VYBERTE SI REGION

Stydím se, komentuje Večeřa podzimní bídu

Brno /ROZHOVOR/ – Trenér Karel Večeřa nadále vede fotbalovou Zbrojovku Brno. Už se v týmu rozloučil s Lejsalem a Dvorníkem, další řez kádrem chystá v pátek.

26.11.2010 5
SDÍLEJ:

Karel Večeřa.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Většina trenérů v jeho pozici by nejspíš skončila. Buď by je odvolalo vedení klubu, nebo by raději sami utekli. Kouč fotbalové Zbrojovky Karel Večeřa je pod neustálým tlakem médií i vlastních fanoušků. I když chvílemi působí odevzdaně, za pár hodin se na jeho tváři opět zračí odhodlání a víra. Pětapadesátiletý brněnský stratég, kterého představenstvo klubu potvrdilo na lavičce i pro jarní část sezony, tak vyráží na možná nejdůležitější misi své kariéry. Pokud zklame, slavné jméno Zbrojovky poprvé v novém tisíciletí spadne do druhé ligy. „Vytkli jsme si jednoznačný cíl, že pro Brno ligu zachráníme,“ hlásí lodivod patnáctého týmu Gambrinus ligy.

Máte pořád odhodlání porvat se o záchranu?
Sháním sílu a odvahu, protože mi to není jedno. Jsem Brňák a přišel jsem sem s cílem, aby fotbal fungoval. Žiju fotbalem čtyřiadvacet hodin denně, mám v Brně sousedy, rodinu, známé. O to víc mi na Zbrojovce záleží a o to víc mě naše situace trápí.

Napadlo vás po pondělní porážce s Ostravou 0:2, že byste jaro přenechal někomu jinému?
Budu upřímný, napadlo mě to mockrát. Jenže jde o nejjednodušší krok, jak vypadnout. Pořád věřím, že na záchranu máme a bylo by zbabělé utíkat od problémů. Jsou od toho, aby se řešily, a my se o to pokusíme. Možná kdybych byl jinde, už bych s tím nejspíš sekl. Nejsou v tom peníze nebo něco jiného. Jenže v Brně jsem vyrůstal a mám šanci mu něco vrátit. Je to můj klub, cítím s ním, což mě ještě víc zavazuje.

Kdy vám na podzim bylo nejhůř?
Po každém zápase. Připomenu vám výhru 7:0 nad Slováckem, kdy jste se na mě dívali, proč se neraduju. Jenže v naší hře byla spousta chyb a jen shodou náhod jsme Slovácko nachytali. Naivní chyby se opakovaly v dalších zápasech. Potíže jsem začal tušit už po porážkách s Ústím a Ostravou. Bohužel se potvrdily.

Trvalo vám pokaždé stejně dlouho, než jste se z nejhorší nálady dostal, nebo se doba s přibývajícími prohrami neustále prodlužovala?
Člověk se musí otřepat, ale pořád jde jen o sport. Bolí to, a kdybych měl vyjádřit nejvýstižnější pocit, tak se stydím. Chtěl jsem hrát atraktivnější fotbal, na který budou chodit diváci. Možná jde o moji chybu, když jsem mužstvo ladil k ofenzivnější hře. Nemáme na to při útočném stylu zvládat situace dozadu.

Proto podzim nevyšel?
Příčin je několik. Nakumulovalo se a vyvrcholilo neúspěšné období, které začalo před mým příchodem. Nedošlo ke kvalitnímu posílení kádru, zapomnělo se lépe pracovat s mládeží. K tomu se zranili hráči, což Brno trápilo už za Míry Beránka. Převzali jsme kluky po těžkých zdravotních problémech a věřili, že se dostanou do formy. To se nestalo, naopak přibyla další zranění a celý podzim provázela obrovská fluktuace hráčů. Nepodařilo se stabilizovat sestavu, což je nepříjemné hlavně pro defenzivu.

Zranění jsou v Brně obehranou písní. Jde jen o souhru okolností, nebo u některých hráčů o následek opotřebení či věku?
Pepa Šural si zlomil nohu nešťastně při souboji, Franta Dřížďal měl hnutou ploténku. Honza Trousil byl po dlouhodobém zranění, Polách taky marodil. Křeček na jaře nehrál, Hodek si zlomil zánártní kůstku, Střeštík pauzíroval tři čtvrtě roku… Je možné, že na některých se podepisuje věk a opotřebování. Tomáš Došek začal s tréninkem, a zase se zranil. Regeneraci a rehabilitaci věnujeme dost času, takže roli sehrává i věk. Sešlo se toho hrozně moc. Zpětně si vyčítám, když jsem si myslel, že se kluci dostanou do formy dřív. Nestalo se.

