Žolík Pernica zlomil černou sérii

České Budějovice– Fotbalisté 1.FC Brno vpředposledním střetnutí letošního ročníku Gambrinus ligy zvítězili vČeských Budějovicích3:1.

8.5.2010

Fotbalisté 1. FC Brno.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Pouze tři minuty stačily devatenáctiletému stoperovi, aby rozhodl o první výhře brněnských fotbalistů po sedmi zápasech. Luděk Pernica naskočil do utkání devětadvacátého kola v Českých Budějovicích až po přestávce. V rozmezí 75. a 78. minuty dvakrát skóroval a nasměroval svůj tým ke konečnému vítězství 3:1.

Přitom hráči 1. FC Brno přinejmenším v prvním poločase nedávali zapomenout na tristní výkon, po němž ve středu jen remizovali s beznadějně posledními Bohemians Praha. Kromě nepřesných pokusů Šurala s Dostálkem zůstali ve stínu borců Dynama.

V úvodu druhé půle zahrozil agilní domácí mladíček Jasanský nebezpečným centrem, který zachytil stoper Dvorník. Jenže už v 51. minutě tentýž hráč našel Sedláčka a České Budějovice vedly. „Domácí nás v prvním poločase zlobili nebezpečnými centry z naší pravé strany. Z totožné akce jsme po přestávce dostali gól,“ mrzelo brněnského trenéra Miroslava Beránka.

Jenže záhy se projevilo, jak měl šťastnou ruku při střídání. V 54. minutě poslal na hřiště devatenáctiletého stopera Pernicu za Jílka. A ten při svém šestém startu v Gambrinus lize premiérově skóroval. Hned dvakrát. V 75. minutě háčkoval rychlonohý Kalabiška, jeho centr přizvedl Rabušic a brněnský žolík se představil nechytatelným halfvolejem. Za tři minuty k němu propadl rohový kop Oklešťka, dalšího nového fotbalisty na trávníku, a Brno otočilo stav utkání. „Po obdržené brance jsme se rozhodli ještě jednou sáhnout do sestavy a nakonec se ukázalo, že to bylo šťastné střídání. Od vyrovnání jsme byli lepší, celkově je naše vítězství zasloužené,“ radoval se po zápase Beránek.

V závěru totiž přidali jeho svěřenci tříbodový bonbonek. Přímák Oklešťka doputoval k překvapení všech až za záda českobudějovického gólmana Kučery. Jihomoravané vítězstvím 3:1 utnuli sedmizápasové čekání a v tabulce nejvyšší soutěže poskočili na desátou příčku. „Byť jsme byli zachránění, chtěli jsme se rozloučit s fanoušky výhrou. Bohužel jsme naopak poprvé na jaře doma prohráli. Brno zaslouženě získalo tři body,“ utrousil domácí kouč Jaroslav Šilhavý.

České Budějovice – 1. FC Brno 1:3 (0:0)

Branky: 51. Sedláček – 75. a 78. Pernica, 86. Okleštěk. Rozhodčí: Bílek – Ubias, Košec. ŽK: Černák, Leština, Žižka – Cupák. Diváci: 2715.

Č. Budějovice: Kučera – Leština, Žižka, Novák, Krob – Hudson, Otepka (56. Volešák), Černák, Benát, Jasanský (76. Mezlík) – Sedláček (74. Meszároš).
Brno: Doležal – Jílek (54. Pernica), Dvorník, Trousil, Husár – Cupák, Dostálek, Huška (46. Okleštěk) – Rabušic, Šural (88. Šamánek), Kalabiška.

8.5.2010 VSTUP DO DISKUSE

Doprava na Zvonařce zkolabovala. Autobusy se opožďovaly i o hodinu

Brno – I desítky minut v kolonách. S takovým zdržením museli počítat řidiči, kteří ve středu odpoledne projížděli ulicemi Zvonařka a Plotní. Kvůli vážné dopravní nehodě a jejímu následnému vyšetřování doprava v ulicích zkolabovala. Auta, autobusy i tramvaje linky 12 uvízly v kolonách. Situace se zlepšila až před půl sedmou hodinou večer.

Z okolí hlavního nádraží mizí zápach moči, žvýkačky a nedopalky

Brno – Stovky nedopalků a žvýkaček, které ještě minulý týden zdobily okolí hlavního vlakového nádraží v Brně, mizí. Město a městská část od prvního prosince spustily nový systém nepřetržitého úklidu. Ve středu jej politici kontrolovali.Podle Iva Rubeše ze společnosti Ave cz odpadové hospodářství je na úklidu nejtěžší hlavně množství odpadu. „Na takových místech totiž jen přibývá, nemůže se přestat ani na chvíli," sdělil.

Fenomén Ondra: Lezení na OH? Mám z toho strach, je to trochu paskvil

Praha, Brno /ROZHOVOR/ - Není to až tak dávno, co o něm věděl jen úzký okruh lezeckých nadšenců. A vida když v pondělí uspořádal tiskovku po návratu z úspěšné mise Dawn Wall (v kalifornských Yosemitech vylezl za rekordních osm dní nejtěžší stěnu světa v proslulém masivu El Capitan), tísnil se na ní solidní hrozen novinářů a několik televizních štábů. Z brněnského sportovního lezce Adama Ondry je definitivně hvězda tuzemského sportu.