VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trousil s Poláchem: Na Brno kvůli půlroku nezanevřeme

Brno /ROZHOVOR/ – Dlouholeté opory brněnského fotbalového klubu Jan Trousil a Tomáš Polách zvažují nabídky angažmá v nejvyšší soutěži v Česku i na Slovensku.

4.6.2011 4
SDÍLEJ:

Jan Trousil 1. FC Brno.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Pat a Mat, Laurel a Hardy, Sherlock Holmes s doktorem Watsonem. Nerozluční parťáci, kteří jsou jeden bez druhého poloviční. Podobný tandem tvoří také fotbalisté Jan Trousil a Tomáš Polách. Dlouholeté brněnské opory se staly v zimě ve Zbrojovce nepotřebné a na jaře pomáhaly k záchraně ve slovenské nejvyšší soutěži Dubnici. Oba odehráli kompletní porci patnácti střetnutí, Polách dvakrát skóroval. Přesto mise skončila neúspěšně. Teď řeší své další angažmá. „V Brně mám ještě roční smlouvu, ale moje kroky se ubírají jiným směrem,“ má jasno pětatřicetiletý stoper Trousil. „Může se stát, že budu třeba ve druhé lize bojovat proti Brnu,“ doplňuje variantu o rok mladší záložník Polách.

Cíl, se kterým jste na Slovensko odcházeli, nevyšel. Proč?
Trousil: Jsme hodně zklamaní, protože mančaft byl perfektní, měl na střed tabulky. Bohužel se zaspalo v posílení, neměli jsme gólového útočníka. V patnácti zápasech jsme udělali osm remíz, což je strašně moc. Alarmující byla už příprava, kdy jsme ze třinácti zápasů desetkrát hráli nerozhodně, to jsme si přenesli i do sezony.
Polách: Když nám v zimě v Brně řekli, že s námi dál nepočítají, objevily se i jiné nabídky, ale já jsem Honzu přemluvil, abychom šli na půl roku do Dubnice, kde jsem před lety hrál. Věděl jsem, že mančaft bude v pohodě a po přípravě jsem si myslel, že se úplně v klidu zachráníme. Kvalitu jsme možná ukázali, bohužel jsme umřeli na nestřílení gólů.

Nelitujete přesunu na Slovensko?
Trousil: Určitě ne. Před mým příchodem dostal tým pětatřicet branek a trenér Gergély vzal mě a Pala Kováče do brány s jednoznačným cílem to změnit. Úkol jsme asi splnili, protože jsme moc branek nedostávali, jenže jsme sestoupili. Byl jsem v Dubnici domluvený, že v případě záchrany zůstanu, protože se mi tam opravdu líbilo.
Polách: Je blbé, že jsme spadli s Brnem i Dubnicí. Přesto si myslím, že náš příchod Dubnici určitě pomohl. Nezvládli jsme klíčové souboje s celky těsně před námi. Doma s Dunajskou Stredou jsme měli sedm vyložených příležitostí a gól ne a ne přijít. V Košicích jsme zase dvě kola před koncem dostali branku z penalty v devadesáté minutě.

Lze říct, jestli jste raději spadli s Dubnicí, nebo s Brnem?
Trousil: To už za nás rozhodli lidé, kteří se nás v zimě zbavili jako nechtěných, proto nad tím nemá cenu přemýšlet. V Brně jsem chtěl zůstat a porvat se, což mi někdo neumožnil. Zbrojovka neměla sestoupit jen s Ríšou, Došanem a Burym (Dostálek, Došek a Bureš – pozn. red.), ale i s námi dvěma. Aspoň bych věděl, že jsme sezonu odtáhli celou a byli nejhorší. Teď se někdo baví, co by bylo, kdybychom zůstali, to už jde mimo mě.
Polách: Nechci říkat, že kdybychom zůstali v Brně, možná se nespadne. Aspoň bychom však dostali šanci po špatném podzimu ještě sezonu zvládnout. Bohužel se vedení rozhodlo takhle a šli jsme tam, kde o nás byl zájem.

Takže zklamání prožíváte dvojnásobné?
Trousil: Známí nám říkali, že pád Brna pro nás bude satisfakce, jestli se Dubnica zachrání. Jenže takhle jsem to absolutně nebral. V Brně jsem strávil sedm let, cítím k němu hodně, jedna půlsezona ve mně nemůže vyvolat pocit, že bylo všechno špatně. Nemůžu proti klubu říct nic špatného. Jen mě mrzí, že kluci, kteří v zimě do mančaftu přišli, byli hození do vody. Jenže šlo o mladé hráče a pád si vyžrali Ríša, Došan a Bury. Na mladých klucích, kteří za sebou nemají ani pět ligových startů, toho leželo strašně moc. Důležité bitvy už nejsou jen o fotbalovosti, ale také o hlavě. Proto to dopadlo takhle a podle mě měli takové zápasy hrát fotbalisté, kteří mají něco odkopáno. Teď je pozdě se vymlouvat, že scházely zkušenosti. Ani nemá smysl rozhodnutí vedení nějakým způsobem hanit, to ničemu neprospěje.
Polách: Na Brno nemůžu zanevřít, strávil jsem tady čtyři a půl roku. První dvě a půl sezony byly výborné, pak se vše nějak pokazilo odchodem trenéra Uličného. Cesta, kterou se potom klub vydal odchody některých hráčů a nákupem nových třeba Brazilců, byla podle mě špatná.

Už se o vašem spojení s Brnem bude mluvit pouze v minulém čase?
Trousil: V Brně jsem prožil skoro čtvrtinu života, takže pro mě zůstává hodně srdeční záležitost. Na druhou stranu mám ještě na rok smlouvu, ale z klubu mě nikdo neoslovil, jsem v kontaktu pouze s panem Jarůškem (předseda představenstva – pozn. red.), s nímž řeším, co dál. Renda (trenér Wagner – pozn. red.) má představy o kádru, a když jsme se před půl rokem stali nechtění, bude stejný názor převládat dál. Moje cesty se už ubírají jiným směrem a angažmá na Slovensku mi pomohlo v tom, že volalo dost lidí, abych k nim do klubu šel.
Polách: V Brně je spousta lidí, kteří si zakládají na tom, že jsou Brňáci. Mezi ně se nemůžu počítat, i když tady určitě nějaký čas budu bydlet. 30. června mi končí smlouva a pomalu si začínám hledat angažmá, kde budu působit.

Můžete naznačit, jakým směrem se ubere vaše další kariéra?
Trousil: Mám nějakou nabídku z ligy, ozvali se mi také ze Slovenska a jsem rád, že o mě projevily zájem také kluby, které z druhé ligy míří do nejvyšší české soutěže. Kontakty jsou sice konkrétní, ale zatím jsem nikde neslíbil, že přijdu. Nejdřív se musí vyřešit situace s Brnem. Přesto věřím, že oba budeme pokračovat v nejvyšší soutěži buď v Česku, nebo na Slovensku.
Polách: Nějaké kontakty už proběhly, ale taky jsem nikde neřekl ano. Kluby jsou jak ze Slovenska, tak z Česka a ve hře jsou i ambiciózní mužstva z druhé ligy, která chtějí postoupit. Ještě ovšem ani ze sedmdesáti procent nevím, kde v létě budu hrát.

#nahled|https://g.denik.cz/50/6a/tomas_polach_fotbal_zbrojovka1_ste_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/6a/tomas_polach_fotbal_zbrojovka1_ste.jpg|Fotbalista Tomáš Polách.#

Počítáte, že se opět naskytne vaše společná angažmá?
Trousil: Už jsme si dělali srandu, že zažíváme situace, jako když telefonní operátor řekne: Pojď k nám a vezmi si s sebou kamaráda, budete spolu dva. (úsměv) Lidi nás tak berou a manažeři volají, že chtějí mě i jeho. Myslel jsem, že když spolu půl roku dojíždíme každý den, polezeme si na nervy už v autě, ale překonali jsme to úplně v pohodě, na cesty jsem se těšil. Vůbec mi nevadí, jestli půjdeme někam spolu, ale to je teď ještě předběžné říkat. Za sebe chci mít do čtrnácti dní jasno, abych věděl, že 20. června někde začnu přípravu.

Může nastat varianta, že coby hráči jiného druholigové klubu budete válčit proti Brnu?
Polách: Jde o jednu z možností. Co druhou ligu sleduji, minimálně pět mančaftů chce do nejvyšší soutěže. Pokud budu hrát někde o postup a zrovna proti Brnu, udělám všechno proto, abychom do ligy postoupili. Jestli půjdeme nahoru společně s Brnem, už neřeším.

Jak vidíte možnost brzkého návratu Zbrojovky do nejvyšší soutěže?
Trousil: Hlavně se musí co nejdřív určit, jak bude klub dál fungovat a kdo bude zodpovědný za skladbu týmu a jaké mužstvo dá dohromady. Nevím, do jaké míry bude složení týmu limitované penězi, jak se změní rozpočet a jestli klub přistoupí k situaci s jednoznačným cílem postupu, nebo půjde formou mladších hráčů a jen zkusí jít nahoru. Brno je druhé největší město v republice a do ligy patří. Přeji Zbrojovce, aby se vrátila co nejrychleji už za rok, protože potom už bude možnost každou sezonu těžší.
Polách: Bude to hodně obtížné. Sám jsem sice druhou ligu nikdy nehrál, ale nastupoval jsem proti jejím týmům v přípravných zápasech a pro mužstva z nejvyšší soutěže není jednoduché je porážet. Nebude snadné přijet do Zlína či Jihlavy pro vítězství. Můžeme si říkat, co chceme, ale záleží na kvalitě kádru a pokud není, těžko se něčím jiným nahradí.
Trousil: Taky je něco jiného, pokud z ligy spadnou Jihlava nebo Ústí, které tam nebyly dlouho zažité. Jenže Zbrojovka má obrovské jméno, a když přijede na druholigové stadiony, všichni soupeři se proti ní pokusí dvojnásobně vytáhnout. Oproti letošnímu roku se musí síla kádru zvednout, potřebuje kvalitu.

Uvidí vás fanoušci mezi diváky na druholigové Srbské?
Polách: Na jaře jsem viděl čtyři domácí duely plus některé na internetu. Se spoustou kluků jsem byl dlouho v kabině a zajíme mě, jak se jim daří. Určitě se zajdu podívat i na druhou ligu.
Trousil: Když bude šance, vždycky se se synem přijdeme na zápas podívat. Je jedno, jestli jde o první nebo druhou ligu, hlavně že hraje Zbrojovka. Tak to teď musí brát i fanoušci. Aby šel tým nahoru, potřebuje, aby za ním lidé stáli. Kdo chce přijít na fotbal, a nejenom nadávat, dojde i na druhou ligu a klukům pomůže. Na druhou stranu musí zafungovat i protistrana, aby diváci věděli, že klub chce okamžitě nahoru, a přivede kvalitní hráče aspoň v rámci druhé ligy. Že na fotbal dojde tři sta lidí a chce po fotbalistech postup, považuju za zběsilý plán. Když bude cíl jednoznačný, fanoušci si cestu na fotbal najdou. Věřím, že se přijdou na Srbskou podívat.

Autor: Jaroslav Kára

4.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Smrtelná nehoda. Motorkář v protisměru se srazil s odbočujícím autem

Monika Smetanová už šest let dohlíží na volby jako členka okrskové volební komise.

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tabla prvňáčků: představíme ZŠ v Nesovicích, Ostrovačicích, Zbýšově a Tišnově

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Video politologů z Masarykovy univerzity varuje před volbou populistů

Brno /VIDEO/ – Před volbou populistických uskupení varují od začátku volebního týdne politologové z Katedry politologie Fakulty Sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Vydali video, v němž vysvětlují, jak poznat populismus.

Káceli stromy bez povolení. Firma uznala chybu, v Židenicích už zasadila nové

Brno – Přišli s motorovými pilami a zůstaly po nich jen pařezy. Firma Astra Lednice, která kvůli plánované opravě plynovodu letos v březnu bez potřebných povolení vykácela patnáct vzrostlých stromů ve dvou židenických ulicích, dodatečně napravuje chybu. Již minulý týden v ulici Kamenačky musela vysázet nové stromky i keře. Navíc zaplatí i pokutu několik desítek tisíc korun.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení