VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hokejista Šindel: Na Vánoce budu zpívat koledy

Brno /ROZHOVOR/ – V době vánočních svátků si odpočine až na Štědrý den. Hokejový útočník brněnské Komety Jakub Šindel s týmem ještě ve středu naskočí do extraligy. Brňané hostí pražskou Slavii, teprve pak se rozjedou za rodinami.

22.12.2009
SDÍLEJ:

Hokejový útočník Komety Jakub Šindel.Foto: DENÍK/Archiv

„Vánoční atmosféru mám moc rád,“ povídá třiadvacetiletý útočník, který s Kometou během reprezentační pauzy absolvoval perné tréninkové dávky.

Co jste stihli za deset dní?
Byl to takový zhuštěný cyklus. Měli jsme dost náročný program, třífázové tréninky, dopoledne i odpoledne. Potrénovali jsme hodně a dobře.

Takže jste zase zapracovali na fyzické kondici?
Určitě. Tyto přestávky jsou ideální. Oživí program a díky nim trošku nabereme síly.

Noví trenéři Vladimír Jeřábek s Ladislavem Lubinou a Mojmírem Trličíkem už stihli změnit dost věcí…
Hra je organizovanější. Každý má svou úlohu. Náš hokej je víc založený na fyzické hře, rychlosti a dodržování pokynů. Tak bych to asi shrnul.

Třikrát po sobě jste vyhráli. Nemrzí vás, že přišla reprezentační pau­za?
Já myslím, že forma pokračovat bude.

Čeká vás Slavia, s kterou jste letos v obou zápasech prohráli.
Žádný soupeř není k neporažení. Musíme nastoupit jako v předchozích zápasech. Pokud splníme pokyny, měli bychom doma vyhrát.

Co na slávisty bude platit?
Určitě musíme hrát z dobré obrany. Jeden vstřelený gól asi stačit nebude, protože Slavia má hokejisty, kteří skoro vždycky bodují. Naši trenéři nastudovali jejich hru.

Budou pro vás Vánoce hodně hektické, když večer před Štědrým dnem budete na ledě?
Odjedu ještě po zápase. Ale část rodiny je stejně pryč. Táta (Jaromír Šindel, trenér reprezentace do dvaceti let – pozn. red.) je v Kanadě. Máma bude sama v Praze, přítelkyně je z Kladna, takže na Štědrý den budu tak nějak lítat na trase Praha–Kladno. Pětadvacátého prosince večer už máme trénink.

Takže se stihnete zastavit jen na den?
Asi tak. Vánoce jsou o rodině, o těch nejbližších. Měli by je trávit všichni společně.

Už víte předem, co najdete pod stromečkem?
Vůbec nemám tušení. Je to pěkné. Myslím, že každý, kdo kupuje dárky, je taky rád dostává. Ale nadělování není o dárcích, spíš o srandě. Třeba něco delší dobu sháníte a vymýšlíte… Když se dárek povede, udělá to ostatním radost.

Co nějaká desková hra, které máte rád?
Vím, že maminka od přítelkyně nějakou koupila. To je jediné, co vím, protože jsem byl upozorněn, že když budu kupovat nějakou hru, mám vybírat opatrně.

Jste ten typ, který shání všechno na poslední chvíli?
Letos se mi to povedlo docela dobře. Naštěstí už mám všechno a snad si budeme jen užívat.

Stihl jste obejít brněnské vánoční trhy?
Byl jsem v Olomouci a ve Vídni. Tady jsem byl jen na Výstavišti, ale přiznám se, trhy v centru jsem letos nestihl.

Ale klasická vánoční atmosféra vám vyhovuje.
Jo. Máme takovou tradici. Dopoledne chodíme na pražskou Kampu. Tam je hodně vánoční atmosféra. Zpívají se koledy, člověk si něco zobne, dá si jeden punč nebo grog. Pak si samozřejmě pustíme nějaké filmy, rozdáme dárky.

Když se doma sejdou Šindelovi, je hlavním tématem sport?
Právě že vůbec.

Takže se chcete chvilku věnovat i jiným věcem?
Každý toho má dost. Hokej je krásná věc, ale v životě existují i jiné záležitosti. Patnáct dní v kuse jste ponořený do hokeje a pak třeba přijedete na pár hodin. Chcete chvilku řešit něco jiného.

Vaše sestra Magdalena nedávno na mistrovství světa ve Švédsku s českou florbalovou reprezentací obsadila čtvrté místo. Rozebírali jste to spolu?
Určitě se vždycky o florbale pobavíme, když se vidíme. Nebo si třeba zavoláme. Je to samozřejmě zajímavé. Sporty jsou si podobné, mají něco společného, takže je příjemné si o nich popovídat.

