beránek zůstat?

Má ještě smlouvu. Bavili jsme se, že mu určitě budeme chtít nabídnout nový kontrakt. Vzhledem k tomu, s jakým nadšením se ujal nové funkce, věřím, že bude chtít zůstat a změny dovést do konce. Ale to je otázka na něj. Dlouho jsme se o tom bavili, hledali jsme takové souznění duší. Mirek do toho jít chce. Do budoucna je to věcí dalších diskuzí…

Když to přeženu, bude si teď moct ukázat na toho a toho hráče a vy mu jej přivedete?

Je to trošku jinak. Trenér kolikrát ani nevěděl, jakého hráče dostane, jak drahý ten hráč je, jakou má smlouvu. Chceme to dělat úplně jinak. Aby trenér věděl jakého přivedeme fotbalistu, protože si jej sám vybere. Seznámí se se všemi smlouvami hráčů, aby byl vtažen do děje a fungoval jako správný hospodář. Bude tedy znát budget peněz, které může použít na utrácení. Bude to jen o tom, jak se rozhodne, do koho investovat. Je jasné, že jde o zodpovědnou věc. Než kouč řekne kupte mi ho, bude zvažovat, jestli mu bude zapadat do týmu a jestli za to vůbec stojí.

Takže stanovíte budget. Například mu dáte k dispozici dvacet milionů a s tím bude hospodařit?

Třeba. Nebude to tak jednoduché, i když vždycky říkám, že to nejjednodušší řešení je nejlepší. Dám příklad. Řeknu: Mirku, máš budget dvacet milionů, nákupy hráčů chceš za čtyřicet. Dvacet tedy musíš nějak vygenerovat, jinými slovy musíme prodat hráče, abychom si mohli dovolit utratit těch čtyřicet. Bude tu existovat daleko větší angažovanost z jeho strany vůči klubu. Nebude tam žádný tlumící prvek, který by tu informaci nějakým způsobem filtroval.

Vrátil bych se ještě k uplynulé sezoně. Kde jste jako majitel viděl příčiny toho, že se nepovedlo splnit předsezónní cíle?

Minulá sezona byla podle mě dostatečně zhodnocená ze strany sportovního úseku. Nechci opakovat, že jsme měli zraněné klíčové hráče. Bylo tam více důvodů: neměli jsme vhodnou volbu hráčů, nehráli jsme dobrý fotbal. Tohle všechno se rovná důsledek, který se dostavil.

Já bych se v tom dále nepitval. Koneckonců vaše komentáře byly velmi erudované a zhodnotili jste to sami.

Takže už se k tomu dále nebudete vyjadřovat…

Můžete se mě ptát, proč jsem změny neudělal dřív. Proč jsem vás napínal do dnešního dne. Dneska se dává dětem ve škole vysvědčení. Také jsme si takové vystavili. Protahovali jsme to, z toho důvodu že pan Bělák kandidoval na post člena výkonného výboru a já jsem si z hlediska lidského řekl, že tu změnu neohlásím dříve, než ta valná hromada proběhne.

Takže jste čekali na její závěr?

Bez ohledu na její výsledek Radek Bělák věděl, že na postu sportovního ředitele 1. FC Brno končí. Zvažoval jsem, zda udělat prohlášení bezprostředně po skončení ligy nebo počkat a dotáhnout do konce změnu generálního ředitele, změnu sportovního ředitele, změnu celkového fungování klubu.

Co říkáte na nedávná vyjádření Radka Běláka, ve kterých pojmenoval příčiny neúspěchu? Mluvil o nedostatku přírodních tréninkových ploch, mimo jiné také tvrdil, že Brno může v lize uspět jen jednou za několik let…

Dávám Radku Bělákovi za pravdu v tom, že nedostatek tréninkových ploch je problém. Tréninkové centrum v Ivanovicích nemá přírodní plochy. Ale to, že tam nejsou, není chybou klubu, ale bohužel ztroskotala jednání s městem, které nám je slibovalo. Rozhodně nesouhlasím s tvrzením, že Brno má na úspěch jen jednou za x let. Nemůžu se s tím ztotožnit, to bych v klubu neměl co dělat. Vnímám nenávistné reakce na Bělákovu osobu. Z pohledu vlastníka klubu ale rozlišují lidi na pracovité a nepracovité. Radek Bělák nezvládl funkci sportovního ředitele a proto v ní skončil.

Neměl jste v loňské sezoně, kdy se nedařilo a na celý klub se valila kritika, chuť praštit s fotbalem, prodat klub a dát se na něco jiného?

Já bych se k prodeji už nijak nevyjadřoval. Je jasné, že když se nedaří, je to velmi frustrující. To, co jsme předváděli, a jak jsme dopadli, pro mě byla velmi těžká rána. Čistil jsem si hlavu na golfu. Snažil jsem se od toho dění co nejvíce oprostit. Myslím, že mám dostatečně dobité baterie na to, abych se těšil na první utkání. Věřím, že Brno se nakopne a bude hrát o špici tabulky.

Takže ambice byste nechal na panu Beránkovi…

Když se vrátíte k dřívějším rozhovorům, pan Beránek věděl jasně, do čeho jde. Chtěl zbytek sezony na to, aby se seznámil s mužstvem. Aby zjistil, kteří hráči tu můžou být a kteří nemůžou. Z toho důvodu spousta hráčů odešla a spousta hráčů přišla. To si řídil pan Beránek sám. Shodli jsme se na tom, že budeme chtít hrát o špici a o poháry. Z mého pohledu na tom nic neměním.

Autor: Tomáš Svoboda

30.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dvě hodiny zůstali v neděli na dálnici D1 stát řidiči, kteří se rozhodli pro noční cestu do Prahy nebo Brna. Na 169. kilometru ve směru na Prahu totiž skončila dodávka po dopravní nehodě na boku.
AKTUALIZOVÁNO
3

Nehody na D1: šest vybouraných vozidel a šest zraněných

Zdeňka Procházková.
1 6

Děti na internetu prodávají své nahé fotky a nabízí i sex, říká policistka

Brno v roce 2050? Podobu určí obyvatelé i akademici

Brno - V Brně je na 350 tisíc obyvatel. Za třicet let jich může být o 50 tisíc méně. Radní se rozhodli shromáždit data o obyvatelstvu, dopravě a dalších oblastech, aby pomocí nich vytvořili Strategii Brno 2050.

Glyfosát? Povolujeme jej, sdělila Unie. Zemědělce to potěšilo

Jižní Morava - Herbicidní látka glyfosát, která se používá například na hubení plevele, není rakovinotvorná a zemědělci ji mohou dál používat. Definitivně to potvrdila Evropská agentura pro chemické látky.

Pomohla mi odhodlanost, věří úspěšná žena

Brno - Ve svých osmatřiceti letech pracuje jako ředitelka největšího prodejce německé automobilky Mercedes Benz v Česku a na Slovensku Hošek Motor. Příběh Brňanky Andrey Ungerové si ve středu vyslechli hosté jedné z přednášek Ladies Business Week v Brně. Události, na které vystupují úspěšné ženy.

Parníky obsadily přehradu. Provázely je fanfáry, tleskot i troubení

Brno /FOTOGALERIE/ – Po Brněnské přehradě se rozléhá troubení parníků a stovky přihlížejících vykřikují nadšením. Dopravní podnik zahajuje jedenasedmdesátou plavební sezónu a vypouští svých šest lodí zpátky na přehradu. „Loni jsme přeplavili 240 tisíc cestujících, letos je náš cíl ještě o deset tisíc víc, i proto plavební sezónu prodloužíme až do konce října," slibuje přihlížejícím generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies