VYBERTE SI REGION

Trénink s 1. FC Brno: Hronova míra a pekelné bosu

Brno /NA VLASTNÍ KŮŽI/ – Sportovní redaktor Deníku Rovnost Jaroslav Kára absolvoval kompletní den letní přípravy s brněnskými fotbalisty pod vedením kouče Karla Večeři.

12.6.2010
SDÍLEJ:

Jaroslav Kára v ostrém souboji s Jurajem Križkem.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Už ve středu večer na mě dolehla tréma. Sténal jsem na rameni své přítelkyně Kristýny. Vždyť následující ráno se hlásím na tréninku fotbalistů 1. FC Brno. Co tam budu pohledávat? Ta představa mě řádně znervózňovala.

Bylo mi jasné, že s prvoligovými fotbalisty se mé okresní zkušenosti nedají rovnat, ale nechtěl jsem být terčem posměchu. Po probuzení už nešlo couvnout. Před čtvrteční devátou hodinou jsem „stepoval“ u kabiny brněnského áčka. „Věci máš v šatně béčka,“ houkl na mě kustod Lubomír Maršálek.

Tak jsem na sebe navlékl „pracovní mundúr“ fotbalistů, do ruky dostal míč, karimatku a čekal… Zdravil jsem známé tváře, s nimiž se potkávám při rozhovorech, a v duchu jsem si říkal, do čeho jsem se to navezl. Najednou se mi dost ulevilo. Při letmém pozdravu si mě nevšiml, vzápětí se rozzářil a zamířil ke mně. Richard Dostálek, hrající ikona brněnského klubu. „Co vy tady? Trénink s námi? To bude hezké, už se těším,“ tiskne mi ruku a já z jeho slov cítím, že má z mé přítomnosti radost. Bál jsem se opaku.

„Ááá, konečně letní posila,“ culí se okolo procházející Tomáš Došek. V tu chvíli už mě volá hlavní kouč Karel Večeřa a oznamuje kabině, že dvoufázový trénink strávím s nimi. Trenér představí program dopolední jednotky a jde se na věc. Už zhluboka oddychuji, přitom jsme ještě nevyšli z útrob stadionu. „Počkej, ještě dres,“ mává na mě Tomáš Polách. S díky odmítám, potupný rozlišovák nejhoršího v bagu patří jemu.

Na krásně střiženém trávníku při dopolední teplotě šplhající se ke třicítce začínáme stabilizačními cvičeními s fyzioterapeutem Ivanem Jánským, potom zahřátí s asistentem Milanem Duhanem. Pár zrychlení, kroužení, pohoda…

Do řady si nás rovná další asistent kouče Petr Čuhel. Už jdeme s balonem. Relativně mě poslouchá, dokud nežonglujeme ve vzduchu. Komu míč spadne, dělá kotoul. Na polovině šířky hřiště jsem šel do klubíčka třikrát. Následuje driblink a rychlý start. Poslední vyfasuje pět kliků. Dobíhám a už se chystám do vzporu ležmo, když… „Viděl jsem, jak ti zakopli balon. Ale poslední je Mára Střeštík,“ ukazuje Čuhel na blonďatého záložníka. Vím, že mně míč borci neodkopli. Už si nás bere kouč Večeřa, přichází nízké překážky a „rychlé nohy“. K tomu míč a mé tělo si uvědomuje, že začíná přituhovat. Ještěže jsem dostal vlastní láhev na pití podepsanou Deník.

Trenér posílá mladé pro bránu. Zůstávám ve stínu a snažím se ve svých pětadvaceti vypadat starší. Při dělení na hru zůstávám s červenými. Bod získá mužstvo, které dostane míč od jednoho brankáře ke druhému a zase zpět, aniž by se ho dotkl soupeř. Zvítězili jsme. Můj výsledek? Housle Davidu Cupákovi (snad se nenaštve, musel jsem se pochlubit), přihrávka Lukáši Křečkovi. Což jen tuším, přes pot jsem neviděl přesně. Taky jsem se v souboji srazil s Jurajem Križkem.

Vzápětí atmosféra zhoustla. Utkání na 2×10 minut, žádné střídání, žádný oddech. Postavil jsem se do útoku vedle Pepy Šurala. A pak už jen zmateně pobíhal, než jsem se otočil, míč byl dávno jinde. Tempo vražedné a desetiminutovka nekončící. Balon jsem dostal snad dvakrát, z toho jednou mi autové vhazování Jardy Boráka přesně na nohu profackovalo obličej.

