VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jubilant Farda: Raději ani nepřemýšlím nad tím, kolik mi je let

Praha, Brno - Stále čilý, usměvavý a věk si nepřipouští. Legendární hokejový útočník Richard Farda v neděli slaví významné jubileum. Rodák z Brna, který oblékal dres brněnské Zbrojovky i Komety, se dožívá sedmdesátin.

8.11.2015
SDÍLEJ:

Hokejová legenda Richard Farda (vpravo).Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Stále aktivně sportuje a troufl by si i na případný lednový souboj legend při utkání pod širým nebem za Lužánkami. „Když mi zavolají, tak půjdu hrát, to je jasná věc," usmívá se Farda, který má v prostoru bývalého zimního stadionu uložených plno zážitků. „Stání bylo za Lužánkami vždy hodinu před zápasem plné. Lidi řvali, když cizí hráči přicházeli do kabin. Taky byli bouřliví," vzpomíná technický hráč, který si zkusil i švýcarský a zámořský hokej.

Už jste si naplánoval, jak oslavíte své jubileum?

Abych pravdu řekl, tak ho nechci vůbec slavit. (směje se) Nic velkého neplánuji. Rozhodně ne jak před dvaceti lety v Brně, když jsem měl padesát. Teď si zajdeme jen se známými na nějakou večeři.

Jak vzpomínáte na oslavu padesátin?

To jsme hráli ještě na starém zimáku. Staří hráči z nároďáku proti staré Kometě. Bylo tam osm tisíc lidí. Pak nás šlo asi tři sta do Bobycentra. Na té diskotéce to bylo velkolepé. Jako kdyby to bylo včera.

Říkal jste, že sedmdesátiny raději nechcete slavit. Nepřipouštíte si tedy věk?

Ne, raději na to nemyslet, kolik člověku je. Když si vzpomenu, že mi je už sedmdesát, tak to je na umření. (směje se)

Čemu se nyní věnujete?

Nejdůležitější je, že jsem celkem zdravý. Každý den si můžu zasportovat. Hraju hodně tenis, sem tam si zajezdím na bruslích. I na stará kolena se pořád něco děje. Občas si chodím zahrát v Let-ňanech. Schází se tam parta mladších borců. Některé pondělky si zase zabruslím v Brně. Kdo má chuť přijít, tak si s námi zahraje takový sranda hokej.

Richard Farda
- Narozen 8. listopadu 1945 v Brně
- Mistr Československa s Kometou Brno v roce 1966
- V reprezentaci odehrál 149 utkání a vstřelil 49 branek
- Bronzový medailista ze zimních olympijských her v japonském Sapporu 1972
- Získal šest medailí na mistrovství světa. Zlato 1972, stříbro 1971, 1974, bronz 1969, 1970, 1973
- Hráčská kariéra: do 1963 Zbrojovka Brno, Dukla Jihlava 1963-1965, Kometa Brno 1965-1974, Toronto Torros 1974-1976, Birmingham Bulls 1976/1977, 1977-1980 Ženeva, 1980-1990 hrající trenér v nižších švýcarských soutěžích
- Trenérská kariéra: Olomouc, Slavia Praha, Plzeň, Kometa Brno, Havířov, Vítkovice, Karlovy vary, Dukla Jihlava, ESV Kauf-beuren (Německo), Osvětim (Polsko), Sterzing (Itálie)

Jak často se ukážete v Brně?

Jezdím do Brna často, zhruba jednou za čtrnáct dní. Navštěvuju tam maminku, které je třiadevadesát let. Pořád je zdravá. Teď mě Kometa zve i na extraligové utkání. To víte, že přijedu. (brněnský klub Fardovi dodatečně popřeje k jubileu před utkáním s Třincem 22. listopadu - pozn. red.)

V Brně si také oslavíte narozeniny i s hokejovými brněnskými legendami?

Samozřejmě když se potkáme, tak nějaká flaštička padne. Ale my jsme ta parta Brňáků společně s baskeťákem a teď trenérem Žabin Honzou Bobrovským a třemi kluky, s kterými jsem hrál za dorost. V létě jsem spolu s nimi slavil sedmdesátku předčasně v Jundrově. Jubileum jsem sice ještě neměl, ale brali mě mezi sebe. Takže v Brně s kamarády jsem to už oslavil. (usmívá se)

A s bývalými hokejisty Komety se občas potkáte?

