Zbrojovku posunula výš souhra mládí

Brno – Před třemi lety Zbrojovka na domácím stadionu po zápase s Jabloncem na rok smutně loučila s první ligou. Letos vypadaly emoce naprosto odlišně. Brněnští fotbalisté už dávno měli záchranu v kapse. Navíc ambiciózní Severočechy porazili 1:0 a přeskočili je v tabulce. Letošní ročník končí devátí, což je nejlepší výsledek od pátého místa v roce 2008.

31.5.2014 6 AKTUALIZOVÁNO 1.6.2014
12 fotografií
Zbrojovka porazila Jablonec 1:0.

Zbrojovka porazila Jablonec 1:0.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Jedinou branku jinak dost neatraktivního zápasu si až na 72. minutu schoval dvaadvacetiletý univerzál Jan Malík. Připravil mu ji ještě o dva roky mladší ligový debutant Stanislav Vávra. „Nahrál mi výborně, až jsem byl překvapený. Stačilo to jen trefit," pochvaloval si střelec, který se v sedmém zápase v nejvyšší soutěži trefil už podruhé. A znovu hlavou.

Jeho úspěšný pokus byl jednou z pouhých tří střel, které museli brankáři v sobotním duelu likvidovat. Zbrojovka tak byla výrazně efektivnější, než hosté v zelených dresech. „Chybí nám klid v předfinální fázi, který na podzim zajišťovali Vaněk s Pitákem. , klid s, skrtyá přihrávka. Bez toho se góly nedávají. Postrádal jsem i větší zarputilost," hodnotil duel jablonecký kouč Roman Skuhravý, jehož tým vyšel gólově naprázdno v šestém ze sedmi jarních duelů.

Skuhravého pro příští sezonu vystřídá na jablonecké lavičce Jaroslav Šilhavý. To domácí kouč Václav Kotal si skvělým jarem vysloužil pokračování jihomoravské anabáze. „Získali jsme 22 bodů. To je určitě výborný výsledek, když si vzpomenete, v jaké situaci jsem tým přebíral," upozornil jedenašedesátiletý stratég, který ve druhé polovině sezony z domácího stadionu učinil neoblíbenou destinaci všech soupeřů.

Prodloužení série neporazitelnosti proti trápícímu se Jablonci nebylo tak obtížné, jak se čekalo. „Prohráli jsme většinu zápasů školáckými chybami. Ne, že nás soupeř přehraje. Tak jako teď v Brně. Dostaneme gól, ale žádný už nedáme," prohlásil zkušený středopolař Baumitu Tomáš Čížek.

Jeho tým prokazoval individuální kvalitu jen v první půli. Ve druhé se hnalo Brno za třemi body a konečným devátým místem. „Kazili jsme jednoduché míče a Jablonec chodil do protiútoků. Druhý poločas jsme se hodně zlepšili," těšilo brněnského trenéra.

Kotal před třinácti měsíci skončil kvůli špatným jarním výsledkům na lavičce Jablonce a proto pro něj mělo vítězství ještě sladší příchuť. „Určitě má velkou radost. Ale hlavní motivace byly tři body," upozornil střelec jediného gólu.

Zbrojovka Brno – Baumit Jablonec 1:0 (0:0)

Branky: 72. Malík. Rozhodčí: Houdek – Kordula, Moláček. ŽK: Malík – Kopic. Diváci: 2862.
FC Zbrojovka Brno: Doležal – Schuster, Košťál, Pernica – Keresteš, Malík, Hyčka, Lutonský (71. Šumbera) – Skalák, Kroupa (90. Markovič), Pašek (69. Vávra). Trenér: Kotal.
FK Baumit Jablonec: Šebek – Rossi, Kysela, Kubista, Novák – Kopic, Čížek, Moulis (66. Třešňák), Fantiš – Hubník (87. Gebert), Doležal. Trenér: Skuhravý.

Autor: Michal Čejka, ČTK