Znojmo přepsalo historii. Poprvé v lize vyhrálo venku

Teplice, Brno – I když už začínající zima nenabízí ideální fotbalové podmínky, znojemští hráči nejspíš litují, že podzimní část první ligy končí. Pryč je opatrné rozkoukávání nováčka nejvyšší soutěže. V posledních sedmi kolech vydřeli Jihomoravané čtrnáct bodů a vyšvihli se před víkendovými zápasy šestnáctého kola na desátou pozici.

29.11.2013
26 fotografií
Teplice - Znojmo

Teplice - ZnojmoFoto: Deník/Karel Pech

V pátek 1. SC Znojmo zaskočilo štiku úvodu soutěže Teplice, kterým připravilo první letošní porážku na jejich hřišti. Vítězství 3:1 je pro jihomoravský celek historicky první v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. „Byl to z naší strany opravdu povedený zápas. Snažíme se hrát náš poctivý, jednoduchý fotbal, který v závěru sezony docela funguje," těšilo znojemského asistenta trenéra Tibora Dudu.

Ten opět zaskočil na lavičce za Leoše Kalvodu, který kvůli kritice rozhodčích v utkání se Slováckem musel na poslední dva podzimní duely na tribunu. A Znojmo oba vyhrálo. Před týdnem zdolalo Olomouc 2:1. „Spolupráce s trenérem Kalvodou fungovala i v týdnu velmi dobře. Je hlavní trenér a tým jsme chystali úplně normálně. Jediný rozdíl byl v tom, že jsem zápas odkoučoval já," nepřijímal zásluhy Duda.

Znojmo začalo aktivně a důrazem v osobních soubojích domácí zatlačilo. Po dvaceti minutách prošel Hrošovský z pravé strany před vápno, jeho křížný pas pustil Okleštěk za sebe, Crnkič v klidu zamířil k tyči a otevřel skóre.

Teplice dál pokračovaly v nevýrazném výkonu, a tak ve 41. minutě Znojmo udeřilo podruhé. Na sklepnutí Oklešťka si naběhl po levé straně Vašíček, z rohu vápna vypálil a brankář Slavík jeho střelu neudržel. „Nevstoupili jsme do zápasu vůbec dobře, dali jsme Znojmu hodně prostoru, špatně jsme bránili i útočili. Vůbec jsme si nevzali ponaučení z jeho výborných výkonů v poslední době," podotkl teplický trenér Zdeněk Ščasný.

Až ve druhém poločase šel výkon Severočechů nahoru a dočkali se i snížení. V 72. minutě zastavil Hnaníček skluzem Krátkého a sudí Proske nařídil penaltu, kterou s přehledem proměnil Litsingi.

Vzápětí chybu v domácí rozehrávce vystihl Okleštěk, posunul na Hrošovského, který z vápna zamířil přesně k tyči a rozhodl. „Udělali jsme si kaňku na našem výborném podzimu, ale tak to ve fotbale chodí. Urazili jsme fotbalového boha svým přístupem a nedůsledností," mrzelo Ščasného, jehož tým z posledních čtyř zápasů získal jen dva body.

FK Teplice – 1. SC Znojmo 1:3 (0:2)

Branky: 74. Litsingi z pen. – 21. Crnkič, 41. Vašíček, 76. Hrošovský. Rozhodčí: Proske – Moláček, Pochylý. ŽK: Ljevakovič – Lacko, Okleštěk, Crnkič, Odehnal. Diváci: 2250.

Teplice: Slavík – Matula, Jablonský, Klein, Hošek (33. Jindráček) – Litsingi, Ljevakovič, Táborský, Vachoušek (58. Krátký), Nivaldo – Salami. Trenér: Ščasný.

Znojmo: Hrubý – Hnaníček, Odehnal, Helísek, Mudra – Hrošovský, Nepožitek, Lacko (85. Buchta), Crnkič (71. Tomeček) – Vašíček (90.+2 Simerský), Okleštěk. Trenér: Duda.

29.11.2013 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.