Příběh o narození Ježíše na jeviště v novém kontextu poprvé přenese Městské divadlo Brno. Vánoční hru Betlém autoři Václav Cejpek, Zbyněk Srba a Jan Šotkovský divákům předloží ve formě montáže několika prvků, mezi nimiž nebudou chybět starozákonní motivy, fragmenty z českých lidových her, humor nebo valašský písňový folklor.

„I když je páteří představení narození Ježíše, nesoustředili jsme se jen na Betlém. V příběhu jsou nahlíženy nové souvislosti. Naším úkolem bylo hledat smysl Vánoc a ozřejmit jej divákům,“ přiblížil svůj záměr režisér Zbyněk Srba. Ten má k lidovým hrám blízký vztah, koláž z vánočních lidových her již inscenoval v mosteckém divadle, před několika lety připravil inscenaci Pašijí pro Národní divadlo v Praze.

Satan, padlý anděl

Spoluautory vánoční hry Betlém, která nese podtitul Pastorála aneb Hry vánoční, jsou se Zbyňkem Srbou také rektor Janáčkovy akademie múzických umění Václav Cejpek a dramaturg Jan Šotkovský

Nedílnou součástí představení je hudba Dalibora Štrunce, kterou nahrál soubor Cimbal Classic a vychází z moravských a jiných vánočních tradic.

„Baladičnost příběhu podtrhují dvě živé kapely – hudecká a klezmerská, zazpívají i děti souboru Primavera. Asi z jedné třetiny ve hře zazní hudba Cimbal Classic, z další třetiny hudecká muzika a z poslední a třetiny „nejmenší“ klezmerské tóny,“ uvedl Dalibor Štrunc.

I přes netradiční nastudování nadčasového příběhu není cílem autorů známý motiv o zrození zastřít. „Chtěli jsme navázat na tradice a osvěžit jej současným pohledem. V inscenaci je rovina prehistorická a současná, v níž se odráží naše obavy, strachy a beznaděj,“ uvedl Václav Cejpek. Dodal, že nebeské mocnosti ve hře reprezentují anděl a satan – padlý anděl.

Vánoční hru Betlém autoři vměstnali do pětadvaceti obrazů, pro každý z nich hledali co nejpřesnější scénický prvek. „Výprava a scéna je v inscenaci velmi důležitá, náročný je světelný design,“ prozradil dramaturg Jan Šotkovský.

Vánoční písně

Kromě starozákonních a novozákonních témat se text hry opírá o fragmenty z českých lidových her. „Jsou zde i překlady z lidových her polských, valašský písňový folklór, texty Franze Werfela, Milana Rúfuse nebo Ladislava Fukse. Zazní i známá vánoční píseň Narodil se Kristus pán,“ dodal Šotkovský.

Představení Betlém je pro Srbu, Cejpeka, Šotkovského a Štrunce úvahou nad Vánocemi a jak autoři prozradili, brzy se diváci dočkají i Her velikonočních.

Téměř čtyřicet rolí ztvární na jevišti Činoherní scény osmnáct herců. Zpívajícího anděla s knírkem si zahraje Petr Štěpán, jako Josef a Marie se představí Ladislav Kolář a Mária Lalková. V dalších dvou samostatných rolích, jako Heroda a Kováře, Brňané uvidí Viktora Skálu a Milana Němce. Ostatní členové souboru v inscenaci zastoupí dvě a více postav.

V prosinci Městské divadlo Brno intenzivně uvede asi patnáct představení, a to i v odpoledních hodinách.

Betlém: vánoční hra Václava Cejpka, Zbyňka Srby a Jana Šotkovského

Premiéra: 31. října 2009, 19.30 na Činoherní scéně Městského divadla

Režie: Zbyněk Srba, Scéna: Jaroslav Milfajt, Hudba a hudební nastudování: Dalibor Štrunc, Hrají: Ladislav Kolář, Mária Lalková, Petr Štěpán, Michal Isteník, Eva Ventrubová, Stano Slovák, Viktor Skála, Jana Musilová a další

Dále vystoupí: Dětský sbor Primavera, Klezmerská a hudecká kapela