Kometa vyhrála 4:1 nad Olomoucí

Brno - /VIDEO, FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Brněnští hokejisté vyhráli úvodní čtvrtfinálový duel proti Olomouci 4:1, vsérii vedou1:0.

11.2.2009 5
14 fotografií
Radek Dlouhý střelil druhý gól. Vpravo Tomáš Houdek.

Radek Dlouhý střelil druhý gól. Vpravo Tomáš Houdek.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY V PRAVÉM SLOUPCI

Válečník, který za bouřlivých ovací diváků přivedl modrobílé na domácí led, přinesl Kometě štěstí. Brněnští hokejisté zvládli úvodní zápas čtvrtfinále play off 1. ligy a zvítězili nad Olomoucí 4:1. V sérii se ujali vedení 1:0 na zápasy.

Domácí rozhodli o výhře v úvodu druhé třetiny, kdy během minuty vstřelili dvě branky. Po rozpačitém úvodu se vybičovali ke skvělému výkonu a Hanákům nedali šanci.

„První třetinu poznamenala naše nervozita. Bylo vidět, že jsme na rozdíl od Olomouce nehráli čtrnáct dní zápas. Pak se ale rozhodlo v kabině. Co se dělo? To je naše tajemství,“ pousmál se asistent brněnského kouče Viktor Lukeš.

A „kouzlo“ v šatně opravdu zafungovalo. Kometa vstoupila do druhé třetiny drtivým náporem. Už ve 23. minutě si před Žigárdyho z pravé strany najel Dlouhý, položil si jej výstavní kličkou a zvýšil na 2:0. O minutu později se po obrovském závaru před hanáckou svatyní prosadil Černý a vyhnal Žigárdyho ven z brány.

Jeho náhradník Sedlář musel okamžitě hasit další požár v brankovišti, po němž Brňanům kvůli posunuté kleci nebyla uznána branka. Kometa ve druhé třetině jednoznačně ovládla zápas. V 35. minutě zužitkoval dvojnásobnou brněnskou přesilovku Houdek a domácí vedli už o dvě branky.

„Rozhodlo jedno prohrané vhazování a několik následných nedůsledností na začátku druhé třetiny. Brno pak dalo dvě branky a hrálo lépe,“ zhodnotil olomoucký kouč Petr Vlk zpackané utkání. „Do čtvrtka musíme změnit úplně vše. Musíme přidat důraz ve všech herních činnostech,“ pokračoval Vlk.

Domácí už třetí třetinu před nabitým Rondem dohrávali a udržovali zasloužené vedení. Přesto si Kohouti připsali čestný úspěch, když Vágner využil přesilovku a zhatil skvělému Hylákovi myšlenky na čisté konto. „Nabádali jsme kluky, aby se stáhli a hlavně si nezpůsobili nějaké zranění,“ komentoval Lukeš závěrečnou třetinu.

Jednička brněnské Komety hlásí: Na nulu jsem nemyslel

Alexandr Veliký! Brněnský gólman Alexandr Hylák si po prvním zápase čtvrtfinále první hokejové ligy užíval srovnání se slavným makedonským vojevůdcem. Skandovaným pokřikem ho zasypalo zaplněné Rondo.

Ještě poslední zápas základní části nevěděl, jestli bude jedničkou Komety v play off. Ve středu dvěma klíčovými zákroky podržel svůj tým v první třetině proti nájezdům útočníků Olomouce a ukázal, že brněnští trenéři nezvolili špatně. „Řekli nám to po posledním zápase základní části s Ústím,“ vyzradil spokojený Hylák. Svým výborným výkonem nasměroval brněnskou Kometu k prvnímu vítězství v sérii.

První utkání s Olomoucí nakonec vypadalo docela jednoznačně. Cítíte to tak?
Odehráli jsme určitě dobrý zápas. Olomouc trošku kousala v první třetině, kdy nám byla vyrovnaným soupeřem. Druhou část jsme jasně ovládli, když tam klukům napadaly tři puky. A třetí, to už bylo jen o tom se nezranit a nějak zápas dohrát. Sice jsme dostali gól, ale to se prostě stává.

V první třetině jste musel likvidovat dva samostatné nájezdy soupeře…
Pro gólmana je vždycky lepší, když takové situace přijdou na začátku. Aspoň se může rozchytat. Horší je, když celý zápas jen stojí, a pak to přijde. Pro mě bylo hlavně dobře, že jsme z těch šancí neinkasovali, a nepustili tak Olomouc do vedení.

Mrzí vás nevychytaná nula?
Ne (důrazně). Nepřemýšlel jsem o tom ani v základní části, natož v play off. Když vyhrajeme 5:4, budu rád stejně. Zápasy ve vyřazovací části jsou jenom o vítězství.

Naskočil jste do prvního zápasu play off jako jednička. Kdy vám tohle rozhodnutí trenéři oznámili?
S Lubošem (Horčičkou – pozn. red.) jsme věděli dlouho dopředu, jak to bude. Trenéři nás s tím seznámili po zápase s Ústím. Čtrnáct dní je dostatečně dlouhá doba, abychom se na nastalou situaci oba dva dobře připravili.

Je pro vás dobře, že s tak důležitým rozhodnutím nečekali na poslední chvíli?
Určitě. Mám rád, když vím, na čem jsem. Trenéři nám v tomhle vyšli vstříc.

Zítra vás čeká hned další zápas. Jak budete regenerovat?
Fyzicky jsme na tom dobře. Časem na nás ale padne hlavně psychická únava. Musíme si ve chvílích volna udělat co největší pohodu, vymazat hokej úplně z hlavy. To je můj recept na regeneraci.

HC Kometa Brno – HC Olomouc 4:1
Třetiny: 1:0, 3:0, 0:1
Muž zápasu: Radek Dlouhý

HC Kometa Brno: Hylák – Koma, Zubíček, Kántor, Lhotský, Houdek, Kempný, Morava, Křetínský – Haluza, Padělek, Polodna – Černý, Kostourek, Brabenec – Vondráček, Pucher, Dlouhý – Sedlák, Barus, Klimt. Trenér: V. Kýhos.

HC Olomouc: Žigárdy (24. Sedlář) – Vyrůbalík, Mikel, Vágner, Paška, Ondrušek, Nedbálek, Ostrčil, Bartoň – Smejkal, Ministr, Mikšan – Čuřík, Brančík, Řípa – Davídek, Zbořil, Sakrajda – Sršeň, Vlk, Žajgla. Trenér: P. Fiala.

Branky a nahrávky: 8. Zubíček (Koma), 23. Dlouhý (Pucher), 24. Černý (Kostourek), 35. Dlouhý (Houdek, Pucher) – 48. Vágner (Čuřík, Zbořil). Rozhodčí: Blecha, Souček – Rittich, Skopal. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).