Ano, vidíme se na hokeji nebo teď v září jsem je potkal, když slavila televize šedesát let vysílání hokeje. Dokonce přilétl i Václav Nedomanský z Los Angeles. Potkali jsme se s Pepkem Černým nebo Vladimírem Nadrchalem. Celá stará garda, plejáda hráčů. Jednou za rok se schází hokejové legendy v hotelu Sen u Prahy a jsme dva dny pospolu. Děláme tam různé srandy a všechno možné. Dál se potkáváme i třeba na olympijských srazech.

Jak vypadají olympijské srazy?

Jednou za čas se sejdeme s olympioniky. Celá stará garda. Vidíme se třeba s Jardou Meixnerem nebo Pepkem Černým. Jezdí tam i bývalý cyklista Jiří Daler nebo Věra Čáslavská, i když ta je na tom momentálně zdravotně špatně. Máme večeři i nějaké posezení.

Při hokejové i trenérské kariéře jste delší dobu bydlel ve Švýcarsku. Pobýváte tam ještě i teď na relaxaci v letních měsících?

Ve Švýcarsku už jsem to definitivně zabalil, odhlásil si bydliště a na důchod se natrvalo odstěhoval do Prahy. K nám jsem se vracel už po revoluci kvůli trenérskému angažmá ve Slavii Praha. Mám u nás spoustu známých a kamarádů. Zalíbilo se mi tady a už mě nelákalo jít zpátky.

Nelákalo vás v posledních letech, že byste si ještě vyzkoušel trénování?

Vůbec ne. Poslední moje štace byla v Itálii, v krásném malém městečku Sterzing. Teď tam jezdím akorát na lyže. Dnešní hokej se mi stejně nelíbí. Není technický, to je furt nastřelování puku, následná bitva o něj a hra po rozích. Rád se na hokejové zápasy divám, ale už mě neláká do nich nějak zasahovat.

Vnímáte však, že právě takový jednoduchý styl hokeje nyní občas slaví úspěch?

V extralize je pár mančaftů, které hrají pěkný, technický hokej. Některá mužstva zase příliš urputně brání. Není tam vidět nějaká krásná akce celého útoku dané pětky. To, co jsme hrávali my. V současné době se hraje na čtyři pětky, hra je rychlejší, protože se puk tolik nenahrává, ale řekl bych, že se po sobě střílí. Nahodit puk do třetiny a furt se za ním honit. Na oko diváka to není tak hezký hokej, jak bývával.

Extraligu sledujete pozorně?

Sleduju hokej obecně. Žiju v Praze a chodil jsem na Slavii, tak teď nemám s extraligou takový kontakt, protože Slavia mně sestoupila, tam jsem měl permanentky. Tak chodím na druholigovou Slavii na hokej.

S Kometou jste získal poslední jedenáctý titul v roce 1966. Čeká se na dvanáctý, věříte současné Kometě?

Mančaft má dobrý. Vloni hrála Kometa pěkný hokej. V její hře bylo dost přihrávek a prezentovala se nátlakovým hokejem. Loni byla v této části soutěže taky spíš v pozadí a pak se zvedla. Je předčasné nějak hodnotit. Přeju, aby byl mistrovský titul zpět v Brně.

Do Komety přichází renomovaní hráči jako Petr Ton nebo Tomáš Kaberle. Vnímáte sílící postavení v českém hokeji?

Určitě. Jen říkám, že je tam na mě málo Brňáků, jen Jan Hruška. Když jsme hrávali my, tak byli všichni Brňáci a měli jsem dobrou partu. Ale není to jen v Kometě, že odchovanci jsou mimo klub, to je teď všude.

Připomíná vám současná fanouškovská základna silnou podporu za vaší kariéry?

To je fantazie. Fanoušci byli v Brně vždy fantastičtí. Také jsme mívali pořád vyprodáno. Fanoušci akorát neměli šály a hymny. Toto je ještě plus pro současné fanoušky v Brně. Stání bylo za Lužánkami vždy hodinu před zápasem plné. Lidi řvali, když cizí hráči přicházeli do kabin. Taky byli bouřliví.

