Kometu srážely hrubky v obraně a psychika

Brno /ANALÝZA/ - Dlouhý černý tunel se zábleskem světla na konci. Tak lze zjednodušeně popsat situaci brněnské Komety po první čtvrtině hokejové extraligy. Modrobílí se po sérii jedenácti porážek zvedli a v posledních dvou střetnutích zvítězili. Přesto se šesti body zůstávají na posledním místě tabulky.

8.10.2009

Ilustrační foto - hokejisté Komety Brno.Foto: Deník/Jan Kastner

Ani Kometa nepředešla stín ligových nováčků. I s protřelým týmem extraligových mazáků zabředla do výsledkové krize. Kde hledat příčiny jejich potíží?

„Přišel jsem až do rozjetého vlaku. Ale když se na to dívám zpětně, logicky mi to do sebe zapadá. Nové mužstvo, nová soutěž, neustálé přechody z jedné haly do druhé. To na psychice nepřidá a trvalo, než si na to tým zvykl,“ vyjmenovává příčiny potíží brněnský kouč Pavel Pazourek, který ve čtvrtém kole nahradil vyhozeného trenéra Vladimíra Kýhose.

Modrobílí ve třinácti zápasech dosáhli několika extraligových „nej“, bohužel pro ně v negativním hledisku. Vstřelili jen 28 branek. To je s průměrem něco málo přes dva góly na zápas nejméně v soutěži. Brňany psychicky srážely hrubky v obraně, stejně jako strašidelných 25 minusových bodů v tabulce pravdy.

„Kometa přišla z první ligy. Znojmo vloni hrálo dole. Když se ty dva týmy smíchaly, bylo jasné, že si kluci teprve musí sednout,“ říká bývalý kapitán Komety Miroslav Barus.

Tým modrobílých tým se stále utváří, v posledních dnech se v něm objevilo hned pět nových jmen. „Extraligová mužstva mají zaběhnuté dvě první pětky. I v tom je Kometa nováček. Někteří hráči si teprve museli zvykat na svou úlohu v týmu,“ tvrdí Barus.

Vedení Komety dlouho hledalo impulz, jak porážkami zdecimovaný tým nastartovat. Chtělo tým nakopnout přeskupením pětek nebo výměnou trenéra. Zdá se, že zabralo až mohutné posílení. Zadáci Novák s Richterem vnesli klid do obrany, gólman Hovi se uvedl vychytanými nájezdy. „Ukazuje se, že jdeme správnou cestou,“ potvrzuje sportovní manažer klubu Jaroslav Medlík.

Také Barus vidí budoucnost svého bývalého týmu pozitivně. „Liberec proti Kometě zaostával a výhra Kometu nastartovala. I ve Varech byla lepší. Výhry člověka psychicky nabudí. Je vidět, že tým už si sedl,“ povídá útočník prvoligového Šumperku.

Modrobílí stále ztrácejí na předposlední Litvínov šest bodů. „Nedělal bych z toho tragédii. Myslím, že náskok stáhnou,“ věří Barus.

Brněnské bitvy: trapasy a procitnutí

Vyrovnané boje, propadáky, zklamání, ale i skalp loňského mistra z Karlových Varů. Brněnští hokejisté vstoupili do hokejové extraligy přesně tak, jak nechtěli. Teprve po jedenácti porážkách se dočkali vítězství a s šesti body zůstávají na posledním místě tabulky. Kometa uzavřela první čtvrtinu soutěže. Deník Rovnost se vrací ke třinácti zápasům modrobílých.

Kometa – Plzeň 1:2. První extraligový start zastihl Brňany v křeči a nervozitě. Strakovu Plzeň dokázali zatlačit do obranného pásma až v posledních deseti minutách zápasu. Do soutěže vstoupili těsnou porážkou.

Litvínov – Kometa 5:3. Vyrovnanou bitvu Brňané pokazili hrubkami v obranné činnosti. Severočechům zvedl sebevědomí šťastný Šlégrův gól na 3:1.

Kometa – Sparta 1:4. Očekávané střetnutí s tradičním rivalem domácím vůbec nevyšlo. Pražané v úvodu dvakrát rychle udeřili, a pak si profesorským výkonem ohlídali vývoj zápasu.

Kladno – Kometa 4:0. Brněnští hokejisté jen přihlíželi rozlučkovému koncertu kladenského útočníka Tenkráta. Ten před odchodem do Švédska popravil Kometa čtyřmi kanadskými body. Čtvrtá porážka stála hlavu kouče Vladimíra Kýhose.

Kometa – Třinec 1:5. I v pátém kole dostali modrobílí úvodní branku. Navíc dopláceli na nemohoucnost v útoku. Zato Oceláři brněnské chyby tvrdě trestali. Nový kouč Pavel Pazourek se vítězné premiéry nedočkal.

České Budějovice – Kometa 5:2. Dvakrát bleskově dotahovali vedení Mountfieldu, do třetice už to nezvládli. Brňany poslaly ve druhé třetině do kolen dva Gulašovy bleskové góly.

Vítkovice – Kometa 2:1sn. Brňané poprvé příjemně překvapili své fanoušky. Především díky famóznímu Trvajovi dovedli zápas na ledě lídra tabulky až k samostatným nájezdům. V nich ovšem padli.

Slavia – Kometa 6:4. Tragických posledních deset minut pokazilo radost pěti tisíc brněnských fandů v pražské O2 areně. Hosté poprvé váleli v útoku, vedli 3:0, ale v závěru ztratili vyhraný zápas.

Pardubice – Kometa 6:3. Tři šance, tři pardubické góly a už v jedenácté minutě bylo po zápase. Kometa v obraně opět propadla.

Kometa – Zlín 1:4. Domácí sice zatlačili soupeře a vstřelili vedoucí branku. Na dva zlínské slepené góly v úvodu třetí třetiny už ale nedokázali zareagovat.

Mladá Boleslav – Kometa 6:1. Největší brněnský propadák. Modrobílí utrpěli největší porážku po odevzdaném a matném výkonu.

Kometa – Liberec 7:2. Dvanácté kolo a brněnské probuzení. Brňané sázeli Tygrům jednu branku za druhou a kolektivním výkonem se odrazili ode dna a jedenácti proher.

Karlovy Vary – Kometa 2:3sn. Spolehlivá brněnská obrana a gólmani překvapili loňského mistra. Hosté se dostali do vedení, poté srovnali nepříznivý stav a v nájezdech rozhodli.

8.10.2009 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.