Zbrojovka opět dohrávala v deseti. Porazila Slovácko

Uherské Hradiště, Brno /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Jak zachránit nejvyšší soutěž v Brně? Zbrojovka musí hrát v deseti. Aspoň tomu nasvědčují poslední dva duely fotbalové Gambrinus ligy. Před týdnem obrala bez vyloučeného Šamánka lídra z Plzně za remízu 1:1, v sobotu zdolala Slovácko 2:0, i když Dostálek viděl červenou kartu.

7.5.2011 6

Michael Rabušic (vlevo) z Brna a kanonýr Slovácka Petr Švancara.Foto: Stanislav Dufka

Brňané se dočkali vítězství téměř po dvou měsících a poprvé pod vedením kouče René Wagnera. Dostali tak pod tlak Příbram, která se v neděli utká s posledním Ústím nad Labem. V tabulce ji o bod přeskočili. „Střetnutí bylo velice těžké kvůli vyloučení Dostálka, proto považuji výhru za malý zázrak. Kluci zvládli zápas takticky i obětavostí, velmi nám pomohl druhý gól. Úspěch je dalším drobným krůčkem k záchraně. Ještě sice nemáme jistotu, ale měli bychom zůstat v první lize,“ neskrýval nadšení Wagner.

Před utkáním se vyrojily spekulace o vzájemné „moravské pomoci“ Slovácka vůči zachraňujícímu se Brno. Domácí i přes nespočet šancí neskórovali a rozhořčení fanoušci na protest proti výkonu Slovácka dvacet minut před koncem houfně opouštěli hřiště. „Nedivím se jim, že odešli. Hráče jsem upozorňoval, že musí bojovat a někteří z nich si řekli o to, že už v Hradišti působit nebudou. Výkon, který jsme předvedli, nemá rozumnou omluvu. Byl to hazard s vlastním jménem i důvěrou příznivců. Naplivali jsme si do vlastního obličeje. Jménem mužstva se našim fanouškům omlouvám,“ soptil trenér uherskohradišťského celku Miroslav Soukup.

První gól derby vstřelil ve 29. minutě brněnský útočník Došek, který si při rohovém kopu Střeštíka naběhl na přední tyč a našel skulinu mezi brankářem Filipkem a bránícím Urbánkem. „Cítil jsem na zádech obránce Mezlíka, musel jsem se skrčit. Kdyby do mě strčil, na míč nedosáhnu. Sjel mi po pleši, jak to bylo dál, nevím. Viděl jsem balon až v síti,“ líčil pro ČTK střelec Došek, který se trefil potřetí v sezoně. .

Ve 37. minutě nabídl dlouhou přesilovku domácím kapitán Zbrojovky Dostálek, který se ohnal po faulujícím Kordulovi a viděl červenou kartu. „Nejprve jsem se provinil já, ale Dostálek mě na zemi kopl do stehna. Mám na noze obrovský šrám,“ prohlásil obránce Michal Kordula.

V 71. minutě hosté pojistili tříbodové vítězství, když se na levém křídle zbavil svého strážce agilní Střeštík a naservíroval gólovou laskominu střídajícímu Valentovi.

Slovácko ani ve třináctém zápase v řadě na Zbrojovku nevyzrálo a branku jí nevstřelilo už 700 minut. „Máme kvalitní útočníky, proto musí Švancara s Ondřejkou ukázat, že umí rozhodovat zápasy. To neukázali. Mohli jsme dát tři góly. Stejnou vinu na porážce mají obránci i útočníci,“ čertil se kouč Slovácka Soukup.

Zatímco Švancara ve vyložené pozici hlavou těsně minul branku, Ondřejka trefil břevno. V závěru zneškodnil bombu Urbánka brněnský brankář Bureš, který dostal přednost před Krbečkem. „Uhráli jsme s Burešem bod proti Plzni, s Krbečkem jsme na body nedosáhli. Proto jsem postavil Bureše,“ objasnil svůj tah trenér Wagner.

1. FC Slovácko – Zbrojovka Brno 0:2

Poločas 0:1. Branky: 29. Došek, 71. Valenta. Rozhodčí: Jech 2 – Večeřa, Urban. ŽK: Kordula, Perůtka, Urbánek – Bureš, Kalabiška. ČK: 37. Dostálek. Diváci: 5496.

Slovácko: Filipko 3 – Kubáň 4, Kordula 4 (46. Košút), Mezlík 3, Nešpor 5 (46. J. Valenta) – Fujerik 3, Perůtka 3, Volešák 4, Urbánek 3 – Ondřejka 4, Švancara 4 (67. Szmek). Trenér: Soukup.

Brno: Bureš 2 – Pašek 3, Pernica 2, Migliorini 3, Pejič 3 (79. Matyska) – Rabušic 3 (66. Valenta), Dostálek 4, Rýdel 2, Střeštík 3 (88. Borek) – Kalabiška 2, Došek 3. Trenér: Wagner.