Které zranění mrzelo nejvíc?
Mrzí mě všechna, ale slzy na krajíčku jsem měl na turnaji v Nové Včelnici. Cítil jsem se nádherně, když Pepa Šural válel s Libercem. Říkal jsem si, konečně se probudil a máme šikovného kluka. Za deset minut měl zlomenou nohu. S tím nic nenaděláte.

O několika fotbalistech jste ke konci podzimu prohlásil, že jsou za zenitem. Jaké jsou vztahy mladých a starších?
Ríša Dostálek už není ve formě jako kdysi. Ale starší hráči mají svoji roli, mladým by měli pomáhat jak v tréninku, tak v zápase. Mají je dostat do vrcholového fotbalu, což opravdu nefungovalo a nejvíc se to projevilo v utkáních. Také mladí musí respektovat názor starších. Vše se bere jinak, když se daří, a když naopak ne. Mladí si řeknou, co nám vykládáte, když vám to taky nejde. Není ideální doba to skloubit.

Považujete za velký zimní úkol udělat v týmu lepší atmosféru, než je teď?
Pro mladé borce je strašně těžké, když ligový fotbal v životě nehráli a najednou sedí v kabině. Jednodušší je setkat se na soustředění před sezonou, kde si na sebe zvykáte. Jenže přišli do mužstva, kterému se nedaří, a zažívali stresy. Všichni jsme podráždění, štve nás to a občas po zápase bouchnou saze, což k fotbalu patří. Potřebujeme si věci vyříkat. Teď můžeme udělat změny, zvážíme, co mladým prospěje. Mám obavy, abychom kluky nezabrzdili. Chodí do školy, mají dost povinností a musíme zvážit, aby tam nezačali lajdačit.

Nevyčítáte si zpětně, že jste v létě nepřivedl opravdovou posilu?
V Brně bylo zhruba osmdesát hráčů. O některých jsme věděli, že musí hned odejít, což byli například Brazilci nebo Pejič. Ostatní šanci dostali, očekávání nesplnili. Odešli a budou odcházet další.

Zklamali vás někteří fotbalisté?
Když jsem přišel k mužstvu, chtěl jsem některé hráče oživit a dát jim šanci. Cítili se ukřivdění, že nedostali příležitost. Dali jsme jim prostor, ale ani jeden z trojice Čoupek, Chlup, Okleštěk nepřesvědčil. Proto jsme je přeřadili do juniorky. Pokusili jsme se tým oživit hráči zvenku. Přišli Hudec, Michálek, Rýdel, ale po počátečním dobrém dojmu se svezli s ostatními.

Jak moc se kádr přes zimu obmění?
Jména po mně nechtějte. Chceme, aby se juniorka stala juniorkou. Šest hráčů z výkonnostních nebo věkových důvodů odejde. Nepřesvědčili, že se do budoucna posunou do áčka. Stejně tak pěti šesti hráčům, kteří nenaplnili naše představy v áčku, budeme hledat angažmá. Některým končí smlouvy. Obměna přijít musí. Zvážíme i zdravotní faktor, abychom měli hráče stoprocentně nachystané.

V prosinci vyprší smlouvy Josefu Dvorníkovi s Martinem Lejsalem. Neprodloužíte je?
S Pepou jsem mluvil už v závěru loňské sezony a oznámil mu, že končící smlouvu nebudeme dál prodlužovat. Pokud by si v letním přípravném období našel jiné angažmá, nebránili bychom mu v odchodu. Smlouvu jsme dodrželi a od 1. ledna s ním nepočítáme. Jde o poctivého kluka, ale byl zraněný a bude mu třiatřicet. Musíme udělat řez.

A brankář Lejsal?
S Martinem jsem jednal několikrát, trošku to natahoval, chtěl si budoucnost rozmyslet. Dostali jsme se do fáze, kdy jsem nemohl čekat a zeptal se ho na zásadní rozhodnutí. Řekl mi, že smlouvu nechce prodlužovat, i když klub zájem měl, takže k poslednímu prosinci končí.

Jak vyřešíte brankářský post?
Jsou dvě možnosti. Buď někoho seženeme, nebo si stáhneme Martina Doležala z hostování v druholigovém Sezimově Ústí, kde s ním byli na podzim velmi spokojení.

Jaké hráče chcete v zimě přivést?
Teoreticky nemáme problém v útoku. Jinak potřebujeme hráče na každý post.

Dostávali jste hodně gólů. Jak obtížně se shání kvalitní stoper?
Nejde jen o stopery, ale o celou čtveřici, v některých fázích jim nepomohli středoví hráči. Na čtyřech postech se vystřídalo deset fotbalistů. Bohužel jsme nedokázali stabilizovat obranu.

Stále platí, že Trousil je základem defenzivy?
Víme, že Honza už nehraje jako dřív. Chybí mi u něj dirigentské schopnosti. Je v Brně šest let a nevyrostl vedle něj kvalitní hráč, který ho může nahradit. To mi vadí.

Počítáte s ním dál?
Ještě se uvidí.

Jaké jsou finanční možnosti posílení?
Rozhodli jsme se s vedením, že hráče vezmeme na hostování a až v okamžiku, kdy se vyplatí, půjdeme do přestupu. Kvalitních vyzkoušených hráčů u nás moc není, liga je vybrakovaná. I na podzim jsme vzali na hostování fotbalisty, kteří jsou na osmnáctém až dvacátém místě v kádru svých mužstev, nikdo nepustí člena základní sestavy. Nemá cenu takové kluky kupovat, spíš se zaměříme na mladé a talentované borce do třiadvaceti let. Chceme naši hru zrychlit a oživit, tam jsme měli obrovské rezervy.

Jestli je liga vybrakovaná, kde se dá brát, na Slovensku či Balkáně?
I ve druhé lize máme vytipované některé kluky a tím směrem se budeme ubírat.

Počítáte s návratem některých hráčů z hostování?
Abych pravdu řekl, o této možnosti neuvažujeme. Padlo jenom jméno Doležala.

Autor: Jaroslav Kára

26.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

Brady dostane v Brně pamětní list. A pozvou ho na festival

Brno – Ačkoliv v pondělí náměstek primátora Petr Hladík informoval, že navrhne udělení čestného občanství Čechokanaďanovi Jiřímu Bradymu, nakonec muž dostane jiné ocenění. Brady, jenž přežil holocaust, příští týden v pondělí obdrží pamětní list města. „Schválí to mimořádné jednání rady, zastupitelstvo svolat nestihneme," poukázal na administrativní překážku pro udělení čestného občanství Hladík.

Maďaři byli první. Před 60 lety povstalo Maďarsko proti komunismu

Stalin je mrtev, ale stalinisté se nevzdávají. Jako první v historii se o této trpké pravdě přesvědčili před 60 lety svobodomyslní Maďaři. Jejich celonárodní revoluce proti sovětské okupaci a domácí stalinistické diktatuře začala 23. října 1956, ovšem už 10. listopadu byla sovětskými tanky utopena v krvi.

Ztráta Zbrojovky: Litsingi kvůli zranění zmešká celý podzim

Brno – Brněnský fotbalista Francis Litsingi nestihne kvůli poranění menisku závěr podzimní části první ligy. Třicetiletý konžský krajní záložník po letním příchodu odehrál za Zbrojovku jen tři zápasy. Před měsícem podstoupil operaci kolena, jeho zdravotní stav se ale příliš nezlepšil. "Momentálně to směřuje k nějaké zimní přípravě. Na vyhodnocení jeho zdravotního stavu máme ještě čas do konce listopadu," uvedl trenér Svatopluk Habanec.

První fotbalová liga

11.kolo

21.10.2016
Liberec H. Králové 2 : 0
Slavia Slovácko 1 : 0
Plzeň Sparta 1 : 0
Příbram Jablonec 2 : 4
Zlín Bohemians 1 : 1
Jihlava Dukla 1 : 1
M.Boleslav Zbrojovka 3 : 3
Karviná Teplice 1 : 4

12.kolo

29.10.2016
M.Boleslav Zlín
Zbrojovka Jihlava
Dukla Plzeň ne
Jablonec Slavia ne
Bohemians Liberec ne
Sparta Příbram
Slovácko Teplice
H. Králové Karviná ne

První liga 2016/2017

Poř. Mužstvo Z V R P S B
1. FK Mladá Boleslav 11 8 2 1 23 : 10 26
2. FC Viktoria Plzeň 11 8 2 1 20 : 8 26
3. SK Slavia Praha 11 7 3 1 21 : 9 24
4. FC FASTAV Zlín 11 6 4 1 20 : 10 22
5. AC Sparta Praha 11 5 4 2 19 : 11 19
6. FK Teplice 11 4 3 4 14 : 11 15
7. Bohemians 1905 (Praha) 11 4 2 5 12 : 16 14
8. FK Dukla Praha 11 3 4 4 16 : 13 13
9. FK Baumit Jablonec 11 3 4 4 19 : 21 13
10. MFK OKD Karviná 10 4 1 5 14 : 18 13
11. FC Slovan Liberec 10 3 3 4 8 : 9 12
12. Zbrojovka Brno 11 2 6 3 14 : 20 12
13. 1.FC Slovácko 11 2 4 5 12 : 17 10
14. FC Hradec Králové 11 3 1 7 9 : 19 10
15. FC Vysočina Jihlava 11 0 5 6 6 : 18 5
16. 1.FK Příbram 11 1 0 10 5 : 22 3

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies