Kometa se vrátila do ligy prohrou s Plzní 1:2

Brno /PŘIDÁNA FOTOGALERIE A VIDEO/ - Obnovená premiéra vextralize brněnským hokejistům nevyšla. Olepší výsledek se připravili špatnou druhou třetinou.

9.9.2009 15
14 fotografií
Hokejové utkání brněnské Komety s Plzní.

Hokejové utkání brněnské Komety s Plzní.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Brněnským hokejistům návrat do extraligy zhořkl. V úvodní kole prohráli s Plzní 1:2. O lepší výsledek je připravila druhá třetina, do které nastoupili pasivně a během tří minut dostali zásluhou Kováře a Kvily dvě branky. „Neunesli jsme zápas psychicky. Hráči nezvládli to obrovské očekávání celého města. Tlak je svazoval. Nenapadali jsme, nenahráli jsme si puk,“ nešetřil kritikou brněnský kouč Vladimír Kýhos.

Domácím nepomohla ani natřískaná hala Rondo, ani strhující atmosféra, která připomínala modrobílé peklo. V 50.minutě ještě Kometě vykřesal naději Dopita, který přesnou střelou zužitkoval Eratovu přihrávku. Jeho tým se pak na posledních deset minut zbráboral a dostal Západočechy pod tlak. Ale na vyrovnání už bylo pozdě.

„Bylo důležité, že jsme dostali gól až v posledních deseti minutách. Bylo by ohromné složité v tomto prostředí prohrávat a otáčet výsledek. V závěru zápasu jsme kolektivním výkonem stavu udrželi,“ pochvaloval si hostující trenér Marian Jelínek.

Kometa se dlouho nemohla dostat do většího tlaku, nedařily se jí ani přesilovky. V zápase jich nevyužila osm. „Děkujeme fantastickému publiku, měl jsem z atmosféry husí kůži. Ale jsme smutní. Ve třetí třetině jsme sahali po bodu,“ posteskl si brněnský útočník Kamil Brabenec. „Ve druhé dvacetiminutovce jsme byli strašně pasivní. Nechali jsme Plzeň hrát a oni toho dokonale využili,“ hledal Brabenec příčiny prohry.

Plzeň, která v letní pauze vyměnila trenéra, logo klubu i část týmu, si poradila s bouřlivou atmosférou lépe než domácí.

„Věděli jsme, že publikum bude brněnské hráče hnát dopředu. To se potvrdilo. Jsem rád, že jsme hned v úvodu získali tři cenné body. Chtěli jsme nastoupit do začátku aktivně, na nic se nedalo čekat. Věděli jsme, že nováček bude trošku nervózní. Řekli jsme si, že soupeře dostaneme pod tlak a to se nám docela povedlo,“ pochvaloval si plzeňský kapitán Martin Straka.

Brněnští diváci sice v 56. minutě podruhé roztočili šály na oslavu Šindelova gólu, jenže ten neplatil kvůli ofsajdu.

„Musíme zápas hodit za hlavu a v Litvínově odehrát celých šedesát minut,“ dodal Kamil Brabenec k zítřejšímu zápasu.

Modrobílá vlna zaplavuje extraligu

REPORTÁŽ - Už jsme tady! Sborovým pokřikem vítají brněnští fanoušci hokejovou extraligu. Obnovenou premiéru v nejvyšší soutěži si nejen Kometa, ale také její příznivci, odbývají v duelu s Plzní. A fanoušci jasně naznačují, že jejich euforii brzy pocítí všichni.

Ručičky ukazují půl čtvrté odpoledne a před Rondem stepují více než dvě stovky „Komeťáků“. A další kvapem přicházejí. Brány stadionu se brněnským nadšencům otevřou až za půl hodiny. Za další dvě vypukne zápas, na který celé léto čekali.

Že by na místě byli brzo, to nikoho ani nenapadne. „Vždyť na extraligu jsme se dlouho těšili,“ směje se sedmnáctiletá Petra. Tváře jí stejně jako její kamarádce zdobí modrobílé vlaječky.

Všichni domácí příznivci doufají, že premiéra jejich miláčkům vyjde na výbornou. „Určitě nad Plzní vyhrajeme. Jsem si jistý, že doma kluci body rozhodně rozdávat nebudou,“ tvrdí před zápasem sebevědomě čtyřiadvacetiletý Milan, který za Kometou přijel z Olomučan, vesničky vzdálené od Brna třicet kilometrů.

Domácí hokejisty na ledě vítá celostadionové choreo a obří transparent „FANSMANIA“. Fanouškovská mánie – spojení, které přesně vystihuje dění v hledišti.

Brněnští hráči to už znají, extraliga brzo pozná. Sedmitisícový dav si nedává chvíle oddechu. Bez ustání žene svůj tým dopředu. Mává šálami, vytahuje obří dres, neúnavně zpívá klubové chorály. Po trefě Dopity málem zboří stadion. Jen při gólech v síti gólmana Trvaje na chvíli utichne. Když o sobě chce dát vědět více než stovka plzeňských fanoušků, Rondem se okamžitě ozývá hromové Koméééta Brno!

