Sestava brněnských hokejistů získává stále reálnější obrysy. Trenéru Komety Vladimíru Jeřábkovi však vyvstává otázka: Koho do branky? Může totiž spoléhat na jednu z nejvyrovnanějších dvojic v české extralize. Finský gólman Sasu Hovi i domácí stálice Jiří Trvaj mají v přípravě parádní formu a neusnaďnují trenérům rozhodování. „Budou se i nadále střídat,“ prohlásil tajemně Jeřábek.

Brankář Trvaj v úterý v táhl modrobílé při jejich loučení s Tipsport Cupem k výhře nad Zlínem 4:1, vychytal spoustu zlínských tutovek. „Bylo to právě o šancích, které jsme neproměnili, což se potom projevilo na výsledku. Jinak byla hra vyrovnaná,“ komentoval utkání zlínský asistent Rostislav Vlach.

Berani v čele s útočníkem Balaštíkem si s Trvajem většinu zápasu nevěděli rady. „S výkonem jsem spokojený. Pokud trenérům motám hlavu, je to pro mě jedině dobře,“ usmíval se zkušený brněnský gólman.

Ten před sezonou částečně počítal s možností, že bude krýt záda Finovi Hovimu, který v loňské sezoně Brňanům také výrazně pomohl k záchraně nejvyšší soutěže. Po šesti přípravných utkáních jsou však jejich šance vyrovnané. „Nebudu říkat, jestli jsou nejlepší dvojice v extralize. Jirka podal perfektní výkon a máme radost, že oba chytají výborně. Dobře, že je v Brně máme,“ liboval si Jeřábek.

Kometa se v přípravě dlouho prala se špatnou produktivitou v útoku, proti Beranům se však trefila čtyřikrát, i proto si připsala první letošní vítězství nad extraligovým soupeřem.

Téměř zaplněné Rondo začalo burácet už ve 2. minutě, kdy se trefil exvítkovický obránce Richard Stehlík. Zápas rozhodla druhá třetina. V polovině utkání se po pěkné akci prosadil brněnský Jakub Svoboda, ve 37. minutě Hubáček zvyšoval nekompromisní střelou už na 3:0 pro domácí. „Jsme rádi, že se konečně prosazujeme,“ zářil Jakub Svoboda.

I přesto mají modrobílí před začátkem extraligy co zlepšovat. „Zlín měl hrozně moc šancí. Když měl největší nápor, utekli jsme na 4:1. Děláme moc chyb hlavně u nás ve třetině, kdy zbytečně přidržujeme puk,“ všiml si kouč Jeřábek. Kometu čekají ještě čtyři přípravné zápasy, dvakrát se utká s Českými Budějovicemi a Pardubicemi.

TOMÁŠ SVOBODA

Tipsport Cup

HC Kometa Brno – PSG Zlín 4:1

Třetiny:
1:0, 2:0, 1:1
Muž zápasu: Trvaj
Branky a nahrávky: 2. Stehlík (Procházka), 31. Svoboda (Huml), 37. Hubáček (Erat, Procházka), 52. Erat (Dlouhý, Huml) – 49. Sýkora (Důras). Rozhodčí: Kubičík – Dřínovský, Klein. Vyloučení: 9:6. Využití: 3:0. Diváci: 6840.

Kometa:
Trvaj – Houdek, Bičánek, Stehlík, Malec, Zubíček, Kempný, Mojžíš, Richter – Erat, Procházka, Dlouhý – Veselý, Kvapil, Hubáček – Brabenec, Huml, Balej – Pospíšil, Svoboda. Trenér: Jeřábek.

Zlín: Sedláček – Bořuta, Řezníček, Hamrlík, Kučný, Linhart, Lučka, Míka, Švrček – Balán, Balaštík, Čech F. – Důras, Köhler, Sýkora – Kubiš, Leška, Ondráček – Rachůnek, Sivák, Záhorovský. Trenér: Venera.

Gólman Trvaj: Formu poznám se závěrečnou sirénou

Brno /ROZHOVOR/ – Už to vypadalo, že si brankáři brněnské Komety udrží ve vlastní hale neprůstřelnost. Před dvěma týdny zářil proti bratislavskému Slovanu Sasu Kovi, tentokrát výbornými zákroky deptal zlínské hokejisty Jiří Trvaj. Za svá záda nakonec jednu střelu pustil, tu z hokejky Tomáše Sýkory jedenáct minut před koncem duelu. Ani to však nemohlo Trvajovi zkazit dobrou náladu. „Doufám, že ta mi vydrží hodně dlouho,“ usmíval se šestatřicetiletý gólman po vítězství 4:1 nad Zlínem v letním Tipsport Cupu.

Kdy jste poznal, že to s vámi zlínští střelci budou mít tentokrát hodně těžké?
Tohle poznám vždycky až se závěrečnou sirénou. V zápase můžete chytat super, ale pak vám tam něco přiletí a forma je v tahu.

Soupeři často stříleli, zapotil jste se hodně?
Jo, v hale bylo docela horko, takže zpocenej jsem. Ale je fakt, že jsme udělali v defenzivě pár hrubek, takže Zlín měl šancí dost.

Mrzí vás, že nemáte čisté konto, nebo je vám to v přípravě jedno?
Vždycky chci mít shutout, zvlášť když se zápas takhle vyvíjí a nula na tabuli dlouho svítí. No co, hlavně že jsme vyhráli. Ale klukům to ještě připomenu. (úsměv)

Po zápase se zkušebně jely nájezdy. Moc nadšeně jste z nich nevypadal…
Někdo mě tím chtěl asi pořádně naštvat. Zazněla siréna, já už jsem se těšil, že je konec. Navíc jsme vyhráli, všechno ze mě spadlo a najednou mi ukážou, že mě čeká pět mých hodně oblíbených nájezdů. (ironicky) Chtěl jsem se na to vykašlat, ale nějak jsem tam vydržel. Byl to spíš boj, abych si nezkazil náladu.

V zápase jste zachytal výborně. Jste rád, že motáte hlavu trenérům ohledně gólmanské jedničky?
Radost mít sice můžu, ale popravdě se o takové věci moc nestarám. Když mi trenér řekne, že chytám, tak si stoupnu do brány a snažím se odvést co nejlepší výkon. Víc neřeším.

Loni jste se dlouho střídal s Hovim. Myslíte, že podobná varianta může fungovat i v nadcházející sezoně?
Na to se musíte zeptat trenéra.

Ten říkal, že zatím neví, jak tenhle rébus vyřeší…
Tak to je pro mě jen dobře. (úsměv)

Máte lepší náladu než na startu přípravy, kdy se o Hovim mluvilo jako o jasné jedničce…
Vy jste mě viděl, že bych měl špatnou náladu? To ne, já ji mám od začátku vynikající. A doufám, že mi to dlouho vydrží.