Co říkáte na současnou aktivitu za Lužánkami?

To je výborné, nedávno jsem jel kolem Lužánek a viděl, že už se staví tribuny. Jen aby klaplo počasí. Na minulém utkání pod otevřeným nebem v Pardubicích (Kometa se v lednu v roce 2011 utkala s Pardubicemi - pozn. red.) jsem hrál předzápas se starými dědky. Měli jsme krásné počasí a klukům v ostrém zápase pak začalo sněžit a to už není hokej.

Zápas legend byste si nyní zahrál, pokud se duel pod širým nebem uspořádá?

Když mi zavolají, tak půjdu hrát, to je jasná věc. (usmívá se) Doufám, že přijde tolik lidí, kolik se počítá. Devatenáct tisíc lidí by byla paráda.

Byl jste se už podívat na vyčištěném místě za Lužánkami?

Jasně, když tam jsem, vždycky jdu kolem prostoru bývalého zimáku třeba k Boby hotelu na kafíčko. Takže vidím, jak to tam chodí. Byl jsem i na rozlučce s kariérou Petra Švancary.

Mluví se o novém stadionu Komety, ale i Zbrojovky za Lužánkami. Představíte si teď takový komplex?

Říkám pořád, že to by si Brno zasloužilo, protože je sportovní město. Je to nejlepší lokalita v Brně pro tyto stadiony, uprostřed města.

Když jste byl za Lužánkami, jaké se ve vás probudily vzpomínky?

Prožil jsem tam kus mládí. Vždy když jsem jezdil kolem starého zimáku, tak jsem vzpomínal. Říkal jsem si, ježišmarja to jednou spadne. Pak tam jednou přijedu a ono najednou pusto. Byla tam velká díra, pak jsem se dozvěděl, že stadion zbourali. Bylo to takové smutné.

Na jaký konkrétní zážitek si vzpomenete?

Pro nás byl každý zápas svátek. Vyprodaná hala a doma jsme vyhrávali, skoro každý zápas.

Autor: Petr Musil

8.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hráči Komety Brno Martin Zaťovič (vlevo) a Marcel Haščák.

Dlouhé volno? Můžeme si za něj sami, culí se Zaťovič

Jednání u olomouckého vrchního soudu v případu čtyřnásobné vraždy s obviněným Kevinem Dahlgrenem.
1

Rozsudek doživotí pro Dahlgrena? Místo překládání tlumočnice odešla na procházku

Corea, Bona i Diana Krall. Na brněnský JazzFest míří světoznámé hvězdy

Brno – Swingující Joe Lovano, afrokubánský Richard Bona i inteligentně popový Dan Bárta. Šestnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu JazzFestBrno nabídne jazz mnoha podob a v interpretaci těch nejlepších hudebníků.

Národní divadlo Brno láká do Reduty na jednorožce se ztopořeným penisem

Brno - Národní divadlo Brno chystá v Divadle Reduta na Zelném trhu novou inscenaci Strach jíst duši a vyzývá diváky: "Pokud Vás už nebaví fronty na selfie pod Joštem na Moraváku, stavte si udělat fotku k nám. V Redutě to vidíme růžově!" Tato krátká výzva doplňuje snímky zveřejněné na sociální síti Facebook, na nichž je nahý muž s hlavou jednorožce. Rekvizita je zabarvená do růžova a diváka upoutá zejména zvýrazeněním penisu.

Hošnova vila v duchu podnikatelského baroka je na prodej. Hrozí jí i zbourání

Brno – Připomínku porevolučního kapitalismu v podobě vily podnikatele Rudolfa Hošny nabízí k prodeji realitní kancelář. Známou stavbu nad Pisáreckými tunely možná čeká demolice, na jejím místě může vyrůst bytový dům.

Pomohou s jazykem, děláním úkolů, výběrem školy. Brno dá na doučování 50 milionů

Brno – Cizinci, kteří neovládají dobře český jazyk, školáci ze sociálně slabších rodin i děti, kterým nejde třeba matematika. Škála žáků, kteří potřebují doučování, je široká. Vedení města Brna je od srpna plánuje podpořit. Na doučování a kariérové poradenství získalo v pondělí od ministerstva školství dotaci padesát milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies