Zaplněné Rondo sledovalo, jak se obhájci titulu mistrů světa perou především s vlastní rozehrávkou. Převaha červených barev byla celý zápas patrná, na Hadamczikově výběru šla ale poznat nesehranost. Hokejisté byli spokojeni hlavně s výsledkem. „Byli jsme jasně lepší. Trochu nám docházeli síly, ale to do dalších zápasů zlepšíme“, prohlásil po utkání Roman Červenka.

Český tým nasadil všechna esa, která má k dispozici. Finové představili jen jednu z pěti posil z NHL, které mají momentálně v kádru. Nastoupil pouze obránce Joensuu z Islanders, čtveřice Mikko Koivu, Tuomo Ruutu, Salmela a Lepistö ještě nehrála.

Na první branku se čekalo jedenáct minut. Když dobrou pozici mezi kruhy prováhal Voráček, blýskl se na druhé straně Aaltonen. Ač hákovaný, nechal puk doklouzat mezi betony dezorientovaného Pavelce. „Každý zápas, který vyhrajete, vám dodá sebedůvěru. Podali jsme slušný výkon a v dalších zápasech se ještě budeme zlepšovat. Ten gól mě trochu mrzí, Finové jednou ujeli a byla z toho branka,“ litoval brankář Ondřej Pavelec.

Rolinek vyrovnal

Divácké vzývání gólu českých barev naplnil až kapitán Rolinek. Nápor domácích borců před koncem prostřední dvacetiminutovky korunoval brankou po ukázkové narážečce s Voráčkem a prostřelil Vehanena v brance „Suomi“. „Ve druhé třetině jsme trochu polevili, gól nám hodně pomohl. Pak jsme si v kabině řekli, že začneme zase bruslit,“ prohlásil útočník Roman Červenka.

Vítězná branka utkání, ve kterém rozhodčí rozdali pouhých deset minut trestů, patřila elitnímu útoku. Po ose Jágr a Průcha se puk dostal k Červenkovi, který našel slabé místo nad Vehenenovým betonem. S posíleným sebevědomím se národní tým vrhne už v sobotu odpoledne na Rusy. Zápas s hokejovou velmocí začíná ve dvě hodiny. V sedm hodin večer pak České hokejové hry pokračují skandinávským derby Švédsko – Finsko.

Rusko uspělo ve Švédsku

Hokejisté Ruska potřetí za poslední čtyři roky ovládli Euro Hockey Tour. Celkový triumf si zajistili díky dnešnímu vítězství v Malmö nad domácím Švédskem 4:2, díky kterému unikli výběru Tří korunek v tabulce na nedostižný rozdíl sedmi bodů.

České hokejové hry, čtvrtý turnaj seriálu Euro Hockey Tour v Brně:

Česká republika – Finsko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 39. Rolinek (Voráček, Vrána), 53. Červenka (Průcha, Jágr) – 11. Aaltonen (Lehterä, Vehanen). Rozhodčí: Lärking, Persson (oba Švéd.) – Bláha, Pouzar.

Česká republika: Pavelec – Martínek, Krajíček, Rachůnek, Škoula, Němec, Čáslava, Nakládal, Mojžíš – Havlát, Marek, M. Michálek – Jágr, Červenka, Průcha – Voráček, Vrána, Rolinek – M. Růžička, Novotný, Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Finsko: Vehanen – Niskala, Välivaara, Väänänen, Puistola, Heitanen, Mäenpää, Kukkonen, Jaakola – Puustinen, Kapanen, Lahti – Pihlström, Immonen, Pesonen – Aaltonen, Lehterä, Pyörälä – Joensuu, Nokelainen, Komarov. Trenér: Jukka Jalonen.