Zbrojovka slaví záchranu v lize. Výhrou nad Spartou

Brno – Ve 28. kole nejvyšší české soutěže přivítali brněnští fotbalisté pražskou Spartu a po prvním poločase vedli 2:0. Nakonec vyhráli 3:2.

22.5.2013 11 AKTUALIZOVÁNO 23.5.2013

Pavel Mezlík.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Fotbalisté Zbrojovky doma ve 28. kole nejvyšší soutěže po infarktovém závěru zdolali pražskou Spartu 3:2. Brněnskou fotbalovou pohádku ve středu večer prožila největší letošní návštěva na stadionu v Srbské ulici. Dohromady 8062 diváků aplaudovalo Zbrojovce, která porazila nenáviděného rivala pražskou Spartu 3:2. Povedlo se jí to po pěti letech.

A co víc, brněnské mužstvo se vítězstvím definitivně zachránilo v nejvyšší soutěži a Spartu patrně připravilo o poslední naději na titul. „Když jsme začali střádat body, věřili jsme si, že se zachráníme, ale asi nikdo nečekal, že jistotu získáme se Spartou," usmíval se po utkání brněnský trenér Ludevít Grmela.

Přitom za posledních deset let zvítězilo Brno jen dvakrát. „Naše bilance byla katastrofální, ale zvládli jsme to, porušili jsme tradici a všichni jsme šťastní. Prožili jsme krásný večer," zářil Grmela.

Zbrojovka poskočila na desátou příčku a dvě kola před koncem soutěže má na předposlední Hradec Králové sedmibodový náskok. To Sparta ztrácí pět bodů na vedoucí Plzeň, která vyhrála 1:0 v Olomouci. „Situace v boji o titul se po dnešním večeru jeví rozhodnutá, ale pořád existuje teoretická šance. A pokud nějaká je, byť jen teoretická, budeme ji živit," uvedl sparťanský trenér Vítězslav Lavička.

Zbrojovka měla fantastický první poločas, především jeho závěr. Ve 39. minutě nadvakrát propasíroval míč do sítě agilní Mezlík. Minutu před přestávkou se do vzduchu po centru Husára pověsil Kroupa a domácí vedli 2:0.

Jenže to nebylo všechno. Ještě větší vlna euforie se zvedla dvě minuty po začátku druhého poločasu, když do rozhozené sparťanské obrany pelášil Frejlach, jeho pokus brankář Vaclík vyrazil a Pašek jej doklepl do sítě. „Na konci poločasu jsme zažili kolaps. Když jsme dostali první gól, už jsme to měli udržet," zlobil se hostující gólman Tomáš Vaclík.

Když v 52. minutě uviděl červenou kartu sparťanský útočník Lafata, zdálo se být o výsledku rozhodnuto. Jenže v 72. minutě vykřesal Pražanům naději Hušbauer a minutu před koncem zápasu snížil na rozdíl jediné branky Kadlec. To už na trávníku nebyl ani domácí Frejlach, který viděl druhou žlutou kartu.

Závěrečný tlak Sparty už ale Zbrojovka ustála. „Takhle pustit soupeře do hry, to se nesmí stávat. Ale aspoň to bylo zajímavé pro fanoušky," ušklíbl se brněnský útočník Karel Kroupa. V nastavení ještě po hlavičce Jarošíka zachránila Brno tyč. „Vítězství o gól, i když se štěstím, jsme si za výkon zasloužili," shrnul Grmela.

Zbrojovka Brno – Sparta Praha 3:2 (2:0)

Branky: 39. P. Mezlík, 45. Kroupa, 48. Pašek – 71. Hušbauer, 89. Kadlec. Rozhodčí: Jech – T. Kovařík, Tacina. ŽK: Frejlach, Kroupa – Bednář. ČK: 81. Frejlach – 52. Lafata. Diváci: 8082.

Brno: Doležal – Hyčka, Sus, Pernica, Husár – Pašek (78. Buchta), Frejlach, Zavadil (76. M. Škoda), Lutonský – P. Mezlík, Kroupa (84. Malík). Trenér: Grmela.

Sparta: Vaclík – Vidlička (64. Přikryl), Švejdík, Jarošík, Hybš (46. Bednář) – Vácha, Hušbauer – Kadlec, Matějovský, Krejčí – Lafata. Trenér: Lavička.

Při zápase Zbrojovky se Spartou zkolaboval jedenáctiletý chlapec

Brno – Teprve jedenáctiletého chlapce museli při středečním fotbalovém zápase brněnské Zbrojovky se Spartou Praha zachraňovat brněnští strážníci. Chlapec, který byl v sektoru H, totiž krátce po desáté hodině večer zkolaboval. Jeho otec měl kvůli přetížené mobilní síti problémy s přivoláním záchranky. Hochových problémů si ale všimli strážníci, kteří dávali pozor na pořádek a přivolali lékaře vysílačkou.

Mluvčí strážníků Jakub Ghanem uvedl, že členové Jednotky operativního zásahu před příchodem lékaře navíc udělali mezi fanoušky koridor, aby se zdravotníci k chlapci dostali. „Jak poté tito strážníci zjistili, chlapec byl po operaci srdce. Lékařskou pomoc proto potřeboval co nejdřív," uvedl Ghanem.

Dodal, že záchranáři se skutečně do sektoru rychle dostali. „S pomocí strážníků a policistů pak co nejrychleji opustili stadion a převezli dítě do nemocnice," dodal mluvčí.

Zároveň upozornil, že utkání se jinak po bezpečnostní stránce obešlo bez problémů.