VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

11.1.2017

Josef Koudelka: Fotografie je jen fotografie. Buď dobrá, nebo špatná

Brno – Exil mě změnil víc než cokoliv jiného. Nejsem Francouz, nejsem Moravák ani Čech, jak jsem byl dřív. Také tyto věty pronesl na čtvrtečním setkání v kině Art fotograf a boskovický rodák Josef Koudelka. Osmasedmdesátiletý člen proslulé agentury Magnum Photos tam představil nový dokument Koudelka fotografuje Svatou zemi.

11.1.2017

Boleslav Polívka v Manéži pobaví s artistou i vítězkou Star Dance

Brno – Vtipné scénky, skeče a výrazné osobnosti. Také nejnovější díl Manéže Bolka Polívky propojí humor se zábavou a různorodými hosty. Autorské představení známého klauna a mima Polívky televizní kamery zachytí v pátek a sobotu v hale ve Vodově ulici.

11.1.2017

Brno vystavuje unikáty, podle kterých se popisují nové druhy

Brno /FOTOGALERIE/ – Zkameněliny rybek, trilobita, ulity. Tyto i další exponáty nově představuje Moravské zemské muzeum, které si touto výstavou připomíná dvousté výročí svého založení. Unikáty ze sbírek geologicko-paleontologického oddělení hostí Dietrichsteinský palác na Zelném trhu.

9.1.2017

Brno moderní: architekti pokřtili nového průvodce městem

Brno – Ikonické brněnské stavby z let 1890 až 1948 představuje nová kniha s názvem Brno moderní, kterou v pondělí v brněnské vile Stiassni slavnostně pokřtil architekt Ivan Ruller.

6.1.2017

Obrazy Markéty Evjákové z Deníku jsou naplněné optimismem

Vsetín - Vystavovat obrazy v galerii Stará radnice ve Vsetíně bylo dávným snem vsetínské rodačky Markéty Evjákové, která pracuje jako grafička pro jihomoravské Deníky Rovnost. Své přání si splnila ve středu na vernisáži své výstavy s názvem Barevný svět.

5.1.2017

Směšná temnota: příběh plný mediálních obrazů, klišé a citací

Brno – Brněnské HaDivadlo uvede v české premiéře inscenaci Směšná temnota. Režisérem je Filip Nuckolls, který se na scénu HaDivadla vrací po čtyřech letech.

4.1.2017

Depešáci, optické iluze. Brněnské galerie a muzea vystaví Kmeny i Vasarelyho

Brno – K nejočekávanějším výstavám roku 2017 na Brněnsku patří projekt Kmeny Vladimira 518, výstava k 100. výročí Josefa Kainara či představení děl Victora Vasarelyho.

3.1.2017

Brno moderní. Křest nového průvodce architekturou města hostí vila Stiassni

Brno – Nová kniha Brno moderní se snímky Pavla Hrocha představuje ikonické stavby brněnské architektury postavené v letech 1890 až 1948.

30.12.2016

Martin Reiner: Každý z nás má svůj jedinečný příběh

Brno /ROZHOVOR/ – Nejsem a nikdy nebudu Tom Cruise. Já jsem Mára, docent ze sportovního baru, jednooký král mezi slepými, hvězda v kruhu ztracených – říká jedna z postav knihy povídek Jeden z milionu. Autorem dvousetstránkového svazku je brněnský spisovatel a básník Martin Reiner. „Nemůžu říct, že bych povídku preferoval před jinými žánry. Prostě se píšou jinak než román či poezie a už tím jsou pro mě jako autora zajímavé," vysvětluje Reiner.

29.12.2016

Švédská skupina Europe přijede do Brna, zahraje legendární hity

Brno - Byla to hlavně píseň The Final Countdown, která skupině Europe zajistila v osmdesátých letech hudební nesmrtelnost. V květnu 2017 přijede kapela v čele se zpěvákem Joeym Tempestem poprvé do Brna.

28.12.2016

Darth Vader místo Ježíška? Zmatení pojmů je značné, říká sochař a řezbář Netík

Brno /ROZHOVOR/ – Jiří Netík do svých řezeb vkládá respekt ke světu a úctu k údělu člověka. Na své nejnovější výstavě v křížové chodbě Nové radnice v Brně představuje své bronzy i betlémy – včetně těch z Notre-Dame v Paříži a Pantheonu v Římě. „Prostor křížové chodby Nové radnice je krásný, unikátní, plný významných událostí historie," říká třiašedesátile­tý autor.

27.12.2016

Přehlídka filmů Jima Jarmusche představí nové drama Paterson

Brno – Kafe a cigára. Noc na zemi. Mrtvý muž. Kultovní filmy Jima Jarmusche i jeho méně známé tituly promítne tento týden kino Scala, které hostí přehlídku filmů tohoto krále nezávislého amerického filmu.

21.12.2016

B Side Band oslavil v klubu Metro desáté výročí

Brno - V neděli 18. prosince ve vyprodaném klubu Metro music bar oslavila kapela B Side Band svoje desáté výročí.

20.12.2016

Neckář přiveze do Brna osmdesátičlenný sbor. Před Vánoci rozezpívá Sono centrum

Brno – S unikátním vánočním vystoupením se smyčcovým kvartetem a chlapeckým sborem přijíždí zpěvák Václav Neckář do Brna. Poslední koncert v tomto roce završí další úspěšnou sezonu. Už ve středu od půl osmé večer v sále Sono centra si Neckářovi fanoušci zanotují v adventním duchu třeba vánoční píseň Půlnoční. „Doufám, že publikum bude zpívat se mnou, trému mám," řekl Neckář.

17.12.2016

Černá komedie Ryba potmě míří z Broadwaye do Brna

Brno /FOTOGALERIE/ – Ryba potmě, černá komedie vyprávějící příběh sebeironického Normana a jeho dominantní matky, která se k němu nastěhuje domů a začne mu organizovat život. Pouhý rok a půl po svém prvním uvedení v New Yorku se tohoto titulu dočkají také diváci v Brně – v sobotní premiéře Městského divadla.

16.12.2016

Jsme švejkovský národ. Vtipu je nám v novinách třeba, říká výtvarník Jiří Háva

Brno /ROZHOVOR/ – Brněnský výtvarník Jiří Háva je karikaturistou i ilustrátorem, věrným pozorovatelem svého domovského Brna a organizátorem výtvarných akcí. V minulosti kreslil také pro Rovnost. „Noviny byly s kresbou spjaté odjakživa a je škoda, že už v nich prostor na obrázky není," říká sedmdesátiletý au­tor.

15.12.2016

Ruský královský balet zatančí Romea a Julii. Na brněnském výstavišti

Brno – V roce 1938 měla v Brně světovou premiéru baletní inscenace Romeo a Julie na hudbu ruského hudebního skladatele Sergeje Prokofjeva. Nyní přijíždí jeden ze světových baletních souborů tuto premiéru do Brna obnovit. Royal Russian Ballet ctící tradiční ruskou baletní školu vystoupí ve čtvrtek večer v pavilonu P na výstavišti.

15.12.2016

Pětinásobná držitelka Grammy v Brně: Diana Krall vystoupí s jazzovým kvartetem

Brno – Byla třináctkrát nominována na cenu Grammy a pětkrát svoji nominaci proměnila ve vítězství. Prodala patnáct milionů desek po celém světě. Zpěvačka a klavíristka Diana Krall patří k nejlepším jazzovým umělcům současnosti a 20. září 2017 o tom přesvědčí i fanoušky v brněnské DRFG Areně. Na jižní Moravu přijede vůbec poprvé.

13.12.2016

OBRAZEM: Magic Free Group oslavila 20 let show plnou tance

Brno – Brněnská taneční skupina Magic Free Group oslavila dvacet let svého působení na české taneční scéně velkolepou nedělní show v Janáčkově divadle. Tanečníci se pyšní řadou ocenění v různých kategoriích. Nejcennějším je titul mistrů světa, který získali dokonce sedmkrát.

12.12.2016

Jób předstoupí před diváky i Boha nahý. V experimentálním Divadle u stolu

Brno – O vysvětlení smyslu nezaslouženého utrpení požádá Jób na jevišti brněnského experimentálního divadla. Své otázky klade sám sobě, Bohu i divákům. Novou inscenaci s prostým názvem Jób uvede experimentální Divadlo u stolu v pondělí v pět hodin večer.

11.12.2016

10 oscarových hitů 2016

Rok 2016 se blíží ke konci a na řadu přichází pravidelné bilancování. Jako obvykle se nevyhne ani filmovému odvětví. Začíná totiž tzv. oscarová sezona, která skončí na konci února předáváním slavných ocenění. A které filmy budou o zlaté sošky bojovat? V paměti pátráte zbytečně – pravděpodobní vítězové totiž často ještě ani nešli do kin. Magazín Dotyk proto aspoň vybral desítku filmů, o kterých bude v následujícím období hodně slyšet.

AKTUALIZOVÁNO
7.12.2016

Zemřel Jaromír Hnilička, významný jazzman a vynálezce hnilofonu

Brno – Když v roce 1955 hledal Gustav Brom nové hudebníky do svého swingového orchestru, zaujal ho mladý Jaromír Hnilička natolik, že za ním přijel s nabídkou do Bratislavy. Hnilička tam tehdy studoval konzervatoř. „Bylo to dost bizarní. Bydlel jsem tehdy u paranoidní paní, a když se na mě pan Brom ptal, vyblafla na něj: A keby som ti jednu strihla, čo by si povedal?!" vzpomínal Hnilička.

6.12.2016

Richard Müller v Brně: nová deska i šansony

Brno – V září vydal nové album a ještě za čerstva s ním vyrazil na koncertní šňůru po českých a moravských městech. V úterý večer se slovenský zpěvák Richard Müller vrací na prkna brněnského Janáčkova divadla, aby zde završil své tříměsíční „To nejlepší" turné.

5.12.2016

OBRAZEM: Lucie Bílá a její hosté vystoupili v Brně

Brno – Na poklidnou vánoční atmosféru se mohli lidé naladit v pondělí večer v brněnské hale Vodova. Se svým slavnostním vánočním koncertem tam vystoupila Lucie Bílá. Zpěvačku doprovázela kapela Petra Maláska a nechyběli ani hosté.

5.12.2016

Německý dům? S portrétem Adolfa Hitlera, ukazuje také nová kniha

Brno – Když v roce 1900 vyšla série fantaskních pohlednic o tom, jak bude Brno vypadat za sto let, byla na nich spousta vzducholodí a snových vynálezů, ale Německý dům stál stále na Lažanského – dnešním Moravském náměstí. Nakonec se tato budova v Brně dočkala čtyřiapadesáti let. Poté ji město na přání mnoha Čechů zbouralo. Historii Německého domu a s ním spřízněných spolků představuje nová kniha, jejíž křest je ve čtvrtek v Moravském zemském muzeu.

2.12.2016

OBRAZEM: Letohrádek Mitrovských vystaví betlémy z Peru i Mexika

Brno – Více než sedmdesát betlémů z exotického Peru, Mexika, či Keně, ale i ty z evropské a české produkce, si můžou zájemci prohlédnout od soboty v Letohrádku Mitrovských u brněnského výstaviště.

2.12.2016

Věhlasná rocková skupina Kiss poprvé vystoupí v Brně. Přiletí vlastním tryskáčem

Brno – Na koncertech plivají oheň, krev, kouří se jim z kytar a používají pyrotechniku. Americká rocková skupina Kiss je svými vystoupeními pověstná. A poprvé v historii o tom přesvědčí také brněnské fanoušky – 20. května příštího roku na brněnském výstavišti. Předprodej vstupenek začíná v pátek.

1.12.2016

Malíř Pavel Čech vypráví svými obrazy tajemné příběhy. Na Špilberku

Brno – Jsou světy, které mohou spatřit jen dětské oči, říká malíř a ilustrátor Pavel Čech, autor knih a komiksů a držitel ceny Magnesia Litera, který se podílel na tvorbě knih Jana Skácela či Jiřího Kratochvila. Jeho fantazijní obrazy a ilustrace představuje na nové výstavě Muzeum města Brna.

30.11.2016

Herečka Ivana Vaňková: Mary Poppins se zdokonalila v kouzlení

Brno /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Poprvé chůva Mary Poppins přiletěla na jeviště hudební scény Městského divadla Brno v listopadu roku 2010. Po dobu tří let uvádění ji vidělo přes 114 tisíc diváků. Nyní se Mary Poppins vrací do Brna znovu, a to díky opětovnému získání licence. Těšit se diváci mohou na pětatřicet repríz, vylepšenou technologii inscenace i nejdelší kouzelné sousloví superkalifrad­žilistikexpija­lidózní. „Naučili jsme se ho s dětmi už před lety i pozpátku," říká představitelka titulní role Ivana Vaňková.

29.11.2016

Husa na Provázku uvede Tango Macabre, grotesku o životě ve lži

Brno /FOTOGALERIE/ – Záběry nevěst s naivním výrazem věřících ve šťastnou budoucnost. Herci v groteskních gestech, kteří se snaží zpodobnit svět. A také archivní projekce s profesionálním tanečníkem pohybujícím se v rytmu tanga. „Kdo touží po smrti nebo se vyrovnává se ztrátou či neschopností komunikace, tančí tango," říká režisér Vladimír Morávek a představuje tak novu premiéru Divadla Husa na provázku, která má název Tango Macabre.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení