Počtvrté za posledních šest ročníků si zahráli o titul, potřetí odešli jako poražení. Prvoligoví hokejisté Znojma v Tipsport Cupu nenavázali na triumf z roku 2003, ve finále letošního ročníku podlehli Plzni 2:3 v prodloužení a přišli o půlmilionovou prémii za vítězství.

Orli na cestě letním pohárem smetli postupně čtyři extraligové týmy, ten poslední ale zdolat nedokázali. Vyzrála na ně parta okolo fenomenálního Martina Straky, která loni suverénně ovládla základní část nejvyšší hokejové soutěže. „Chtěli jsme potvrdit výsledky z minulých kol, a to se nám povedlo. Náš výkon je velké povzbuzení do ligy,“ prohlásil asistent znojemského kouče Milan Kastner.

Orli dlouho odolávali náporu Plzně, její střelce trápil výborný gólman Horčička. Navíc první gól vsítil ve 37. minutě znojemský Tomáš Hradecký. Ve třetí třetině skóre otočili Johnson s Heřmanem. Svěřenci trenéra Karla Soudka se nevzdali a do prodloužení duelu posunul dvacet vteřin před koncem Vrba.

„Byli jsme blízko, bohužel jsem všechno pokazil. Zrovna já udělám takovou školáckou chybou. Moc mě to kvůli klukům mrzí, protože do zápasu dali všechno,“ kál se čtyřicetiletý útočník Radek Haman. Právě jeho zbytečný faul potrestal přesnou ranou v přesilovce plzeňský lídr Straka a společně se spoluhráči mohl začít slavit.

Znojmo do finálového duelu naskočilo bez šesti talentovaných mladíků, kteří jsou na soustředění české reprezentace do dvaceti let. „Byl to pro nás už šestý zápas za sebou, který jsme hráli na tři pětky. Ke konci nám docházely síly,“ posteskl si Hradecký.

Přesto jak výkon tak výsledek naznačuje, že Orli mají před nadcházející prvoligovou sezonou výbornou formu. „Všechny zápasy s týmy z nejvyšší soutěže jsou pro naše mladé mužstvo obrovská škola. Několikrát jsme si dokázali, že s těmito mančafty dokážeme hrát vyrovnané zápasy. Snad si fazonu přeneseme i do sezony,“ zadoufal znojemský kapitán Haman.

Orli naskočí k prvnímu duelu nového ročníku první ligy už ve středu, kdy na domácím ledě přivítají hokejisty Hradce Králové.

Plzeň – Znojmo 3:2 pp
Třetiny: 0:0, 0:1, 2:1 – 1:0. Branky a nahrávky: 42. Johnson (Lammers), 48. M. Heřman, 62. Straka (Vlasák, Langfeld) – 37. Hradecký (Plášek), 60. Vrba (Lattner). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek – Pouzar, Charvát. Vyloučení: 4:5, využití: 1:0. Diváků: 3432.
Plzeň: Přikryl – Jeřábek, Modrý, Jiří Hanzlík, Slaney, Dresler, Frolo – Langfeld, Straka, Vlasák – Lammers, Jan Kovář, Johnson – Dvořák, Stránský, M. Heřman – Vostřák, Obdržálek, J. Heřman – navíc od 30. min. Petruška. Trenér: Jelínek.
Znojmo: Horčička – Štach, Lattner, Kania, Klimeš, Kolafa, David – Videlka, Haman, V. Říha, – Plášek, Hradecký, Beroun – Vrba, Podešva, Staněk. Trenér: Soudek.