Bývalý vynikající fotbalový útočník, nejlepší střelec rakouské ligy, někdejší český reprezentant, brněnská klubová legenda. A od soboty také kouč, který stál na lavičce Zbrojovky při sestupu z nejvyšší soutěže.

Mužstvo, které se na dně ligy krčilo od začátku letošního ročníku, převzal až před 24. kolem. Ačkoliv jeho výkonnost pozvedl, zpackanou sezonu už nezachránil. „Nelituju, že jsem se ujal prvního týmu. Na lavičce zůstávám a pokusím se složit takový kádr, který postoupí zpátky do ligy,“ rezolutně prohlašuje osmatřicetiletý Wagner.

Prožíváte nejhorší chvíle ve vašem fotbalovém životě?
V trenérské kariéře samozřejmě. Varianta, že sestoupíme, při mém příchodu existovala, ale upřímně jsem až do posledních chvíle nevěřil, že nastane. Do závěrečného hvizdu v Příbrami jsem byl pořád přesvědčený, že vyrovnáme a získáme šanci do posledního kola. Bohužel se to nestalo a já jsem trenér, se kterým Zbrojovka spadla.

Brněnský sestup určitě nepřinesla jen porážka v Příbrami, kde vidíte příčinu?
První důležitý zápas jsme měli v Hradci (porážka 0:1 – pozn. red.), kde jsme hráli dobře, měli jsme zvítězit a všechno se vyvíjelo jinak. Druhé velké zklamání mi přinesly České Budějovice (domácí remíza 1:1 – pozn. red.), kde jsme i přes penaltu mohli vyhrát, i kdyby se štěstím. V Příbrami jsme hráli vabank a i když jsme první poločas zvládli velice dobře, můžeme litovat neproměněných šan­cí.

V domácím prostředí získala Zbrojovka všehovšudy čtrnáct bodů, což se na sestupu také podepsalo…
Málo domácích výher považuju za jednu z věcí, které mužstvo vůbec nezvládlo. Každý tým potřebuje získávat body hlavně doma. Jenže už v zápasech, které jsem v Brně viděl, než jsem mužstvo převzal, mě zarazil špatný herní projev.

Co teď bude se Zbrojovkou?
Do poslední chvíle jsem věřil, že se zachráníme, takže o žádném konkrétním plánu na nadcházející období nevím. Vše se projedná v příštích dnech, nic konkrétního nemůžu říct. Já u týmu zůstávám a pokusím se složit takový kádr, který postoupí zpátky do ligy.

Jak těžký bude návrat do nejvyšší soutěže?
Chceme se hned vrátit do první ligy, to je úkol číslo jedna. (rezolutně) Samozřejmě záleží na skladbě mužstva, což zase závisí na finančních prostředcích. Chci složit celek z mladých hráčů doplněný třemi čtyřmi zkušenými, který bude předvádět maximálně ofenzivní fotbal.

Máte obavy, jak bude vypadat druholigové tažení za návratem mezi elitu?
Něco vyhrát je samozřejmě vždycky složitější než něco zachránit. Proto si myslím, že návrat do první ligy bude ještě těžší než boj o udržení.

Nemrzí vás teď zpětně, že jste přijal nabídku na vedení prvoligového áčka?
Nelituju, že jsem se ujal prvního týmu. Pro mě je to obrovská zkušenost a dokázal jsem si, že mám na trénování v první lize, i když jsem ještě nevyzrálý kouč. Teď se teprve ukáže, jestli postavím dobrý mančaft a budeme vyhrávat.

Vraťme se ještě k utkání s Příbramí. Co rozhodlo o porážce?
Hodnotit takový zápas je opravdu těžké. Objektivně říkám, že první poločas jsme odehráli dobře, na hráčích bylo vidět, že chtějí uspět, domácí jsme zatlačili, vypracovali jsme si několik šancí. Postupně sice Příbram hru vyrovnala, přesto jsme za první půli měli dát minimálně dva góly, což se nepovedlo.

Po přestávce už jste na domácí neměli?
Ve druhé půli jsme chtěli navázat na první pětačtyřiceti­minutovku, jenže individuální chyby nás stály gól. V závěru utkání mohl ještě Valenta srovnat, jenže branku nevstřelil. Když z takových šancí nedáme gól, nemůžeme uspět.

Zklamali vás v Příbrami někteří fotbalisté?
Vyloženě nikdo, všichni chtěli, ale kdo hraje fotbal potvrdí, že nervozita a obavy berou psychický klid i rychleji síly. Obdržená branka nás hodně nalomila, do té doby bylo vše celkem v pořádku. Kdybychom dali první gól my, těžko odhadovat, jak utkání dopadne. Ovšem z odhodlání všech hráčů a realizačního týmu bylo jasné, že v Příbrami chceme vyhrát.

Svalujete porážku ve středu Čech spíš na psychiku?
To zase ne, tentokrát jsem se už od začátku chytli dobře. Psychika byla spíš otázkou zápasu s Budějovicemi, který jsme nezvládli. Když si hráči nevěří, dělají taktické chyby, což stojí spoustu sil.

Scházel mužstvu hodně distancovaný kapitán Richard Dostálek?
Určitě by na hřišti pomohl svou rozvahou a rozehrávkou, jenže co se stalo na Slovácku nelze vrátit. V Příbrami místo něj nastoupil Tomáš Borek a především první poločas odehrál velice dobře, nezklamal mě.

Pomůže vám ještě na hřišti v příští sezoně?
Když jsme se spolu s Ríšou bavili předběžně, sdělil mi, že po sezoně končí. Jestli si rozhodnutí rozmyslí v tuto chvíli nevím.