Můžete si se sestrou třeba něco poradit?
Ona si nenechá nic říct. (smích) Spíš ze začátku, před pár lety, když florbal nebyl tak populární. Bylo to jiné. Teď už má florbal dost vysokou úroveň a myslím, že do pěti deseti let může být jedním z nejoblíbenějších sportů. Dá se hrát všude, výbava je velice levná. Rodiče, kteří chtějí dát dítě na nějaký sport, mu nejspíš vyberou fotbal nebo florbal. Hokej vyjde hodně draho. Ve florbale vidím sport budoucnosti. Stačí se mrknout na Skandinávii. Je hodně hokejová, i tak se tam florbal dere mezi nejoblíbenější sporty.

Taky si jej chodíváte zahrát?
Jo. Florbal mě baví hodně. V létě je to výborný doplněk.

Vraťme se zpět k hokeji, je těžké se na něj soustředit v době vánočních svátků?
Nemyslím si. Hrajeme sice 23. prosince, ale zápas po pauze je vždycky trošku jiný než ostatní. Tým dlouho nehrál. Ale není to speciální kvůli Vánocům, ale z důvodu nerozehranosti.

Jaká máte přání do dalšího roku?
Sobecky si popřeju hlavně zdraví. Bez toho bych nebyl platný Kometě, ani nikomu jinému. Přeju samozřejmě zdraví i celému okolí. A co Kometě? Ať pokračujeme v posledních výsledcích, dotahujeme ztrátu na další týmy a dotáhneme se.

Hned v lednu Kometu čeká deset zápasů…
V lednu přibudou do klasického režimu pátek neděle jen jedno nebo dvě úterý. Je to takové volnější. I když tým chytne lauf, hraje se pátek, neděle, pak zase pátek a lauf může být pryč. Na to jsme doplatili na začátku. Kdyby se možná tolik nehrálo v úterý, třeba bychom se z krize lépe dostali. Leden bude těžší, protože budeme na zápasy třeba pět dní čekat.

Když se ohlédnete za hokejovým rokem, jak na něj budete vzpomínat?
Na začátek budu vzpomínat hodně rád. Když jsem přišel do Pelicans Lahti, byli jsme poslední, ale pak jsme udělali takovou spanilou jízdu. Dostali jsme se z předkola play off do prvního kola. Tam jsme vedli 3:1 na zápasy a málem jsme postoupili dál. Nakonec jsme prohráli, přesto to bylo považované za velký úspěch. Začátek byl parádní.

A pak?
Přišla doba čekání, kdy člověk nevěděl, co přijde. Potom jsem začal v Kometě, závěr roku bohužel nebyl tak dobrý jako začátek. Ty body tam nejsou. Doufám, že úvod roku bude stejný jako vloni.

Několik zápasů jste letos nemohl hrát kvůli problémům se zády. Už jste v pořádku?
Člověk cvičí denně a doufá, že ho to znovu nechytne. Bolest vždycky přišla z ničeho nic, třeba v půlce tréninku, když jsem byl rozcvičený, rozehřátý. Dělal jsem cviky se zády, které jsem měl. Najednou jako by mě trefil snajpr. Lidi, kteří mají problémy se zády, znají nepříjemný pocit, když najednou nemůžete ovládat vlastní tělo. I když se mi to teď stalo, doba léčení byla mnohem kratší než poprvé a podruhé. Myslím, že jsem na správné cestě. Je to něco vrozeného a zanedbaného. Musím se o záda víc starat.

Takže máte už vrozené problémy?
Ano. Ale není to tak, že už by je nešlo napravit. Jako dítě jsem jel se sestrou na kole na nosiči a strčil jsem nohu do kola, které mi rozmašírovalo kotník. Od té doby mi kotník špatně pruží. Celé tělo je propojené a bolest se mi sráží v jednom místě na zádech. Ale jde jen o správné cvičení. Musí se tomu přizpůsobit různé vložky, matrace a podobné věci.

Záda vám nedovolily naskočit do několika zápasů. Jak jste spokojený se svými výkony v Kometě?
Nemůžu říct, že jsem byl spokojený, ale nejsem ani zklamaný. Byla období, kdy se mi dařilo, jindy to tolik nešlo, ale celkově myslím, že to není tak špatné.

Jak jste si za půl roku vůbec zvykl na nový tým?
Není to odlišné od klubů, ve kterých jsem předtím byl. Použiju stejnou frázi. Kvůli výsledkům nálada není nejlepší, na druhou stranu je tu spoustu kluků, s kterými si rozumím. Je tu hodně srandy.

Když vás tak poslouchám, zdá se, že současnému mužstvu chybí „jen“ body?
No, nějakých dvacet. (ironicky se zasměje)

Výsledky týmu ve 30. kole naštvaly i některé diváky. Část z nich na protest odešla z tribun, někteří pak pokřikovali na obránce Radima Bičánka: Bičánek ven!
Protest diváků? To byla jejich věc. Někteří jej podpořili, jiní ne. Na to mají právo. Ale naštvalo mě, když pokřikovali na Radima. Rozhodilo to celý tým. Chápu, že byli naštvaní. Ale Radim netrefil pukem protihráče naschvál. Moc chce dávat góly. Je to velmi platný obránce a byla by škoda, kdyby se tím nechal rozhodit. Na druhou stranu neznám hráče, kterého by to nerozhodilo. Když na vás pokřikuje třeba tři tisíce lidí, tak to zacloumá s každým. A nejen s Radimem, ale třeba s celou přesilovkovou lajnou nebo s jeho parťákem v obraně.

Lidé asi těžko snášeli tak časté porážky. Nedařilo se vám tolik ani doma.
Kometa v předchozích sezonách doma pořád vyhrávala. Diváci byli namlsaní a čekali, že to půjde dál. Bohužel se nám v této sezoně moc nedařilo. Když fandové odejdou, nebo udělají transparent, člověku to není příjemné, ale řekne si: Dobře hráli jsme tužku, tak jo. Ale zrovna v zápase s Třincem jsme makali, nakonec jsme i vyhráli. Chtěl bych lidi poprosit, aby na hráče nepokřikovali.

Sezonu hodně ovlivnil začátek. Jedenáct zápasů, jediný bod. Od té doby se problémy nabalovaly.
Říkal jsem už před sezonou, že začátek bude hrozně důležitý. Program byl nabitý. Bohužel jsme to nechytli. Příčina našich problémů je určitě v začátku. Kdybychom první zápas s Plzní před koncem vyrovnali…

Podle televizních záběrů jste nejspíš vstřelil regulérní gól na 2:2, který nebyl uznaný kvůli údajnému ofsajdu.
Je to ironie osudu. Scházelo možná pět centimetrů a bylo by to 2:2.

Rozhodují taky maličkosti.
Přesně tak. Sport je o maličkostech, o chybách a trošku i o štěstí.

Autor: Tomáš Svoboda

22.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

V Líšni našli padesátikilovou bombu. Pozůstatek z války pyrotechnik odpálil

Vizualizace plánovaného komunitního centra.
10 12

Teplárenské objekty ožívají. Mění se na centra i parky

Přes pět tisíc obyvatel bez teplé vody. V Bystrci vymění potrubní rozvody

Brno – Bez teplé vody bude od úterý do pátku mezi osmou hodinou ráno a šestou hodin večer přes pět tisíc obyvatel brněnské Bystrce. Brněnské teplárny odstaví výtopnu v Teyschlově ulici. Bez teplé vody tak bude celé sídliště Kamechy. 

Chcete lístky na Zbrojovku? Soutěžte s Deníkem Rovnost

Soutěžte s Deníkem Rovnost o vstupenky na domácí zápasy fotbalové Zbrojovky Brno v sezoně 2017/2018!

Půldruhého roku povinných reflexních prvků? Ubylo usmrcených chodců

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Povinnost nosit při chůzi po neosvětlených silnicích mimo obec reflexní prvky platí rok a půl. Smyslem novely zákona, která novou povinnosti zavedla, bylo zvýšit bezpečnost chodců. Jak se jí to podařilo, je vidět na číslech. Minulý rok bylo v Jihomoravském kraji devět usmrcených chodců, o šest méně než předloni. Stejný trend hlásí policie i celostátně. „Podíl na tom nepochybně mají i reflexní prvky,“ řekla Zuzana Ambrožová z oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Káňa: V ruce jsem měl dva měsíce dráty

Brno - Bojovník je zpět. Hokejista brněnské Komety Jan Káňa na ledě většinou jezdí s elánem a nevypustí žádný souboj. Svou aktivitu musel na delší čas utlumit. Přesně po pěti měsících od zranění zápěstí si pak zahrál přípravný zápas proti Jihlavě, který Brňané vyhráli 3:1. „Tréninků už bylo hodně, určitě chci hrát a budu se snažit s rukou pracovat, aby byla dobrá,“ slíbil pětadvacetiletý útočník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení