Byznys překupníků na Slovensku kvete, před dlouho očekávaným soubojem mezi Čechy a Slováky dosáhl kolosálních rozměrů. „S překupníky bohužel nemůžeme moc dělat,“ posteskla si šéfka komunikace Michaela Grendelová.

Obchodníci s lístky se neschovávají ani před policií. Pokud řeknou, že lístek dostali jako dárek, zákon neporušují. A tak mohli obcházet hloučky českých, slovenských či finských fandů, kteří sháněli vstupenky nebo se je snažili vyměnit. „Need ticket? 200 euro,“ ptal se překupník redaktora Deníku čtyři hodiny před zápasem. Oficiálně stál lístek na večerní osmifinálový souboj 57 eur, asi 1400 korun. Pořadatelé také prodávali celodenní balíček na dva zápasy, který stál přišel na sedmdesát až devadesát eur.

Na ulici to vypadalo jinak. „Ceny se samozřejmě hýbou podle poptávky. Někteří lidé prodávali lístky až za pět set eur. Pět minut před zápasem může cena klesnout třeba na 150, i když podle mě do té doby všechny vstupenky prodáme,“ říkal překupník, který nechtěl uvést své jméno.

Machinace s lístky podpořil osmifinálový program zápasů. Fandové se dozvěděli termíny zápasů svých zemí teprve po skončení základních skupin, tedy pouze den dva předem. A hlavně Slovákům, kteří šli do osmifinále až z překvapivého třetího místa, zbyly v rukách stovky vstupenek na Němce nebo Rusy. „Snažím se vyměnit lístek. Zatím se to nedaří. Chtějí po mě sto euro navíc,“ posteskla si slovenská fanynka Eva Rybárová.

Slovenští hokejisté se těšili na mohutnou domácí podporu, tu však nešlo zaručit. „Ve velkém se rozběhl výměnný obchod. Lidi chtějí vstupenku za vstupenku. Garantovat poměr diváků v hledišti si nikdo netroufne,“ sdělila Grendelová.

Falešné vstupenky

Do Bratislavy mířily také stovky fandů z Česka. Právě tam se prodávaly desítky falešných lístků, které byly od těch pravých k nerozeznání. „Do oběhu se dostaly vstupenky, které někdo odcizil přímo z prodejní pobočky. Umíme je deaktivovat, jenže nemůžeme zaručit, že si je fanoušek pak nekoupí někde na ulici. I proto od tohoto nákupu odrazujeme,“ apelovala Grendelová na důvěřivé fandy.

Také z Česka mířila na Slovensko spousta lidí bez lístku. „Jedeme až z Plzně. Víc jak sto euro za lístek nedáme. Pokud se nedostaneme do haly, půjdeme alespoň do fanzóny,“ hlásil mladý pár.

Ani ve fanouškovské vesnici, kam se vleze až osm tisíc příznivců. byste však večer hledali místa marně. Právě tam Slováci jasně dominovali.

Bratislava už od rána žila vypjatým soubojem. „Už se nemůžu dočkat, až mi v sedm skončí směna. Budu se dívat v televizi. Ke stadionu už bych to nestihla,“ říkala pekařka z pochodu pod Trnavským mýtem.

O čtvrt na devět večer se hokejové národy dočkaly.