Pátá odbyla, zpívalo hokejové Brno

Brno /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Kometa Brno v posledních týdnech přiváděla do rozpaků hlavně sázkaře. Brankovou kanonádu střídala série porážek, po které následovala opět gólová smršť. Roztrhané tikety se množily.

30.10.2011 17

Brněnský hokejista Juraj Valach.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Tentokrát se brněnští hokejisté s rolí mírného favorita popasovali a v 17. extraligovém kole porazili na domácím ledě Litvínov 5:1. „Jsme rádi, že nám utkání vyšlo a potvrdili jsme výhru z Plzně. Mužstvo pochopilo, kdy je možné zaútočit v pěti lidech. Zase na druhou stranu už vidíme, kdy je to nebezpečné a musíme bránit střední pásmo,“ povídal asistent brněnského kouče Lubomír Oslizlo.

Postava hlavního hrdiny duelu měla jedno jméno, Svoboda. Vítěznou branku na 2:1 si ve 23. minutě připsal brněnský mladík Jakub Svoboda. Jeho jmenovec Jaroslav v úvodu třetí třetiny definitivně zlomil odpor hostí proměněnou penaltou. „Trenér mě před nájezdem uklidňoval, protože jsem měl splašené ruce. Nájezd se povedl. Po třech prohrách jsme promíchali sestavu, což nám sedí,“ popisoval střelec čtvrté branky.

Souboji udala směr pátá minuta, kdy Brno udeřilo tvrdou střelou Valacha. Kometa souseda v tabulce přestřílela, ale podruhé se radovala až tři minuty po pauze. Situaci dva na jednoho vyřešil přesným pasem Zohorna a čtvrtou brankou ve dvou posledních zápasech se blýskl Jakub Svoboda. „Z útočné modré jsme pouštěli soupeře do zbytečných přečíslení, což se nám stávalo příliš často,“ uznával litvínovský asistent trenéra Jiří Kučera.

V nejsvižnější části utkání následně snížil v přesilovce Hübl. Jenže na 3:1 rychle zvýšil Žižka, který odčaroval prokletí nevyužitých brněnských přesilovek. „To byl nejdůležitější okamžik. Opět jsme vedli o dvě branky a potom výsledek pojistili. Utkání jsme dohráli v klidu,“ těšilo Oslizla.

Brno si další oslavu užilo v 45. minutě Do úniku se dostal Jaroslav Svoboda, který byl zahákovaný. Nařízenou penaltu s přehledem proměnil. „Vedli jsme 4:1 a soupeři plály emoce, ale nebylo to nic vážného,“ hodnotil závěr duelu Svoboda.

Gólovou tečku přidal osm minut před koncem v oslabení Dlouhý. „Hráli jsme strašně komplikovaně. Hlavně ve středním pásmu to bylo zbytečně obtížné. Kometa zaslouženě vyhrála, protože nás výrazně přestřílela,“ uzavřel Kučera.

Kometa je se čtyřiadvaceti body v tabulce osmá. Litvínov spadl na jedenáctou příčku.

17. kolo hokejové extraligy:

HC Kometa Brno – HC Verva Litvínov 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Valach, 23. Jak. Svoboda (Zohorna, Holec), 31. Žižka (Pospíšil), 45. Jar. Svoboda (sn), 53. Dlouhý (Jak. Svoboda) – 29. Hübl (Lukeš). Rozhodčí: Polák, Hradil – Dřínovský, Čech. Vyloučení: 4:5. Využití 1:1. Diváci: 6 635.

Brno: Hovi (Trvaj) – Švrček, Žižka, Bičánek, Kováčik, Malec, Valach, Kempný – Pospíšil, Petrovický, Hubáček – Jar. Svoboda, Čermák, Dlouhý – Zohorna, Holec, Jak. Svoboda – Erat, Koreis, Podkonický.

Litvínov: Volke (Franěk) – Jareš, Kubát, Pojkar, Kousalík, Havelka, Skuhrovec, Stříteský, Gula – Kubinčák, Hübl, Lukeš – Gerhát, Hanzl, Ručinský – Majdan, Hujsa, Trávníček – Bojer, Jurčík, Maxa.

Autor: Marek Těšík

30.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 17

Ministr Jurečka odvolal ředitele Povodí Moravy. Nebyl spokojen s jeho vedením

Brno, Praha – Ministr zemědělství Marian Jurečka ve středu odvolal generálního ředitele státního podniku Povodí Moravy Jana Hodovského. Ministr podle všeho nebyl spokojený s výsledky jeho práce. „Generální ředitel nedokázal čerpat finanční limity pro Povodí Moravy ze státního rozpočtu, časté byly chyby v zakázkách a často se střídali také ředitelé na klíčových postech podniku," nastínila důvody odvolání mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Operátoři odmítli levné volání pro Brno-střed. Je to kartel, tvrdí radní Bartík

Brno – S velmi výhodným voláním pro obyvatele Brna-středu neuspěla tamní radnice u českých mobilních operátorů. Do středečního posledního možného termínu pro podání nabídek vedení městské části neoslovil ani jeden z nich. Radnice ale svou snahu nevzdává.