První extraligovou výhru euforií vybláznění brněnští diváci slavit nakonec nemůžou. Jejich oblíbenci na Plzeň nestačí, přesto je do kabiny vyprovází hlasitý potlesk. Brňanům porážka nevadí. Věří, že náladu si spraví už v příštím kole proti Litvínovu.

Autor:
Jiří Ševčík

Lídr hokejové Komety Jiří Dopita vstřelil první gól brněnského týmu v obnovené extraligové premiéře. Přesto prohře s Plzní nezabránil:

Jede se dál. Body přivezeme z Litvínova

Všichni ho dopředu pasovali na vůdce hokejové Komety. Brněnský matador Jiří Dopita měl být lídrem na ledě i mimo něj. V prvním zápase extraligové sezony proti Plzni nezklamal. Po spolupráci se svými křídly vstřelil jediný gól brněnského týmu v utkání. Přesto si sypal popel na hlavu. „Neproměnili jsme šance. Kdybych dal tři góly, tak jsme vyhráli,“ litoval čtyřicetiletý útočník.

Jak hodnotíte nepodařený vstup do sezony?

Na našem výkonu byla znát nervozita. Škoda pro nás, že jsme v první třetině neproměnili nějakou šanci. Zápas pak mohl vypadat jinak. Do té mojí branky to bylo trápení.

Právě váš gól padl po exznojemské spolupráci se Selingrem a Eratem. Byla to nacvičená akce?

Ani ne. Šlo o klasické přečíslení tři na dva. Úplně stejnou situaci jsme měli v první třetině, ale gól jsem nedal. Napodruhé už mi to vyšlo.

Byla Plzeň hodně nepříjemným soupeřem na úvod extraligové sezony?

Nemyslím. Hrajou dlouhá léta stejný silový hokej. Myslím, že nás ničím nepřekvapili. Měli trochu štěstí při první brance, kdy se jim puk odrazil do kasy od brusle. Na nás pak padla deka. Oni byli dvě třetiny lepší.

V čem hledáte důvody porážky?

Snažili jsme se bojovat, bohužel jsme neproměnili šance. Kdybych dal tři góly, tak jsme vyhráli. I Peter Pucher tam nějaké příležitosti měl. Věděli jsme, že to bude o jednom gólu. Po něm jsme hráli úplně jinak.

Měli jste k dispozici dost přesilovek. Ani jednu jste nedokázali využít.

Nedařili se ani Plzni. Faktem je, že led ještě nebyl tak kvalitní. To se na nich podepsalo, v Rondu se bruslí teprve týden. Každopádně je pravda, že naše přesilovky nebyly ideálně sehrané.

Nesvazovala vás atmosféra na stadionu?

Ne. Diváci byli výborní, furt nás tlačili. Doufám, že jim to vydrží. Snad se chytíme a příště dáme gól dřív než.

Co jste si řekli po zápase v kabině?

Nebylo co. Věřili jsme, že vstoupíme do sezony vítězně. Ale je to první zápas, třeba nějaké body přivezeme už z Litvínova. Jede se dál.

Autor:
Jiří Ševčík
Kometa Brno – HC Plzeň 1929 1:2

Třetiny: 0:0, 0:2, 1:0

Muž zápasu: Pöpperle

HC Kometa Brno: Trvaj (Hylák) – Koma, Bičánek, Mojžíš, Křetinský, Houdek, Ovčačík, Kántor – Erat, Dopita, Selingr – Vondráček, Pucher, Dlouhý – Brabenec, Šindel, Klimt – Korhoň, Meidl, Vorel. Trenér: V. Kýhos.

HC Plzeň 1929: Pöpperle (Francouz) – Jeřábek, Modrý, Benák, Hanzlík, Benda, O´Brien, Dresler, Mezei – Bomersback, Straka, Vlasák – Hvila, Kracík, Tvrdík – Stránský, Kovář, Matějovský – Dvořák, Heřman, Adamský. Trenér: M. Jelínek.

Branky a nahrávky: 50. Dopita (Erat, Selingr) – 22. Kovář (Benda), 25. Hvila (Tvrdík). Rozhodčí: Mikula, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:8. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno).

9.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 15

Snad budou na řadě jiní. Další koláče by mě zruinovaly, smál se oslavenec Němec

Brno – Ráno donesl do brněnské kabiny koláč jako zápisné. A večer hokejový útočník Vojtěch Němec oslavil narozeniny se spoluhráči domácím extraligovým vítězstvím 4:3 nad Hradcem Králové. „Jsem zase o rok starší a je super, že jsme po dlouhé době vyhráli, splnilo se mi přání," povídal jedenatřicetiletý centr Němec.

Krokodýly přestěhují z vany zpět do terárií. Dostavuje se stanice Kamenačky

Brno-Židenice - Přestavba přírodovědecké stanice Kamenačky v brněnských Židenicích se blíží ke konci. Návštěvníky čeká nový skleník nebo terária s krokodýly.

Kometě konečně vyšel úvod zápasu. Na domácím ledě přetlačila Hradec Králové

Brno /FOTOGALERIE/ – Potřebovali zlepšit začátky utkání, na které v posledních kolech doplatili. A práce, které se týden věnovali, přinesla kýžený výsledek. Brněnští hokejisté v utkání 28. extraligového kola zdolali na domácím ledě Hradec Králové 4:3.