Kometa slavila s extraligou. Výhrou nad Piráty 4:0

Brno – Hokejová extraliga v neděle sfoukla tisíc svíček na dortu, které symbolizovaly počet odehraných kol české nejvyšší soutěže. Důvod k oslavě měla také brněnská Kometa, přestože zasáhla jen do 234 zápasů. Doma zničila 4:0 poslední Chomutov, připsala si důležité tři body do tabulky a hlavně naplno bodovala poprvé po devíti zápasech.

13.1.2013 4
15 fotografií

Brněnská Kometa rozmetala 4:0 chomutovské Piráty - Čermák Kometa – Důras Chomutov.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

V tabulce se úspěch nijak neprojevil. Kvůli dalším výsledkům zůstala Kometa na sedmém místě. „Jestli to z hlediště vypadalo snadno, na ledě to tak rozhodně nebylo. Semkli jsme se a poctivě bránili střední pásmo," tvrdil brněnský forvard Radek Dlouhý, který kromě výhry včera oslavil i 31. narozeniny.

Jestli se hosté upínali k herní krizi Brna, hned po dvou úvodních trestech Piráti vystřízlivěli. Už po pěti minutách se prosadil dorážkou v přesilovce pět na tři Tomáš Divíšek. Pak už to šlo skoro samo. „Zvládli jsme zápas i po taktické stránce. Soupeři jsme nedali šanci na zvrat. Dobrý vstup předznamenal výkon v celém zápase," tvrdil asistent brněnského kouče Lubomír Oslizlo.

Chomutov proti Brnu tápal. Jeho hráči byli u puků později, prohrávali souboje a brankář Milan Řehoř se nenudil. Na rozdíl od jeho protějšku Jiřího Trvaje. Ten naopak slavil druhou vychytanou nulu sezony. Pro Kometu letos celkově třetí. „Před zápasem jsme si řekli, že budeme hru rychle otáčet. Každý puk, co jsme zachytili, jsme hned tahali do útoku," odhalil účinnou strategii střelec druhé branky z osmnácté minuty Juraj Valach.

V závěru prostřední části jej ještě doplnil Hynek Zohorna a ve 42. minutě se ještě v přesilovce prosadil Jan Hruška. „Kometa nás nepustila před bránu. Držela nás u mantinelu a v rozích, odtamtud se góly nedávají. Chyběla nám přímočarost," hledal příčiny dalšího neúspěchu chomutovský trenér Mikuláš Antoník.

Všichni zdraví

Aspoň na soupisku se už dostal uzdravený brněnský obránce Milan Hruška, naopak útočník Miroslav Holec potřetí v sestavě chyběl. „Zatím nám stačilo šest obránců. Uvidíme, jestli jej nasadíme ve čtvrtek. I Míra už bude k dispozici," ohlásil Oslizlo po dlouhé době uzdravení kompletního kádru.

Ve čtvrtek zakončí Kometa svoje extraligové tři čtvrtiny. Tento zápas proti Kladnu určitě nebude tak mediálně sledovaný jako ty předchozí. Rytíři už nedisponují žádnou z hvězd NHL.

Radek Dlouhý.Narozeniny Dlouhého: Klobásky, tlačenka. A tisícovky

Jedenatřicáté narozeniny oslavil jednou gólovou přihrávkou, ale mnohem víc si vážil prvního tříbodového vítězství brněnské hokejové Komety od 9. prosince loňského roku. Útočník Radek Dlouhý přesto po nedělní výhře 4:0 nad Chomutovem zůstává nohama na zemi. „Nesmíme se nechat ukolébat," varuje spoluhráče.

Jak draze vás přijde oslava narozenin, která je v den zápasu?

Přispěju do kasy a něco hodím mezi kluky. Máme na to sazebník, asi budu o nějakou tisícovku lehčí. Na jídlo připravuju klobásky, tlačenku. Dostanu je od známého.

Klobásy? Trenér vám je dovolí?

Někteří kluci mají trošku problémy s váhou, takže musíme dávat pozor, aby nebyli těžcí na ledě. Takovému Tomáši Svobodovi chutná hodně. (smích)

Pojďme k utkání s Chomutovem. Z diváckého pohledu vypadal zápas jednoduše…

Z ledu to tak určitě nevypadalo. Tušili jsme, že to bude ještě těžší než proti Spartě. Věděli jsme, že Chomutov nepřijede hrát útočný hokej. Když zabetonuje střední pásmo, je mnohem těžší se prosazovat. Podali jsme dobrý výkon a Trvka (gólman Jiří Trvaj – pozn. red.) nás ještě podržel.

Co vás dovedlo za výhrou?

Semkli jsme se a hráli přesně to, co jsme si řekli. Důsledně jsme bránili střední pásmo, a tím pro nás vznikaly brejkové situace. Z šancí jsme dokázali vstřelit góly.

Soupeř vám nabídl už ve třetí minutě přesilovku pěti proti třem. Pomohla vám hodně?

V hokeji se říká, že když mančaft nepromění přesilovku pět na tři, nezaslouží si vyhrát. Jsem rád, že se nám to povedlo.

Z tříbodové výhry jste se radovali po víc než měsíci…

Nesmíme se nechat ukolébat a hrát i nadále stejný hokej jako proti Spartě a proti Chomutovu.

Měla dnešní výhra označení „povinná"?

Nedáváme si takové cíle. Musíme urvat co nejvíc bodů, abychom se umístili do šestého místa.

Autor: Michal Čejka, Martin Vymyslický