Hokejisté brněnské Komety prohráli pátý finálový zápas 1:3 a v sobotu musí vyhrát. Jinak jim sezona končí.

Dřeli do úmoru, bojovali o každou píď ledu. Přesto jsou hokejisté Komety Brno krůček od vyřazení. V pátém zápase finále první hokejové ligy prohráli na ledě Ústí nad Labem 1:3.

Brňané navíc přišli o jednoho z největších tahounů. Po souboji s obráncem Robertem Kántorem zůstal v kaluži krve ležet nejproduktivnější hráč Lvů v play off Jan Heřman. Kántor byl vyloučen do konce zápasu a dostal trest ve hře. To znamená, že v sobotním šestém duelu bude Kometě chybět.

S verdiktem rozhodčích byli Brňané nespokojeni. „Musíme se na to samozřejmě podívat, ale nejspíš to byla chyba soupeřova hráče, který měl skloněnou hlavu. V NHL by to třeba byl hit měsíce a u nás se za to vylučuje do konce zápasu,“ kroutil hlavou brněnský asistent Viktor Lukeš.

Ústí vytasilo triumf v podobě Jana Čalouna. Olympijský vítěz z Nagana se včera poprvé zapojil do finálové série. „Jsem strašně rád, že jsme vyhráli. Po té viróze to nebylo z mé strany stoprocentní, ale vítězství je pro nás hodně důležité,“ mnul si ruce Čaloun.

Na ledě se činili i jiní Ústečané. Po vyrovnané první třetině ještě Kometa bez úhony přečkala pětiminutové oslabení, pak se ovšem poprvé rozsvítilo červené světlo za Hylákem. Matador Janků obkroužil branku a vybídl ke skórování Hovorku.

Další ránu zasadil Brňanům Špirko. V samostatném úniku byl faulován a sám pak střelou po ledě proměnil trestné střílení.

Modrobílí se dočkali gólové radosti až ve 46. minutě. Koma vyslal do sóla Puchera a ten ač faulován, trefil přesně pod víko.

Naděje na vyrovnání ale nežila dlouho. Ústí se deset minut před koncem zápasu vydalo do rychlého protiútoku, rozebralo brněnskou obranu a Janků pohodlnou střelou do odkryté branky opět zvýšil na rozdíl dvou gólů.

„Byl to velice kvalitní zápas a měli jsme možná i trochu štěstí,“ přiznal trenér ústeckých Lvů Miloslav Hořava. V sobotu má jeho tým mečbol. „Tak to ale neberu. Prostě se musíme soustředit na to, abychom ten zápas vyhráli,“ dodal ústecký kouč.

Kometa je naopak krůček od vyřazení. „Oni vyhráli tři zápasy, my jen dva. Ale s Chomutovem jsme to taky dokázali otočit. Musíme prostě dvakrát vyhrát,“ uzavřel Lukeš.

HVĚZDA ZÁPASU

Ústecký brankář Dušan Salfický ukázal, že i v osmatřiceti letech umí. Více než dvě třetiny přiváděl brněnské střelce k zoufalství. V jasných pozicích neuspěli Sedlák ani několikrát Brabenec.

OKAMŽIK ZÁPASU

Rozhodující moment přišel v polovině závěrečné části. Kometa se po Pucherově snížení nadechovala k náporu, ale domácí po rychlém útoku rozebrali celou obranu a Pavel Janků dal střelou do prázdné branky Lvům opět dvoubrankový náskok.

SMOLAŘ ZÁPASU

Těsně před první sirénou celému stadionu zatrnulo. Domácí útočník Jan Heřman narazil ve velké rychlosti do sloupu jménem Robert Kántor a po pádu na led zůstal ležet v kaluži krve. Poté putoval do nemocnice.