Kometa umřela. Extraligová baráž jí unikla

Brno - /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ Celá hala tleskala vestoje, aplaudovala však poraženým. Vytoužený cíl zůstal nenaplněný. Hokejisté Komety skončili krůček od vysněné extraligové baráže. Všestém finále první ligy prohráli sÚstím 1:2 po prodloužení. Severočeši opanovali sérii 4:2 na zápasy a zahrají si baráž proti Mladé Boleslavi.

21.3.2009 6

Kometa umřela. Extraligová baráž jí unikla. Foto: Deník/Lubomír Stehlík

„Emoce? Žádný. Je ticho a prázdno. V kabině nikdo nemluví, prostě jsme umřeli,“ povzdechl si brněnský kouč Vladimír Kýhos.

Jeho svěřenci přitom v sobotu měli spoustu příležitostí k prodloužení série. Ale promarněné šance jim zatarasily cestu k sedmému zápasu. Tutovky neproměnili Lhotský ani Klimt, za stavu 1:0 pro domácí navíc Svačina neproměnil trestné střílení.

Domácí se přitom od začátku hnali za výhrou. Už v 5. minutě vybuchlo Rondo gólovým nadšením. Brabenec tvrdě vystřelil na Salfického, ten stačil jen vyrazit a dojíždějící ústecký bek si kotouč srazil do vlastní klece.

Následoval festival brněnských promarněných šancí, který vrcholil na začátku třetího dějství. Domácí v pohodě ubránili čtyřminutové oslabení, v jeho závěru se dokonce na Salfického řítil osamocený Klimt. Ale byl faulován a neproměnil. Hokejový pán Bůh se i v tu chvíli přiklonil k Brnu. Sudí totiž odpískal trestné střílení. Mladíček Svačina, kterého si Brňané vypůjčili z Vítkovic, mohl rozhodnout zápas, jenže ústeckého fantoma nepřekonal.

A tak opět došlo na tisíckrát omílané přísloví: Nedáš, dostaneš. Ve 46. minutě se z nenápadné situace od modré čáry trefil Zeman a Lvi se vrátili do zápasu. „Už od druhé třetiny jsme se začali osmělovat. Napadali jsme více do hloubky a začali jsme přebírat otěže zápasu,“ chválil svěřence ústecký asistent Jan Votruba.

Severočeši neměli co ztratit. V pohodě dotáhli zápas do prodloužení, v němž domácí popravil David Pazourek, který paradoxně načal kariéru v Kometě. „V závěru to vypadalo jako bychom domácí přebruslovali, jako bychom měli více sil. V prodloužení je to vždycky o štěstí. Jendou jsme vystřelili a povedlo se,“ komentoval Votruba rozhodující moment.

Pak už se oba týmy ponořily do různých emocí. Zatímco ústečtí hráči na ledě křepčili s pohárem pro vítěze ligy, modrobílí bez hlesnutí seděli v kabině.

Až po chvíli vyslyšeli volání z tribun a rozloučili se s věrnými fanoušky. „Nevím, za jak dlouho to obrovské zklamání přebolí. Nic takového jsem v kariéře zatím nezažil,“ říkal skleslý brněnský gólman Hylák.

„Težko popsat, jak se cítím. Hlavou se mi honí všechny možné myšlenky… Co se dalo udělat jinak. V kabině je hrobové ticho,“ líčil Kamil Brabenec.

Jeho týmu sezona skončila. Skončil také sen o vybojování extraligy sportovní cestou. Dost možná se však otevírá cesta druhá, ta obchodní. V kuloárech se totiž živě debatuje o tom, že Kometa bude jedním z hlavních zájemců o odkoupení extraligové licence ze Znojma.

HC Kometa Brno – HC Slovan Ústečtí Lvi 1:2 pp

Třetiny: (1:0, 0:0, 0:1 – 0:1)

Muž zápasu: David Pazourek

HC Kometa Brno:
Hylák (Horčička) - Zubíček, Lhotský, Křetinský, Kempný, Morava, David, Koma - Korhoň, Kostourek, Haluza - Brabenec, Pucher, Svačina - Vondráček, Barus, Dlouhý - Sedlák, Liščák, Klimt. Trenér: V. Kýhos.

HC Slovan Ústečtí Lvi: Salfický (Fiala) - Macháček, Němeček, Klobouček, Zeman, Kříž, Pojkar, Kubát - Šaffer, Hovorka, Špirko - Procházka, Janků, Pazourek - Novák, Dragoun, Mikulík - Sklenička, Havlíček, Hanzl - Čaloun. Trenér: M. Hořava

Branky a nahrávky: 5. Brabenec (Pucher) – 46. Zeman (Janků), 63. Pazourek (Procházka). Rozhodčí: Šindler, Jeřábek - Padevět, Prchal. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 7 200 (Vyprodáno). Konečný stav série: 2:4.

21.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 6

Česká hlava pro brněnský tým. Mikroskop pomůže s léčbou rakoviny

Brno – Vynalezl mikroskop, který v budoucnu pomůže s nádorovou léčbou. Padesátiletý Radim Chmelík se svým týmem z Fakulty strojního inženýrství a CEITEC Vysokého učení technického v Brně obdržel minulý týden ocenění vědecké soutěže Česká hlava.

Kníničská Panna Marie? Řezbář ji vyřezal motorovou pilou

Brno /FOTOGALERIE/ – Zvuk motorové pily slyšeli v neděli dopoledne lidé z brněnských Kníniček. Před místní mateřskou školou totiž započal letošní advent v městské části. Jedním z největších lákadel programu byla řezbářská show, při níž řezbář vytvořil postavu Panny Marie.