VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

20.11.2016

OBRAZEM: Na chvíli hercem. Při Noci divadel si lidé zkoušeli kostýmy

Brno – Divadlo nejen ze sálů, ale také ze zákulisí. Podobnou možnost nabídly lidem v sobotu večer už po čtvrté brněnské scény. Fanoušci kultury v nich při Noci divadel navštěvovali zdarma různá představení, vernisáže nebo se účastnili komentovaných prohlídek.

18.11.2016

Moraváci jsou opravdovější, říká Brzobohatý, který svou tour odstartuje v Brně

Brno /ROZHOVOR/ - Vinné sklípky, slivovice a zpěv. Tak si pamatuje Ondřej Gregor Brzobohatý jižní Moravu ze svého dětství. Své turné Universum Tour odstartuje čtvrtého prosince v Brně. „Když jsme jezdili na Moravu, vždycky se zpívalo," říká třiatřicetiletý hudebník.

11.11.2016

Moravia Music Fest: B Side Band či The Puppini Sisters pobavilii Sono centrum

Brno - Na hlavním koncertě Moravia Music Festu v Sono centru se ve čtvrtek představil B Side Band s Bandleadrem Josefem Buchtou a vokálním triem z Anglie The Puppini Sisters. Nebylo náhodou, že v publiku seděl zpěvák Vojtěch Dyk, protože se v půlce koncertu přesunul na jeviště a taky pro vyprodané Sono centrum zazpíval několik swingových hitů.

11.11.2016

HaDivadlo na jeviště přenese Brochův román Náměsíčníci

Brno – Všude samé imitace. Směřuje svět někam? Něco se musí stát! Náměsíčníky bloudící mezi fanatismem a nihilismem v hodnotovém prázdnu meziválečného Německa přenese na divadelní jeviště brněnské HaDivadlo. Legendární román evropského modernisty Hermanna Brocha divadelníci představí jako materiál pro průzkum střetů mezi lidmi. „Potřebujeme přece jistoty. Existují ale nějaké?" táže se režisér inscenace Ivan Buraj.

10.11.2016

Jazzman Vilém Spilka: Název Podvod je cimrmanovský dvojsmysl

Brno – Nejdřív Nedvědovy písně hrával u táboráků, to když ještě coby student jezdíval na vandry. Po téměř třiceti letech se k hudbě folkového písničkáře Jana Nedvěda vrací znovu. Nyní už coby ostřílený jazzový hudebník, který se svou kapelou Vilém Spilka Quartet vzal tehdejší folkové hitovky, vtiskl jim jazzové aranžmá a uspořádal na novém albu s názvem Podvod.

5.11.2016

Tenorista Magnus Vigilius: S češtinou jsem svedl dlouhý a tvrdý zápas

Brno /ROZHOVOR/ – Historické budovy, mladistvý duch města a také pivo. Hlavně to se na Brnu líbí opernímu pěvci Magnusi Vigiliovi, který hostuje v Národním divadle Brno. V neděli zde ztvární roli Cavaradossiho v Tosce, nedávno se také představil jako Boris v Janáčkově Kátě Kabanové. „Myslím, že opera vyžaduje trpělivost, opakování a snad i někoho, kdo vám do ní pomůže vstoupit," říká dvaačtyřicetiletý tenorista.

5.11.2016

Baletní Chvění? V Janáčkově divadle s hudbou Goreckého a Pavlici

Brno /FOTOGALERIE/ – Poslední list se třese na platanu, neboť on dobře ví, že co je bez chvění, není pevné… Také tento úryvek veršů Vladimíra Holana inspiroval choreografa a režiséra Petra Zusku k vytvoření nové baletní inscenace Chvění. Ve čtvrteční premiéře ji na jevišti Janáčkova divadla uvede Národní divadlo Brno.

4.11.2016

OBRAZEM: Fanynky vzaly píseň MIG 21 doslova. Na Flédě létaly vzduchem kalhotky

Brno – Pražská kapela Mig 21 odehrála ve středu a ve čtvrtek večer očekávaný podzimní dvojkoncert v brněnském klubu Fléda. Oba večery byly téměř vyprodané.

3.11.2016

OBRAZEM: Tomáš Klus vyprodal Semilasso, fanouškům přivezl RecyKlus Tour

Brno – U příležitosti podzimního turné RecyKlus Tour ve čtvrtek večer vystoupil v brněnském Semilasse Tomáš Klus, aby zahrál v novém pojetí písně které si vybrali sami fanoušci. „Překvapili mě. Jednak jsem počítal, že tam budou 'větší vykopávky', které jsme dlouho nehráli, ale hlavně že si vyberou písničku Pánu bohu do oken. Tu čtyři roky nehraju, mám s ní vnitřní konflikt, ale on ji pořád někdo chce. V rámci turné by to bylo v pořádku, ale ona se do výběru dvanácti písní od fanoušků stejně nedostala. Těší mě, že mám podobný vkus jako moji fanoušci," řekl Klus již dříve v rozhovoru pro Deník.

3.11.2016

Chick Corea se vrátí do Brna. V jazzovém triu

Brno – Dvaadvacetinásobný držitel ceny Grammy, skladatel, improvizátor a klavírní virtuos. Chick Corea ve svém muzikantském životě prozkoumal velké množství stylů, přesto má stále nové hudební nápady. Přesvědčí o tom i brněnské fanoušky, a to 4. května příštího roku, kdy se jako očekávaný host vrátí na přehlídku JazzFest.

3.11.2016

MIG 21 zahraje ve čtvrtek Brnu podruhé

Brno - Malotraktor či Vlajky vlají, jen dvě z mnoha písní kapely MIG 21, jež alespoň jednou zaslechl téměř každý. Ve čtvrtek již podruhé v tomto týdnu zahrají před brněnským publikem v hudebním klubu Fléda. "Slovo, které bych měl použít pro brněnské publikum je rozhodně vřelost. A také roztomilost, půvab a rozzářené tváře. To je to, co nás sem opět táhne," popsal atmosféru koncertů frontman skupiny Jiří Macháček.

1.11.2016

Audionáčmuchy? V novém zpěvníku skupiny Mig 21

Brno – Snadné je žít, Máma se vrací nebo Kalhotky si sundej. Tyto i další skladby skupiny Mig 21 už podle členů kapely mezi fanoušky téměř zlidověly, někde se dokonce staly součástí hudební výchovy. Proto se kapela rozhodla vydat je ve speciálním zpěvníku, který představí ve středu a ve čtvrtek na Flédě – u příležitostí svého podzimního turné.

1.11.2016

Zábradlí zahraje o životě, smrti i hereckých mýtech

Brno – Hamleti, Požitkáři, Posedlost a Korespondence V+W. Celkem čtyři inscenace charakterizující režijní styl Jana Mikuláška mohou už od úterý zhlédnout Brňané. Minifestival aktuálních her pražského Divadla Na zábradlí hostí Divadlo Bolka Polívky.

26.10.2016

Knížák navštívil Moravskou galerii. V autorské prezentaci představil svou práci

Brno - Setkání s výtvarníkem a hudebníkem Milanem Knížákem uspořádala ve středu večer Moravská galerie v Brně, která šestasedmdesátiletého umělce pozvala do prostoru brněnské kavárny Praha v Husově ulici.

24.10.2016

Poullain i Plánková zatančí u tyče v nové komedii

Brno - Snaha zvýšit si sebevědomí, získat nebo udržet si muže, vdát se, shodit pár kilogramů anebo se vydat za vytouženou kariérou. Tyto a další důvody přivedly pětici žen na kurz tance u tyče, jejichž osudy přiblíží ve své nejnovější premiéře brněnská agentura StageArtCz. Britskou komedii The Naked Truth (Odhalená pravda) uvede poprvé u nás ve středu v Divadle Bolka Polívky.

24.10.2016

Myslivna i Riviéra. Nová kniha představuje staré brněnské hostince

Brno - Kopeček za Brnem venku je, hospůdka zakrytá v lese, dobré se vínko zde šenkuje, dobrý chléb na stůl se nese. Tyto verše básníka Petra Bezruče uvádí novou knihu Vladimíra Filipa, která má název Račte pivečko nebo vínečko? Publikaci autor pokřtí ve čtvrtek v Moravském zemském muzeu. Fotografická kniha je druhým dílem série o brněnských hospodách, restauracích a vinárnách.

22.10.2016

OBRAZEM: Brnem projížděl dostavník tažený koňmi. Jel na premiéru

Brno – Jako na Divokém západě si mohli připadat Brňané, kteří v sobotu v podvečer v centru města potkali dostavník tažený koňmi. Takto stylově totiž přijížděli na večerní premiéru muzikálu Limonádový Joe herci Městského divadla Brno.

21.10.2016

OBRAZEM: Barbora Poláková zazpívala na Flédě. Písně Nafrněná i Kráva

Brno - Rodačka z Kolína, herečka a zpěvačka Barbora Poláková, zavítala ve čtvrtek večer do brněnského klubu Fléda. Na pódium vstoupila společně se svou vokalistkou Katkou Sedlákovou, která ji po celé vystoupení doprovázela. Hostem večera byla i Markéta Stehlíková, jejíž příchod napověděl, že zazní i známý hit Kráva, ve kterém Stehlíková účinkuje. V nadšeném publiku převažovaly zejména ženy, které si spolu s Polákovou notovaly i další písně jako Generace, Krosna nebo Ego. Největší úspěch měla bezpochyby Skladba roku 2015 Nafrněná, kterou zpěvačka fanouškům dopřála i v přídavku.

21.10.2016

Slade ztratili dobový sound

Brno, Praha /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Glamrocková legenda letos udělala v Česku tři zastávky. Minišňůru otevřeli ve vyprodaném Brně, dnes se hudebníci představí v Hradci Králové a trojici koncertů zakončí v sobotu 21. října v pražské Lucerně.

21.10.2016

Vetchý s Donutilem natáčejí film o řeckých emigrantech

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Jásas. Řekne úsečně Archimedes a vstoupí do hospody plné cigaretového dýmu, mezi soudruhy a štamgasty. Ti se zvednou a beze slova odejdou. Je rok 1949 a hlavní hrdina ztvárněný Ondřejem Vetchým je jedním z vojáků, kteří do Československa přijeli v jedné z prvních migrantských řeckých vln. Jeho příběh vypráví film Můj strýček Archimedes, který v těchto dnech natáčí Televizní studio Brno.

20.10.2016

OBRAZEM: Glamrocková skupina Slade se po dvou letech vrátila do Brna

Brno – Anglickému glamrocku a hardrocku v podání legendární skupiny Slade patřilo ve čtvrtek večer brněnské Sono centrum. Skupina zahrála své největší hity včetně skladeb Far Far Away či My Oh My. „Zazněl průřez největšími hity. Součástí programu bylo vystoupení předkapely Turbo, která slaví pětatřicet let od svého založení. Skupina Slade zase letos slaví padesát let existence," uvedla Kateřina Červinková z pořádající agentury Brnokoncert. Upřesnila, že Slade se do Brna vrátili po dvou letech. Naposledy hráli v Bobycentru.

20.10.2016

Vondrák o Bobu Frídlovi: Jako jeden z prvních zpíval česky Boba Dylana

Brno – Bob Frídl, potulný básník. Tak se jmenuje nová kniha Jiřího Vondráka přibližující život a tvorbu zpěváka a kytaristy Boba Frídla, který zemřel před třemi lety. Křest knihy i vzpomínkový koncert na Boba Frídla hostí ve středu večer Divadlo Bolka Polívky. „Málokdo ví, že Bob byl prvním, který natočil na desku píseň Bulata Okudžavy, i jedním z prvních, který zpíval česky Boba Dylana či Simona a Garfunkela," říká autor knihy a iniciátor koncertu Jiří Vondrák.

17.10.2016

Kocáb s Antonovou se potkají v talkshow

Brno - Známý pražský zpěvák a bývalý politik, brněnská politička a mladý občanský aktivista se v pondělí sejdou na jednom jevišti. Jako hosty si je do nejnovějšího dílu své talkshow Tell or Show pozval Filip Teller. S podtitulem Občanská ji od půl osmé večer hostí brněnský Buranteatr.

17.10.2016

Káťa Kabanová v Carsenově režii: vizuálně poutavá a nabitá emocemi

Brno /RECENZE/ – Žena, měkká povahou, tratí se již při myšlence. Vánek by ji roznesl – což teprve bouře, jež se na ní nese! Tato slova pronesl 
Leoš Janáček, když komponoval operu Káťa Kabanová.

15.10.2016

Limonádový Joe ochutná Kolaloku. Poprvé i na brněnské muzikálové scéně

Brno - Nesmrtelné písničky Whisky to je moje gusto, So Far nebo Když v baru houstne dým podpořené zlidovělými hláškami Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství, Já se vrátím a se mnou přijde zákon či Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina. Z jeviště Městského divadla Brno zazní poprvé v sobotu 22. října, kdy soubor jako úvodní muzikálovou novinku sezony uvede westernovou parodii Limonádový Joe v režii Petra Gazdíka.

14.10.2016

OBRAZEM: Tři desítky největších hitů. Jožo Ráž s Elánem rozburácel Brno

Brno – Víc než dvě hodiny na pódiu, tři desítky největších hitů a připomínka třicátého výročí od vydání nejúspěšnějšího alba Hodina slovenčiny. V tomto duchu se nesl páteční koncert slovenské skupiny Elán, která zahrála v brněnské DRFG areně.

14.10.2016

Kritický pohled na Čínu. Spisovatel Jü Chua představil v Brně nejnovější román

Brno - Jü Chua, jeden z nejúspěšnějších čínských spisovatelů, navštívil v pátek odpoledne Brno, aby českým čtenářům představil svůj poslední román Den sedmý. Autorské čtení v Moravské zemské knihovně spojil s projekcí filmu slavného režiséra Zhang Yimoua Žít!, natočeného podle Jü Chuovy stejnojmenné knihy.

12.10.2016

OBRAZEM: Cimrmani v Brně slaví půlstoletí. Křtem i výstavou

Brno – Autogramiádu Zdeňka Svěráka a dalších členů Divadla Járy Cimrmana hostilo ve středu odpoledne Divadlo Bolka Polívky v Brně. Stalo se tak u příležitosti křtu nové knihy Půlstoletí s Cimrmanem. „Mnohé fotografie jsou v knize zveřejněné poprvé. Zachycují herce v jejich výrazných rolích, ale většinou je objektiv namířen do zákulisí, a odkrývá tak dění, které zůstává publiku utajené," uvedla ředitelka nakladatelství Paseka Anna Rezková Horáčková.

12.10.2016

Inspirace císařem. Studenti vytvořili modely staveb ovlivněných Karlem IV.

Brno-střed - Možnost prohlédnout si modely sakrálních staveb z celé České republiky, které byly inspirovány a ovlivněny římským císařem a českým králem Karlem IV., mají od úterý lidé. Výstava vznikla při příležitosti celoročních oslav 700. výročí narození Karla IV. a je umístěna v kryptě brněnské katedrály sv. Petra a Pavla.

12.10.2016

Začíná mezinárodní festival krátkých filmů Brněnská 16. V kině Art

Brno – Jak těžké to můžou mít dva hlemýždi, když je odděluje silnice? A nakolik bolestný je střet s realitou, když člověk v Rusku podlehne alkoholu a žalu? Také na tyto otázky odpoví letošní ročník festivalu krátkých filmů Brněnská 16, který začne ve středu v kině Art.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies