V pátek od půl šesté večer středoevropského času odstartuje kolotoč výběrů, který výrazně zasáhne do každého týmu. „Draft je jedním z nejdůležitějších okamžiků. Zde se rozhoduje buď o lepší, nebo horší budoucnosti každého klubu,“ vysvětlil český skaut Robert Kron.

Brněnský rodák a bývalý hokejista vybírá mladé talenty pro Carolinu Hurricanes. Porvat se o budoucího Sidneyho Crosbyho, Alexandra Ovečkina nebo Ondřeje Pavelce ale touží dalších 29 týmů. Právo absolutně prvního výběru si vylosoval nejslabší celek uplynulé sezony Edmonton Oilers, který má nejvýhodnější pozici.

Událost z roku 1999, kdy si Atlanta Thrashers vybrala jako jedničku českého hráče Patrika Štefana, se ale pravděpodobně nezopakuje. Nejvýše z hráčů se pohybuje útočník pražské Slavie Dmitrij Jaškin, kterého si kluby vyberou pravděpodobně ve druhé desítce prvního kola.

Draft očekává i brněnský odchovanec Komety Tadeáš Galanský, který v uplynulé sezoně chytal v zámoří. „Nejsem nijak nervózní, o nic přece nejde. Je mi celkem jedno, kdo si mě vybere. Bavilo se se mnou několik skautů, mimo jiné také z Vancouveru, kterému jsem ve finále fandil,“ svěřil se osmnáctiletý brankář.

Skaut NHL Kron: Draft je stále loterie. I po roce usilovné práce

ROZHOVOR - Bývalý hokejista, brněnský rodák a nyní skaut Caroliny Hurricanes Robert Kron přibližuje v exkluzivním rozhovoru páteční a sobotní výběr talentů v hokejové NHL.

Vědma, která má předpovědět vzdálenou budoucnost. Jen místo věštecké koule používá vlastní zkušenosti. Taková je práce hokejových skautů kanadskoamerické NHL. Často v pouze osmnáctiletém hráči mají za úkol najít budoucího Wayna Gretzkyho, Zdena Cháru nebo Dominika Haška. K hledačům talentů před pátečním a sobotním draftem, tedy rozebráním nadějí, patří i bývalý hokejista a současný skaut Caroliny Hurricanes Robert Kron. Rodák z Brna přiblížil v exkluzivním rozhovoru pro Deník Rovnost atmosféru akce.

Co pro týmy draft znamená?
Jedná se o jeden z nejdůležitějších okamžiků sezony, závisí na něm budoucnost klubu. Kulminuje i práce skautů. Všechny naše poznatky za celý rok dáváme dohromady a definitivně vyhodnocujeme.

Jak se jako skaut na vrchol vašeho snažení připravujete?
Vytváříme list hráčů s pořadím výběru. Už v polovině roku máme schůzku s manažerem klubu, kde dáváme dohromady poznatky. Pořadí se definitivně dodělává na sezony při fyzických testech a pohovorech s vybranými hráči.

Co s nimi probíráte?
Jedná se o krátké patnáctiminutové sezení. Chceme je jen lépe poznat, promluvit si s nimi o hokeji, kariéře, škole nebo rodině. Rozhodně to není žádná stresová záležitost. Kluci se mají s jednotlivými týmy seznámit, promluvit si s námi tváří v tvář. Neřeší se zbytečnosti, ze kterých by hráči mohli mít strach.

Většina z nich sní o NHL a draft je první krok vpřed. Tuší, kdo si je vybere?
Do poslední chvíle je to pro ně překvapení. Někteří na čelních místech mají trochu představu, kde by mohli skončit, ale nikdo definitivně nic neví. Vše se odvíjí od toho, kdo půjde první, kdo po něm… V roce 2005, když šel na draft Crosby, bylo docela jasné, že půjde jako první. Ale v některých letech to tak vůbec není, zrovna letos.

Výběr talentů je rozdělený do sedmi kol po třiceti jménech podle počtu klubů v soutěži. Platí, že dříve vybraní hráči mají větší šanci uspět ve slavné soutěži?
První kolo je nejdůležitější, což ale neznamená, že ostatní to nikam nedotáhnou. Hodněkrát se stane, že až v sedmém kole vyberete hráče, z něhož je za pět let opora.

#nahled|https://g.denik.cz/50/cc/infografika_sport_nhl_draft1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/50/cc/infografika_sport_nhl_draft1.jpg|Výběr hokejových nadějí v NHL.#

Jak jsou týmy připravené na to, když jim někdo těsně vyfoukne vytipovaného hráče?
Všichni jdou do draftu s listem prioritních hráčů a poté je odškrtávají podle aktuální situace. Když na nás přijde řada, není moc času na rozmyšlenou. List musí být tak dobře sestavený, abyste si byl jistý, že hráč na řadě je nejlepší. Stojí za tím hodiny práce a diskuze, kdy hokejisty probíráte od a do zet. Přesto to trochu přirovnávám k loterii.

Vládne při výběrech nervozita také v týmech?
Nejhorší tlak cítí asi první, protože si chce vybrat nejlepšího hráče aktuálního ročníku. Pokud není na draftu jasná hvězda typu Crosbyho, jde to ale těžce odhadnout. Hráč má jen určitý potenciál, který se rozvine a ukáže až v následujících letech.

Pomáháte manažerům klubů jen před draftem nebo i při něm?
Jsem jim stále k dispozici. Když na nás přijde řada, už není moc času vymýšlet, koho vytáhnete. Musíte si být jistý.

Skaut celoročně sleduje a vybírá vhodné hráče. Spolupracujete i se svými kolegy?
Jste zaměstnanec klubu a vaše myšlenky nejsou na to, abyste se o ně dělil s jinými lidmi. Absolutně spolu nic neprobíráme. Názory nebo úvahy si nechávám pro sebe.

Kolik hledačů talentů mají týmy NHL?
Je to individuální. Nevím přesně, jak je to u jiných mužstev, ale my máme menší skauting. Celkem je nás devět. Záleží také na týmech, jaké mají rozpočty. Některé do toho dávají více peněz.

Jak máte v klubu pokryté všechny světové naděje?
V Hurricanes mám na starost celý evropský juniorský hokej. Zároveň funguju i v Americe, abych znal tamní hráče a dokázal je zařadit v konkurenci s Evropany. Největší zájem skautů je tradičně o mistrovství světa do 18 let.

Znamená to, že Češi, Švédové nebo Finové, které draftuje Carolina, jsou vaše práce?
Dalo by se tak říct. (úsměv)

Jakého úlovku si ve své kariéře nejvíce ceníte?
Nikoho konkrétního nebudu jmenovat, ale podepsali jsme všechny hráče, co jsme draftovali před dvěma lety. Je to první krok k úspěchu v NHL. Zásadní je, aby se vyvinuli podle představ. Vždy to ale nedopadne, procento úspěšnosti je velice malé.

Dostáváte tipy na talenty?
Vše je o kontaktech. Ale nejlepší hráči se stejně začnou objevovat na mezinárodních turnajích nebo hrají seniorskou soutěž. Máme přístup k informacím, kde kluci z tohoto ročníku hrají, jaké mají statistiky. Hodně se o ně starají i agenti. Někteří dokonce posílají i videoklipy. Zvažuju hodně informací.

Existuje nějaký osvědčený recept, jak vybrat do budoucna úspěšného hráče?
To asi ne. Hodnotím různé herní i charakterové vlastnosti. Musíte si udělat obrázek, jaký je to hráč.

Pomáhá vám při výběrech, že jste hrával hokej?
Určitě, lépe do všeho vidím a dokážu si představit, co je to za hráče. Nikdy ale nemůžete stoprocentně říct, co z něj vyroste. Jsou to mladí kluci, kteří se stále ještě vyvíjí.

K práci skauta jste se dostal v roce 2008, pět let po konci kariéry. Co vás na ní baví?
Nikdy mě nenapadlo, že bych se mohl takto živit, ale jde o zajímavou práci. Je zážitek sledovat kluky, jak se zlepšují. Když najdete hráče, který pak nastupuje v NHL, cítíte satisfakci.

Vybavujete si ještě vlastní draft v roce 1985, v čem se lišil?
Není to jako dnes. Dověděl jsem se to nějak náhodou. Vůbec jsme nevěděl, že mě sleduje skaut. Pro týmy bylo těžké získat hráče z východního bloku, musel jedině emigrovat. Teď jsou hráči se skauty stále v kontaktu.