Havlát při debutu za San Jose přispěl asistencí k výhře

New York, Brno - Hokejový útočník Martin Havlát, který začínal s hokejem v Brně, při svém debutu v dresu San Jose pomohl Žralokům jednou asistencí k výhře na ledě New Jersey 4:3 po samostatných nájezdech. Ďáblové přitom i díky gólu Patrika Eliáše vedli v utkání 2:0 a 3:2, 32 sekund před třetí sirénou však Joe Pavelski vyrovnal a v penaltovém rozstřelu zařídil hostům bod navíc Ryane Clowe.

22.10.2011

Útočník Martin Havlát.Foto: Deník/Lubomír Stehlík

Havlát, který byl do San Jose vyměněn v červenci z Minnesoty, vynechal úvodní čtyři zápasy svého týmu v novém ročníku NHL kvůli rekonvalescenci po operaci ramena. Český reprezentant si ho poranil během mistrovství světa na Slovensku, a i když doufal, že start sezony stihne, lékaři ho uschopnili až nyní.

Do statistik utkání se zapsal v 37. minutě, kdy svou opakovanou střelou způsobil zmatek před brankou Devils, v němž se nejlépe zorientoval Ryane Clowe a dorazil puk za záda Johana Hedberga. Clowe vyrovnal na 2:2 pouhých 63 sekund poté, co Joe Thornton vstřelil první gól Sharks v utkání.

Výhra na penalty

Ďáblům vrátil vedení v 54. minutě David Clarkson, jenže San Jose se povedla v poslední minutě power-play a v následném penaltovém rozstřelu vyhráli 2:1. Žraloci tak ukončili sérii tří porážek, zatímco Devils prohráli poprvé od porážky 0:3 v úvodním duelu sezony s Philadelphií.

"Když soupeř vstřelil třetí gól, několik kluků se na střídačce postavilo a začali tým hecovat, že dnes stejně nakonec vyhrajeme," prozradil po utkání Clowe. "Když se v těchto momentech lídři mužstva neprojeví nebo utkání vzdáte, není to dobrý signál o vnitřní síle týmu. Moc se mi proto líbilo, jak jsme se k tomu postavili," doplnil Clowe.

Brankář Devils Johan Hedberg si při vyrovnávacím gólu na 3:3 stěžoval na nedovolené bránění soupeře, kvůli němuž nemohl zastavit střelu Pavelského, rozhodčí však branku uznal. "Před brankou byla skrumáž, brankář byl natlačen nevím kým na druhou stranu a pro mě se tam otevřel velký prostor," pokrčil rameny Pavelski, jehož tým přestřílel New Jersey v poměru 41:19.

"Nebyl to nejpovedenější zápas. A nebýt Johana, mohlo to dopadnout mnohem hůř," vyjádřil se k výkonu Devils kapitán Zach Parise, který v první minutě druhé třetiny gólem z trestného střílení zvýšil na 2:0. "Po druhé třetině jsme mohli být rádi, že je stav jenom 2:2. Přesto nás potom jen 30 sekund dělilo od vítězství…" povzdychl si Parise.