Na zhroucení

Po změně stran už jsem šlapal vodu. Přihrávky Tomáše Polácha chodily krásně do běhu, jenže nohy nestartovaly. Zmohl jsem se jen na hlavičkový souboj s Davidem Cupákem, který mě sroloval na zem. Nevím proč… Bolelo mě však až odpočítávání posledních deseti minut. Podle mě kouč Večeřa vlastní hodinky, kterým minuta trvá aspoň sto dvacet sekund.

Závěr jsem odchodil, složil se na karimatku do stínu ke strečinku. Kdybych snídal, přemlouvám jídlo, ať zůstane v žaludku. „To sis dnes vybral ještě lehčí trénink,“ uzemní mě obránce František Dřížďal. Na oběd nemám ani pomyšlení, ale uvědomuju si, že potřebuji dobít baterky. Hlavně mě sužuje neuhasitelná žízeň. Nejraději bych si šel lehnout. Vidina odpoledního tréninku mě děsí víc než v dětství Noční můra v Elm Street. Po obědě zůstávám v masérně, kde mi Jiří Stejskal ošetřuje puchýř na levé patě.

Ve čtvrt na tři začíná druhá polovina mého sebemrskačského dne běhání a bosu. Autobusem vyrážíme směr univerzitní kampus, v ruce karimatku, boty do haly, ručník. Sedím vedle Petra Čuhela.

Ten mě spolu s trenérem gólmanů Josefem Hronem bere se skupinkou „starších“. V pisáreckém lese běháme padesátimetrové sprinty na zahřátí. Už v tu chvíli tuším, že jsem měl po obědě poděkovat a vyrazit k vodě. Hledáme kouče Hrona, který nám kdesi vytyčil dvousetmetrový úsek. „Počkej, až uvidíš jeho dvě stě metrů,“ nedodává mi příliš klidu gólman Tomáš Bureš.

Po několikaminutovém volání ho nacházíme pod strmým kopcem. „Vyběhnete osmkrát, dáme čtyři minuty pauzu a znovu osmkrát,“ slyším poslední slova Čuhela.

Jde se na věc, vyrážíme v hloučku, nejblíž přede mnou Dostálek, Dřížďal, Polách. Za mnou jsou gólmani a masér Radek Nekula, který si podle mě může najít humánnější cestu, jak se udržet v kondici. Hlídám si stálý odstup za Polonem. První, druhá, třetí dvoustovka (tedy podle Hrona), dolů a nahoru. Při čtvrté si říkám: „Mám za sebou čtvrtinu, to nemůžu přežít!“

Hrůza v lese

Kopec je příkrý a tempo ďábelské. „Slyšel jsem trenéry, že tě podepsali na tři roky,“ říkal při návratu ze šestého úseku do rokliny Polách. Pak už jsem slyšel jen tlukot svého srdce a supící parní lokomotivu… Můj dech. Za druhou várkou osmi dvoustovek nás Čuhel posílá na mírnější trať, která se dá běhat tam i zpět. Jenže mi připadá, že ji Josef Hron ještě natáhl. Nevzdal jsem se, udržel se vláčku a dokončil. Po posledním úseku mi Tomáš Polách podává ruku a říká, že jsem běžel dobře. Jeho pochvala na chvíli odbourala mou šílenou únavu. Byl jsem hrdý, že mě ta pekelná štreka nezlomila.

Vyšli jsme z lesa, přes švihadlo přeskákali tři série po čtyřiceti, převlékli promočená trička a hurá do tělocvičny, kde je půvabná lektorka Hana Bubníková a nenáviděná balanční plošina bosu. Hanu znám díky absolvování Fakulty sportovních studií brněnské Masarykovy univerzity. Každá lekce s ní je záhul. Nezklamala ani s bosu. Bohužel! Pětatřicet minut u hudby zvládá s úsměvem na rozdíl od všech fotbalistů včetně mě. Výpady, úkroky, výskoky. Spousta opakování.

„Bosu vážně bolí,“ culí se Bubníková. To jsem vážně klidný… „Všiml jsem si, že některá opakování jste vynechal,“ připomíná mi později Večeřa. Má pravdu, už to nešlo. Když jsme na závěr posilovali trup, mlel jsem z posledního. Znáte ten pocit, kdy je vám na umření? Ten jsem měl na začátku lekce, teď jsem byl daleko za ní. Dvacet shybů? Posledních pět jsem zkoušel zapomenout číselnou řadu. Uf, konec, vydržel jsem. Dlouze vydechuji na podlaze.

Vracíme se na Srbskou, kde můžu využít blahodárnou regeneraci. „Tady máš ledovou vodu na nohy,“ ukazuje Radek Nekula. Jenže mi neřekl, jak dlouho je tam můžu nechat. Vyndal jsem je, až začaly modrat. „Dobře si šel,“ chválí mě Martin Husár. „Vydržel všechno? Super,“ přidává se útočník Andrej Hodek.

Ačkoliv jsem po pás ve studené vaně, jejich uznání mě hřeje. A také to, jakým způsobem mě vzali mezi sebe. Na jeden den jsem si připadal jako součást týmu, v němž jsem nenarazil na žádnou namistrovanou primadonu, a který mi fandil. Výborná atmosféra nedovolila mému egu, abych cokoliv vynechal. Dvoufázový trénink s prvoligovým týmem jsem bez jakýchkoli úlev přežil. Jinak by vlastně článek ani nevyšel.

I když při představě, že druhý den makám zase, mě ještě teď polévá studený pot. Á propos, hodně si rozmyslím, jestli někdy napíšu, že brněnští fotbalisté nemají fyzičku. To, co jsem s nimi ve čtvrtek absolvoval, mě bude strašit ještě dlouho. Klobouk dolů…

Čtvrteční trénink 1. FC Brno:
- 9.00 sraz na stadionu
- 9.30–11.00 trénink na trávě
- 11.45 oběd
- 14.15 odpolední sraz
- 15.00 – 16.30 běhání v Pisárkách + cvičení bosu
- 17.00 regenerace

Autor: Jaroslav Kára

12.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Peklo v ulicích. Židlochovice letos vyděsí osmdesát čertů

Židlochovice – Čertíka se nebojíme, protože my nezlobíme. Když tak jenom trošinku, tatínka a maminku. Na naučení se říkanky pro Mikuláše mají děti ještě měsíc. Před čerty, kteří šestadvacátého listopadu dorazí do Židlochovic, je ale pravděpodobně neochrání. Rakouští krampusové děsí totiž i jejich rodiče.

OBRAZEM: Račte pivečko nebo vínečko? Autor pokřtil druhý díl úspěšné fotoknihy

Brno – Jaké bylo pohostinství v Pisárkách nebo na Špilberku se mohou čtenáři nově dočíst v druhém díle knihy Račte pivečko nebo vínečko? O brněnských vinárnách, restauracích i hospodách píše ve fotografické knize autor Vladimír Filip. „Zatímco první díl přiblížil podniky v ulicích Husova a Česká, druhý díl představuje oblast Pisárek a Špilberku. Pisárky byly rekreační oblastí a tomu odpovídalo také pojetí výletních hostinců," uvedl muž.

Obchodní centra v Brně ve svátek zavřou. Poprvé

Brno – Nákupy v obchodních centrech Brňané volný pátek nestráví. Poprvé totiž bude platit nový zákon, který zakazuje otevřít obchodům s prodejní plochou větší než dvě stě metrů čtverečních. Lidé se musí rozloučit se svátečními nákupy ve Vaňkovce, Futuru a Avionu.

První fotbalová liga

11.kolo

21.10.2016
Liberec H. Králové 2 : 0
Slavia Slovácko 1 : 0
Plzeň Sparta 1 : 0
Příbram Jablonec 2 : 4
Zlín Bohemians 1 : 1
Jihlava Dukla 1 : 1
M.Boleslav Zbrojovka 3 : 3
Karviná Teplice 1 : 4

12.kolo

29.10.2016
M.Boleslav Zlín
Zbrojovka Jihlava
Dukla Plzeň ne
Jablonec Slavia ne
Bohemians Liberec ne
Sparta Příbram
Slovácko Teplice
H. Králové Karviná ne

První liga 2016/2017

Poř. Mužstvo Z V R P S B
1. FK Mladá Boleslav 11 8 2 1 23 : 10 26
2. FC Viktoria Plzeň 11 8 2 1 20 : 8 26
3. SK Slavia Praha 11 7 3 1 21 : 9 24
4. FC FASTAV Zlín 11 6 4 1 20 : 10 22
5. AC Sparta Praha 11 5 4 2 19 : 11 19
6. FK Teplice 11 4 3 4 14 : 11 15
7. MFK OKD Karviná 11 4 2 5 14 : 18 14
8. Bohemians 1905 (Praha) 11 4 2 5 12 : 16 14
9. FK Dukla Praha 11 3 4 4 16 : 13 13
10. FC Slovan Liberec 11 3 4 4 8 : 9 13
11. FK Baumit Jablonec 11 3 4 4 19 : 21 13
12. Zbrojovka Brno 11 2 6 3 14 : 20 12
13. 1.FC Slovácko 11 2 4 5 12 : 17 10
14. FC Hradec Králové 11 3 1 7 9 : 19 10
15. FC Vysočina Jihlava 11 0 5 6 6 : 18 5
16. 1.FK Příbram 11 1 0 10 5 : 22 3

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies