VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový kouč Komety? Hledáme trenéra, který se do Brna hodí, říká majitel Zábranský

Brno /ROZHOVOR/ - Pár dní po konci jedné sezony už musel udělat rozhodnutí, které ovlivní příští ročník. Zatímco hráčům hokejové Komety Brno začal čas odpočinku, majitel klubu Libor Zábranský už skládá tým pro příští sezonu. Začal pozicí hlavního trenéra, ve které končí Vladimír Kýhos. 

9.4.2015 28
SDÍLEJ:

Majitel hokejové Komety Libor Zábranský.Foto: DENÍK/Attila Racek

„Měli jsme několik variant, a stále máme. Ale přišlo naprosto neuvěřitelné a pro nás nepochopitelné vystoupení Ládi Kýhose v pátečních novinách, kdy jsme se měli dle našeho názoru v klíčovém zápase série soustředit pouze na hru, a on řešil svoji smlouvu. Podotýkám, že to udělal poté, co jsme spolu seděli na kávě," říká Zábranský.

O jménu nového kouče zatím nemluví. „Na to je času dost, letní přípravu i loni vedli kondiční trenéři," upozorňuje bývalý obránce.

Překvapilo vás hodně, když jste v pátek otevřel noviny a přečetl si rozhovor, kde trenér Kýhos mluvil o neprodloužené smlouvě?
Překvapilo mě to proto, že jsme s Láďou každý den mluvili. I v ten čtvrtek jsme spolu seděli v kanceláři a na nic se mě nezeptal. Pro mě je představa, že bychom seděli, nic si neřekli, a pak bych si takto nesmyslně přes média v den utkání vyžadoval smlouvu divná. Co mají říkat hráči, kteří smlouvu také nemají? Přece se musí v daný den soustředit na zápas, vyhrát ho a přinést fanouškům radost. A ne dívat se na sebe.

Mrzí vás, jakým způsobem se s trenérem, který pro Kometu získal dvě extraligové medaile, rozcházíte?
Za mého vedení u nás pracoval dohromady pět let, zažili jsme spolu parádní chvilky. Ale kruh se uzavřel. Teď je to pro mě takové rozpačité, ale myslím, že čas vše spraví. Musíme jít dál a dívat se na to, co je dobré pro Kometu. Ne pro Láďu nebo Libora. Nemůžeme se dívat na to, co jsme zažili. Láďovi děkuji. Podmínky, které k práci měl, byly od klubu skvěle nastavené. V situacích, kdy bylo potřeba, jsme ho podrželi. Vůbec toho nelituji. Závěr nejen mě, ale i naše partnery zaskočil. Je to takové nešťastné.

Už řešíte, kdo Kýhose v pozici hlavního trenéra nahradí?
Zatím se k tomu nechci blíž vyjadřovat. Máme mnoho variant, ale musíme zvolit tu nejlepší, abychom si i nadále udržovali vysokou výkonnost, splňovali náročná kritéria našich fanoušků. Musíme vybírat takového trenéra, který se bude typově hodit do našeho týmu. Nemáme potřebu obměňovat kádr. Ten chceme dál budovat, rozvíjet a jít si za svým cílem. Chceme proto vybrat takového kouče, který se bude do Komety hodit.

Existuje nějaký termín, dokdy chcete mít post hlavního trenéra obsazený?
Není třeba, času je určitě dostatek. Necítím potřebu někde rychle běhat a kontaktovat trenéry. Máme několik variant a uvidíme, pro kterou se rozhodneme. Je to samozřejmě otázka jednání.

Současná sezona pro Kometu skončila páteční prohrou v Litvínově. Přebolelo už zklamání ze semifinálového konce?
Od šesti let dělám hokej, konců sezon už jsem zažil tolik… Je hrozná škoda posledního zápasu. Nicméně prohráli jsme 1:4, dál jde Litvínov. Díváme se dopředu. Nebudeme padat na zadek z toho, že jsme hráli semifinále. Na druhou stranu, co by za to některé jiné kluby daly? A ať je to, jak je to, pořád jsme v extralize šestou sezonu a z toho asi tři a půl roku hrajeme na špici. Před čtyřmi lety jsme s trenérem Zdeňkem Venerou začali se stavbou tohoto kádru a věřím, že jsme na dobré cestě. Vybrali jsme si mladé kluky, které se nám snad daří úspěšně doplňovat. Ať je to Honza Káňa, Tomáš Vondráček, Hynek Zohorna, Vilda Burian, Martin Dočekal či Míša Kempný a Marek Čiliak, kteří tady byli od dorostu. Klub udělal obrovský kus práce. Na druhou stranu jako vedení odmítáme glorifikaci jednotlivců. Trenérů i hráčů. Kometa musí vystupovat jednotně.

Majitel hokejové Komety Libor Zábranský.Žádného rozhodnutí nelituje

Věřil jste v semifinále v říjnu, kdy jste byli se Zlínem na spodku tabulky?
Při domácím výbuchu 1:8 se Spartou kluci trošku odskákali obrovský mediální tlak spojený i s tím, že Petr Ton hrál po mnoha letech poprvé proti Spartě. Ten zápas nám nevyšel a bohužel se to s týmem táhlo. Byl jsem naprosto v klidu. Podle mého názoru k tomu byly objektivní příčiny. Měli jsme asi pět kluků po operaci ramen, kteří v podstatě v létě vůbec netrénovali. Franta Ptáček hrál snad dva přípravné zápasy. Kluci měli právo být z formy. Věřili jsme, že to tým zlomí. Nepanikařil jsem. I proto jsme v krizi na startu sezony podrželi trenéry.

Je nějaké rozhodnutí, kterého po sezoně litujete?
Možná to vypadá nabubřele, ale že bychom udělali chybná rozhodnutí, si nemyslím. Naopak to, že jsme zachovali chladnou hlavu, když ji měli kluci i trenéři dole, bylo klíčem k tomu, aby se pokračovalo dál. Příchod Petra Tona před sezonou byla parádní věc pro tým i pro Kometu jako klub. A věřím, že i pro Petra. I když se v play off necítil tak, jak sám čekal. Je potřeba si uvědomit, kolik bodů udělal sám jako osobnost a kolik jich zařídil Kometě. Zde určitě klady převažují nad zápory.

Nemrzí vás ani odchod beka Ondřeje Dlapy na hostování do Vítkovic? V play off jste kvůli zraněním měli se složením obrany problémy.
Každý tah, krok hráčů, který jsme dělali, byl ku prospěchu jejich i klubu. Ondra tu byl na pozici šestého až osmého obránce a kvůli nařízením svazu o nasazování mladých hráčů se mohlo stát, jako Martinu Dočekalovi loni, že by nemohl hrát v play off. Proto jsme zvolili výměnu a zároveň si stáhli rozehraného Tomáše Malce. To považuji za dobrý tah Komety.

Společně s Třincem, Spartou a Litvínovem jste v základní části odskočili ostatním soupeřům a své postavení potvrdili i v play off. Patříte mezi týmy, které odskočily zbytku extraligy?
Třeba naše série se Zlínem byla strašně vyrovnaná, mohl postoupit kdokoli. Myslím, že naše soutěž je skutečně hodně vyrovnaná a kvalitní. Na začátku příští sezony zase čtrnáct týmů začne boj o titul. Je jasné, že média opět někoho pasují do role favoritů, tomu se nedá vyhnout. Našimi posledními sezonami, udržením kádru a příchodem Petra Tona jsme se v očích médií logicky dostali do horní poloviny tabulky. Můžeme být jen rádi, že koncepce, kterou jsme nastavili po první sezoně v extralize, je správná.

Cítíte, že hrát proti Kometě je pro soupeře prestižní?
To ukazují čísla návštěvnosti. Asi ano. Jsme zajímaví mediálně i marketingově. Kluci na tiskovém oddělení a marketing odvádí super práci, na facebooku máme přes sto tisíc fanoušků. I to o něčem svědčí. Ale kdyby nepředváděl tým dlouhodobě kvalitní a atraktivní výkony na ledě, takový zájem o nás nebude. Obrovský kus práce odvádí celý tým lidí, který zde funguje. Už třeba od trenérů mládeže. Vezměme si obránce Libora Hájka. Je to mladý kluk, narozený v roce 1998. Trenéři mládeže můžou býthrdí, jak zvládl zápasy play off.

Majitel brněnské Komety Libor Zábranský. Zrelaxuje na rybách a u moře

Třikrát ze čtyř sezon jste získali. Je to znak velkoklubu?
Hrozně mě mrzí předminulá sezona, kdy byla výluka NHL. Tehdy měl náš tým pod vedením Zdeňka Venery super našlápnuto. Výborné zážitky byly třeba zápasy s Kladnem, kde hrál Jaromír Jágr. Ať už u nás, nebo v plné 02 Areně. Lidi se bavili. Potom na nás přišla krize, ve které jsme se neměli čeho chytit. Dopadlo to, jak to dopadlo. Zdeněk Venera odstoupil a přišel Vladimír Kýhos. Kromě tohoto povánočního kolapsu v roce 2013 se držíme nahoře.

Jak zvládla Kometa sezonu po ekonomické stránce?
Stačí, aby se dvakrát prohrálo, a už se hovoří o tom, že Zábranský neplatí hráčům a ten se v kabině popral s tím a s tím. Pro nás je priorita řádně platit své závazky a na tom nehodláme nic měnit. Za to děkuji všem partnerům, magistrátu města Brna, Jihomoravskému kraji a samozřejmě fanouškům, kteří si kupují permanentky a vstupenky na naše zápasy. Bez výše zmíněných hokej nemůžeme dělat. Od příští sezony už nebudeme zveřejňovat rozpočet klubu, protože některá čísla jsou zavádějící.

V sezoně se po volbách vyměnilo vedení města. Jak jste s novými radními navázal spolupráci?
Musíme se podívat pár let dozadu. Bez bývalého primátora Romana Onderky by Kometa těžké začátky pravděpodobně nepřežila. Jsem strašně rád, že nový primátor Petr Vokřál a náměstkyně Klára Liptáková ponechali stejné dotační tituly, nechali je plynout dál a snaží se najít cestu, jak klubům i nadále pomáhat. Změna na radnici nemá k podpoře sportu žádný negativní dopad, za což jsou v Unii sportovních klubů města Brna hrozně rády, všechny sportovní kluby. Nejen Kometa.

Jaký je váš program po konci sezony?
Docela nabitý. Nemám to tak jen já, ale všichni v klubu. Každou půlhodinu máme jednání s hráči, s agenty. Je to hektické. Se stříbrným mladším dorostem jsme byli ve středu pozvaní k našemu panu primátorovi. Kluci měli zážitek.

Hráči mají dovolenou danou. Kdy ji má majitel klubu?
Byl bych špatný majitel firmy, kdybych si neudělal čas, když ho potřebuju. V květnu pojedu na ryby, pak klasicky s rodinou k moři. Spoustu času mi zabíralo, že jsem byl hlavní trenér mladšího dorostu. Třešničkou na dortu byl finálový turnaj v Hradci Králové. I přípravou na něj jsme strávili spoustu času. Kluci hráli parádně, budoucnost máme velkou.

Autor: David Nekvinda

9.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 28
SDÍLEJ:
Brněnské letiště v Tuřanech - ilustrační foto.
2

Linka z Brna do Eindhovenu končí. WizzAir ji v říjnu zruší

Ilustrační foto.
6

Důchodkyně našla na chodníku 200 tisíc korun. Brašnu s penězi odnesla strážníkům

Muž se chtěl otrávit výfukovými plyny. Policista mu zachránil život

Brno – Napsal dopisy na rozloučenou, připojil hadici k výfuku, posadil se do auta a nastartoval. Muže, který se rozhodl ukončit život, si ve středu nad ránem všiml na obchůzce v parku na Kraví hoře psovod se svým čtyřnohým pomocníkem. V poslední chvíli ho z auta vytáhl a tím mu zachránil život.

Začíná souboj žluté a zelené. Cestující z Brna do Prahy svezou další autobusy

Brno /FOTOGALERIE/ – Zelená či žlutá, to je oč tu běží. Dosud dominantní brněnský dopravce RegioJet dostává těžkou konkurenci na trase z Brna do Prahy. Flixbus, charakteristický zelenými autobusy, od čtvrtka zvyšuje počet spojů do a z hlavního města. Celkem jich bude jezdit osmadvacet párů denně. Dosud přes Brno provozoval jen mezinárodní linky.

RegioJet zlevnil autobusové jízdenky do Prahy. Reaguje na FlixBus

Brno – V den, kdy narostla konkurence na autobusové lince z Brna do Prahy, se rozhodl brněnský dopravce RegioJet snížit ceny jízdného. „Od čtvrtka nabízíme jízdenky od 149 korun,“ informoval mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Kotzian: Výstava aut v centru Brna obrala město o miliony korun

Brno – Při konání červencové prodejní výstavy ojetých aut Mototechna mělo město přijít o peníze z místních poplatků. S takovou kritikou pořadatelů přišel ve středu Robert Kotzian ze spolku Brno+.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení