Další díly seriálu Malá divadla jižní Moravy najdete ZDE

Divadlo, které si všímá vtipných okamžiků v každodenním životě a přenáší je do světa fantazie. To je jeden z hlavních záměrů souboru Anička a letadýlko. Historii i současnou tvorbu tohoto mladého brněnského uskupení přibližuje další díl seriálu Malá divadla jižní Moravy.

Divadlo, u jehož zrodu v roce 2003 stála Anička Duchaňová, čerpá z autorské tvorby a využívá možností a nemožnosti divadla jednoho herce. „Spojujeme prvky kabaretu, loutkového a předmětového divadla. Hledáme hranice mezi vtipem a úplným trapasem a vtahujeme diváky do děje…ať se děje co se děje,“ říká absolventka alternativního a loutkového herectví na pražské Divadelní akademii múzických umění Duchaňová.

Svůj sen vytvářet vlastní projekty si Duchaňová poprvé splnila už ve třetím ročníku studia, kdy vznikla inscenace Singing with Anicka, lesson I. Premiéru uvedlo v listopadu 2003 pražské Studio Damůza, s nastudováním Duchaňové pomohla srbská režisérka Tamara Pomoriški. „Byla to zpověď neúspěšné herečky, jejíž životní příběh provázely šansonové písně. Od kritiků jsme tenkrát měli velmi dobré ohlasy a to mi dodalo odvahu pustit se do dalších věcí,“ říká autorka scénáře i skladeb k inscenaci Duchaňová. Upřesnila, že v návaznosti na uvedení tohoto titulu vznikl i název divadla Anička a letadýlko.

„Anička v názvu vlastně nejsem já, ale spíše moje alter ego. A letadýlko? To je ten svět snů, který se vznáší nad námi,“ objasňuje název souboru Duchaňová a dodává. „I když by název mohl vytvářet dojem, že děláme jen pohádky, není tomu tak. Naše inscenace jsou pro děti i dospělé. Některé, jako Automat slast či La Kantýna jsou spíše pro dospělé, přímo dětem je určena například Království nebo Tonička Bažantová, což je nový pohádkový seriál, na kterém právě pracujeme,“ dodala Duchaňová.

S tetou Toničkou Bažantovou tak soubor Anička a letadýlko přichází po úspěšném uvádění cyklu Teta Husa na neděli, který vznikl pod vedením Aničky Duchaňové v Divadle Husa na provázku. „Cyklus Teta Husa na neděli byl téměř vždy vyprodaný. Děti si oblíbily své hrdiny a těšily se na jejich další příběhy,“ říká tmavovláska Duchaňová, která na Provázku ztvárnila také hlavní roli v hořké komedii Lásky jedné plavovlásky, Ritu v Českém moři či postavu Baletky v klauniádě Můj krásný svět.

Důležitou součástí každé inscenace, kterou Divadlo Anička a letadýlko realizuje, je hudba. Duchaňová s oblibou hraje na saxofon, housle a zpívá . „Ještě na DAMU jsem začla spolupracovat s Martinem Hyblerem, který dnes patří k významným skladatelům současné vážné hudby. Důležité pro mě bylo také setkání s Michalem Němcem ze skupiny Jablkoň, se kterým jsme se potkali v pražské Ypsilonce. Pozval mě do kapely a já jsem ho na oplátku přizvala do Letadýlka,“ říká Duchaňová.

Přímo pro Jablkoň vznikl v roce 2006 Příběh dědka Všudefouse – inscenace, která je celoročně vánoční a s níž divadlo odehrálo přes sto repríz.

Anička Duchaňová a Michal Němec (neboli také Michal Ň Jablkoň) se divákům představí také v novém příběhu „o velkých přáních a malých chroustech“, jenž na svou brněnskou premiéru teprve čeká. „Chroust je tak trošku absurdním příběhem z kulinářského prostředí, které dneska tolik frčí, takový výsek z dnešní společnosti určený původně dětem. Nakonec se však líbí i dospělým,“ říká Duchaňová a láká i na další inscenaci. „Na konec letošního jara připravujeme předpremiéru Pinky Jane. Bude to volné pokračování naší prvotiny Singing with Anicka, lesson I., kterou už nehrajeme. V příběhu Pinky Jane zachycující život neuvěřitelně růžové pozitivní písničkářky zazní autorské písně a popové šansony,“ uvedla Duchaňová.

Zčásti recesistický, zčásti romantický večer připravuje Anička a letadýlko na 14. února. „V brněnské kavárně Falk uvedeme komponované představení Lázeň svaté Valentýny. Součástí programu bude i dražba dosud nevynalezených erotických pomůcek,“ říká s úsměvem Duchaňová.

HISTORIE DIVADLA Anička a letadýlko
- divadlo založila v roce 2003 Anička Duchaňová
- autorské isncenace divadla propojují prvky kabaretu, loutkového a předmětového divadla
- první premiéru Singing with Anicka, lesson I. hostilo roku 2003 pražské Studio Damůza
- poté vznikla pohádka Malá večerní snítka (2005), Příběh dědka Všudefouse (2006), La Kantýna (2007), Nos (2007), Království (2009), Automat slast (2009),pohádkový cyklus Teta Husa na neděli (2009) a pohádka Chroust (2010)
- koncem roku 2009 divadlo přesídlilo do Brna, zkušebnu má soubor v Leitnerově ulici. Pravidelně soubor hostuje v pražských a brněnských kulturních centrech, klubech či kavárnách
- v současnosti v souboru působí Anička Duchaňová, Petr Pola, Martin Hybler, Michal Ň Jablkoň, Radka Mizerová, Jana Matysíková, Veronika Vlková, Magdaléna Bažantová, Daniel Hybler, Ivan Hájek a nově Filip Teller.
- na jaře 2011 soubor obnoví pohádkový cyklus Tonička Bažantová a pokřtí CD Království, které vyjde u Indies MG.